Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święci - Kult św. Barbary

Tradycja kultu św. Barbary - patronki górników


4 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Barbary, dziewicy i męczenniczki - patronki górników, wojska (zwłaszcza artylerii), hutników i flisaków oraz w niebezpieczeństwach pożaru i burzy.

Św. Barbara żyła pod koniec II wieku. Według legendy była córką bogatego poganina Dioskora z Nikodemii (lub Heliopolis) w Bitynii (wówczas prowincja rzymska w Azji Mniejszej, na terenie dzisiejszej Turcji), który zamknął ją w wieży, utrudniając jej w ten sposób kontakty z chrześcijanami. Kiedy ojciec przekonał się, że mimo jego zakazów przyjęła chrzest i wiarę w Chrystusa, pozbawił ją życia przez ścięcie głowy w 306 roku.

Po męczeńskiej śmierci św. Barbary bardzo szybko zaczął się szerzyć jej kult. Na Wschodzie już w VIII wieku umieszczono imię św. Barbary pod datą 4 grudnia w kalendarzu Kościoła greckiego (wraz ze św. Julianną) i Kościoła syryjskiego. Na Zachodzie, w czasach papieża Grzegorza I Wielkiego (590-604), istniało w Rzymie oratorium pw. św. Barbary - ulubione miejsce modlitwy papieża.

Imię św. Barbary zaznaczono pod datą 4 grudnia w kalendarzach z XI- XII wieku w Salzburgu, Eichstadt i Verden. Popularność kultu św. Barbary na Zachodzie wzrosła w okresie wypraw krzyżowych (XI-XIII w.).

W Polsce najstarsze ślady kultu św. Barbary pochodzą z katedry krakowskiej. Można je znaleźć m.in. w kalendarzu XI-wiecznego Modlitewnika Gertrudy, córki Mieszka II. Pojawia się w nim data 4 grudnia z imieniem św. Barbary i Janiny. Od XV wieku św. Barbara jest patronką Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej. Obecnie jest też patronką Akademii Górniczo- Hutniczej.

Najstarsze kazania o św. Barbarze pochodzą z XIII-XV wieku. Najliczniejsze kościoły pw. św. Barbary wznoszono na Śląsku, w Małopolsce i na Pomorzu. Do końca XVIII wieku istniały w Polsce 104 kościoły lub kaplice oraz 165 ołtarzy św. Barbary.

O popularności kultu św. Barbary świadczy fakt, że jej imię było często nadawane przy chrzcie. Upowszechniło się zwłaszcza od XV wieku. Nosiły je m.in. żona Zawiszy Czarnego, potem księżniczki z rodu Jagiellonów oraz żony królów: Barbara Zapolya i Barbara Radziwiłłówna.

Tradycja obchodzenia Barbórki w Polsce pojawiła się w źródłach w 1354 roku. Z końca XV wieku znana jest forma z czeskiego dokumentu Janusza, księcia oświęcimskiego: "Barbora"; ta forma imienia dała początek na Śląsku "Barborki" - później "Barbórki".

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:14
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:08
Kategoria : Święci
Strona czytana 6047 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Chiny-nowe.jpgsaggs.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgkrewzkrwijezusa.jpgod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgpliniusz-h-n.jpegpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgnieznane-arch-mis.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpg100_filmow_Lis.jpgkrotka-hi-islamu.pngdemony-r.jpegdynastia-piastow-ba.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegwatykan-zd.jpglabuda-m.jpgpolskie-n.jpgzarys-h-sz.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgogarek-czoj.jpganatomia hybrydy.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgestreicher-zarys.jpge-jastrzebowska.jpgtocqueville.jpgmit-azteko1.jpghistoria-mali-tymowski.jpegstern-zlote-mysli.pnggirard-koziol.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgreligie-sw.jpgerman-mity-s.jpgszrejter-mitologia.bmppolska_mieszka_i1.jpgczarn-mwxxw.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgbogowie-slowian-m.jpgmagia-i-religia.jpgislam-wnuk.jpglisty-prof.jpgznak-1994-2-465.jpeghis-p-k.jpgjero.jpgjudyta-postac-b-granic.jpghinduizm_-k.jpgklucz-niebieski-k.jpgbugaj-hermetyzm.jpgzbikowski-legendy.jpgpolska-X-XI.jpgamsterd-abc.jpgleksykon-re.jpgedda-lelewel-1828.jpg100-punk-zap.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngap06.jpgtrevel-his-a.jpgNarody dawnej.jpgd-bog-urojony.jpgde-mello.jpgupaniszady-ut.jpgmysli-sw-jana-chr.pngdogon-ya-gali.jpgo-duszy.jpgency-archeo-z-s.jpgmegalomania-narodowa-by.pngbravo.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegsachs_muzyka-wswieciestar.jpgcyw-zyd.jpgkartezjusz-roz.jpgetnologia-religii-szyjewski.jpgod-abrahama-do-ch.jpgwzory-kultury-b.jpgeisenberg.jpgswieci-nie-swieci.jpgZycie-Buddy_1927.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpeghistoria-irlandii.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgniemcy500.jpglengauer-religijnosc.jpggraves-mity-gr.jpg40-piesni-r.pnghis-b-w.jpgin-god-we-trust.pngkaligula.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgklengel-his-sy.jpghistoria-wenecji_norwich.jpeghis-euro.jpghistorya-pow-h-3a.gifheinemann-eunuchy.pngtylak-bog.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpggrabski-mieszko.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgetyka-prot-weber.jpgnowe-ateny.jpgmalinowski-zsdzikich.jpgtajemnice-smim.jpgwilson-krwawiacy.pngapokryfy-nowego-testamentu.jpgkompendium-nauki-sk.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpghall-heretycy.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGwiek-propagandy.jpgniwinski-mity-symbole.jpgmitologia-l-tur.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529912 odwiedzający

 41 odwiedzających online