Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - 28 czerwca 1972

Rocznica nowego podziału administracji kościelnej w Polsce


28 czerwca 1972 roku papież Paweł VI wydał bullę "Episcoporum Poloniae coetus", ustalającą nowy podział administracyjny Kościoła polskiego na Ziemiach Odzyskanych. Bulla wydana przez Pawła VI normalizowała stosunki prawne między PRL a Watykanem oraz ustalała nowy, kościelny podział administracyjny na Ziemiach Odzyskanych. Kończyła stan tymczasowości Kościoła na Ziemiach Zachodnich po II wojnie. Erygowano nowe diecezje, a istniejące włączono do polskiej administracji kościelnej, ustanawiając dla nich ordynariuszy.

Nowe diecezje zatwierdzone bullą to: gorzowska (wyłączona z dawnej administracji gorzowskiej), szczecińsko-kamieńska (wyłączona z dawnej administracji gorzowskiej), koszalińsko-kołobrzeska (wyłączona z dawnej administracji gorzowskiej), opolska (powstała na miejscu dawnej administracji opolskiej), warmińska (powstała na miejscu dawnej administracji warmińskiej).

W myśl dalszych postanowień dokumentu diecezja warmińska została przyłączona do metropolii warszawskiej; diecezje: gorzowska i opolska wraz z archidiecezją wrocławską tworzyły metropolię wrocławską; diecezja koszalińsko - kołobrzeska została włączona do metropolii gnieźnieńskiej; zaś diecezja gdańska, miała odtąd podlegać bezpośrednio Stolicy Apostolskiej i została włączona do metropolii gnieźnieńskiej.

Paweł VI przed wyborem na Stolicę Apostolską był kilkakrotnie w Polsce. Od maja do listopada 1923 roku sprawował tu urząd sekretarza nuncjusza apostolskiego. W 1966 roku chciał udać się z podróżą apostolską do Polski z okazji roku milenijnego, jednak władze komunistyczne nie wyraziły zgody na jego przyjazd. Bullę "Episcoporum Poloniae coetus" wydał po zawarciu przez Polskę i RFN w roku 1970 układu pokojowego.

Podział administracyjny Kościoła w Polsce, ustalony w 1972 roku trwał aż do 25 marca 1992 roku, kiedy papież Jan Paweł II ogłosił bullę "Totus Tuus Poloniae Populus", wprowadzająca nowy Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Była to największe reorganizacja Kościoła w powojennej historii Polski.

Zgodnie z główną zasadą bulli "zbliżenie biskupów do wiernych", doszło do znacznego zmniejszenia powierzchni terytorialnej wielu diecezji i archidiecezji, powołano także nowe diecezje, a osiem diecezji zostało podniesionych do rangi archidiecezji. Rozłączono archidiecezję gnieźnieńską i warszawską, które były dotychczas związane unią personalną w osobie arcybiskupa.

Zmiany dotyczyły również składu Episkopatu Polski, który został przez papieża wyraźnie odmłodzony. Mianowano 7 biskupów, 10 arcybiskupów. 11 ordynariuszy i 11 biskupów pomocniczych przeniesiono do innych diecezji.

W wyniku zmian administracyjnych powstało 41 jednostek administracyjnych, 13 archidiecezji, 26 diecezji oraz 1 archidiecezja podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

Powołano w sumie 13 nowych diecezji: bielsko-żywiecką, elbląską, ełcką, gliwicką, kaliską, legnicką, łowicką, radomską, rzeszowską, sosnowiecką, toruńską, warszawsko-praską i zamojsko-lubaczowską.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:16
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:27
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 9130 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-maja.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-gold.jpg0-moche.jpg0-america-Teotihuacan2.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0_maya4.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-skull.jpg0-mex_tula2.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-01.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-05.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7041546 odwiedzający

 229 odwiedzających online