Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a sztuka - Fresk w Staszowie

W Staszowie odkryto cenny fresk św. Bartłomieja

Staszów Staszów, kościół św. Bartłomieja
Cenne malowidła ścienne odkryto podczas prac konserwatorskich w prezbiterium kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Staszowie (Świętokrzyskie).

Jeden z zabytkowych fresków, datowany wstępnie na drugą połowę XV w., przedstawia patrona świątyni - poinformował proboszcz parafii ks. Henryk Kozakiewicz.

Obraz św. Bartłomieja - apostoła męczennika - był zasłonięty przez nastawę (retabulum), czyli dekorację głównego ołtarza. Dość dobrze zachowana postać świętego nie ma oblicza, ani skóry na ciele. Tę Bartłomiej unosi na kiju; u dołu rysuje się twarz. Według starożytnych źródeł, św. Bartłomiej ewangelizował kraje barbarzyńskiego Wschodu. Tam miał zginąć za wiarę - obdarty ze skóry.

Jak powiedział wykonujący prace restauratorskie w kościele Marcin Gruszczyński z Krakowa, odsłonięte malowidło zostanie poddane konserwacji, jednak nie będzie wyeksponowane. Wystawiona zostanie natomiast wierna kopia fresku, specjalnie wykonana w prezbiterium na podłożu z tynku. Z harmonogramu prac wynika, że stanie się to na wiosnę.

Historycy sztuki przypuszczają, że staszowski wizerunek św. Bartłomieja mógł być fragmentem pierwotnego ołtarza miejscowej świątyni. Prawdopodobnie eksponowano go do XVII wieku, czyli do czasu wybudowania nowego ołtarza, który ukrył stare malowidło.

Staszów Staszów, Fresk św. Bartłomieja Staszów Staszów, Fresk - krzyż


W odnawianym prezbiterium kościoła odzyskują dawny blask najstarsze zdobienia ścian oraz głównego ołtarza. Wśród odkrytych fresków zidentyfikowano także postać św. Leonarda.

Staszowski kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja wybudowany został w latach 1342-1343 przez dziedziczkę Dorotę Tarnowską, na miejscu drewnianej świątyni zbeszczeszczonej przez Tatarów. W XVII w. dobudowano od zachodu wieżę i basztę, a we wnętrzu nawy i prezbiterium wymieniono sklepienia. Na początku XVII wieku dobudowana została kaplica grobowa rodziny Tęczyńskich.

PAP - Nauka w Polsce


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:23
Ostatnie zmiany: 15/01/2017 @ 02:37
Kategoria : Religie a sztuka
Strona czytana 9283 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : swojak 30/12/2008 @ 18:15

tylko że Budowniczy Kościoła - dziedziczka Dorota Tarnowska żyła 100 lat później
 
Trzecie Oczko
0-mex_tula2.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-03.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-olmec.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-inca.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-nazca.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-uxmal7.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-maja.jpg0-moche.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7008879 odwiedzający

 78 odwiedzających online