Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święci - Kult św. Barbary

Tradycja kultu św. Barbary - patronki górników


4 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Barbary, dziewicy i męczenniczki - patronki górników, wojska (zwłaszcza artylerii), hutników i flisaków oraz w niebezpieczeństwach pożaru i burzy.

Św. Barbara żyła pod koniec II wieku. Według legendy była córką bogatego poganina Dioskora z Nikodemii (lub Heliopolis) w Bitynii (wówczas prowincja rzymska w Azji Mniejszej, na terenie dzisiejszej Turcji), który zamknął ją w wieży, utrudniając jej w ten sposób kontakty z chrześcijanami. Kiedy ojciec przekonał się, że mimo jego zakazów przyjęła chrzest i wiarę w Chrystusa, pozbawił ją życia przez ścięcie głowy w 306 roku.

Po męczeńskiej śmierci św. Barbary bardzo szybko zaczął się szerzyć jej kult. Na Wschodzie już w VIII wieku umieszczono imię św. Barbary pod datą 4 grudnia w kalendarzu Kościoła greckiego (wraz ze św. Julianną) i Kościoła syryjskiego. Na Zachodzie, w czasach papieża Grzegorza I Wielkiego (590-604), istniało w Rzymie oratorium pw. św. Barbary - ulubione miejsce modlitwy papieża.

Imię św. Barbary zaznaczono pod datą 4 grudnia w kalendarzach z XI- XII wieku w Salzburgu, Eichstadt i Verden. Popularność kultu św. Barbary na Zachodzie wzrosła w okresie wypraw krzyżowych (XI-XIII w.).

W Polsce najstarsze ślady kultu św. Barbary pochodzą z katedry krakowskiej. Można je znaleźć m.in. w kalendarzu XI-wiecznego Modlitewnika Gertrudy, córki Mieszka II. Pojawia się w nim data 4 grudnia z imieniem św. Barbary i Janiny. Od XV wieku św. Barbara jest patronką Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej. Obecnie jest też patronką Akademii Górniczo- Hutniczej.

Najstarsze kazania o św. Barbarze pochodzą z XIII-XV wieku. Najliczniejsze kościoły pw. św. Barbary wznoszono na Śląsku, w Małopolsce i na Pomorzu. Do końca XVIII wieku istniały w Polsce 104 kościoły lub kaplice oraz 165 ołtarzy św. Barbary.

O popularności kultu św. Barbary świadczy fakt, że jej imię było często nadawane przy chrzcie. Upowszechniło się zwłaszcza od XV wieku. Nosiły je m.in. żona Zawiszy Czarnego, potem księżniczki z rodu Jagiellonów oraz żony królów: Barbara Zapolya i Barbara Radziwiłłówna.

Tradycja obchodzenia Barbórki w Polsce pojawiła się w źródłach w 1354 roku. Z końca XV wieku znana jest forma z czeskiego dokumentu Janusza, księcia oświęcimskiego: "Barbora"; ta forma imienia dała początek na Śląsku "Barborki" - później "Barbórki".

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:14
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:08
Kategoria : Święci
Strona czytana 3911 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-b.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgwenus-e-l.jpgz-ufnoscia-wp.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgmireaux.pngzwolinski-wielkie-rel-w.jpgplaton-timajos.jpgzl-ga-fr.jpgfajdros-p.jpgIlustro-historia-s.jpge-d-i-c.jpgsk-po.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgzagin-cyw.jpgswiat-tr-ar.jpgcarcopino.jpgmonsun.jpgstomma-zycie.jpgjasp-au.jpgjoannici-hes.jpgtyloch.jpgwierzenia-praslo.jpgmariawityzm-rybak.jpgabc-ST.jpgpelka-sladami.jpgk-p-p.jpgbzzol.jpgcezar-170.jpghistoria-indii.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgsocjolog-relig-1983.jpgdzieje-filozofii-r.jpgkonopacki.jpgza-bi.jpgprzyp.jpgdogmat-ch.jpgwolski2.jpggrant.jpgcyk baala.jpgpo-mu-ko.pngreli-kult2.jpgmur_separacji_2.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgseks-ar.jpgpawi-t.jpgwinniczuk.jpgbod-i-kobieta.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmitologia-germ.jpgReligie-swiata.jpg4746_big.jpgrel-rze-r-zielinski.jpghymny-r-michalski.jpggnilka-koran-i-ch.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgjerozolima.jpgelementarne.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgszoka-herkules.jpgbuzek-historia.jpgksiega-cudow-gordon.jpgcav-pis-nie.jpgG-Hetyci.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgkrolestwo.jpgkos-ks.jpgcerny-rel.jpghistorie-nie-st.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgjazy-sw-ik.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpghis-kos=danielou.jpgAFRYKA-2.jpgwprow-do-et-rel.jpgetyka-m-s.jpgzy-co-etru.jpgmezopotamia.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgnie-w-za-i-h.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgonfray.jpgmanteuffel-naro.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4220166 odwiedzający

 18 odwiedzających online