Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Rodzice żądają etyki

Rodzice żądają etyki

Ocena z religii od tego roku szkolnego jest wliczana do średniej (tak jak np. z polskiego, matematyki czy historii). Zgodnie z prawem uczniowie, którzy na religię nie chodzą, powinni mieć lekcje etyki (ta ocena też będzie liczona do średniej). Jednak taki wybór to tylko teoria. Bo na blisko. 32 tys. szkół w całej Polsce etyki uczy się w zaledwie 334 - pisze "Gazeta Wyborcza".

A dla uczniów średnia jest bardzo ważna - decyduje o przyjęciu do dobrego gimnazjum czy liceum. Ci więc, którzy na religię nie chodzą, mają automatycznie mniejsze szanse.

Nagły boom na etykę to jednak kłopot i dla dyrektorów, i dla samorządów. Po pierwsze, nauczyciel do etyki to rzadkość. Muszą być po filozofii i z przygotowaniem pedagogicznym, a takich mamy w kraju około tysiąca. Czyli o wiele mniej niż szkół. Po drugie, na niezaplanowane wcześniej zajęcia z etyki trzeba by znaleźć dodatkowe pieniądze.

W Łodzi samorząd znalazł rozwiązanie w rozporządzeniach MEN z początku lat 90., kiedy religia wchodziła do szkół. - Etyka będzie w szkole, która zbierze przynajmniej siedmiu chętnych - zapowiada Jacek Człapiński dyrektor wydziału edukacji. A jeśli chętnych będzie mniej? - Wskażemy najbliższą szkołę z etyką i uczeń będzie dojeżdżał - dodaje.

W tej sprawie napisał kilka dni temu do MEN rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski: "Liczę, iż uda się we wszystkich szkołach lub grupach szkół zorganizować lekcje etyki, aby dla wszystkich uczniów na równych zasadach można było obliczyć średnią ocen z tej samej ilości przedmiotów".

Na razie jednak MEN szkołom nie pomoże. - To dyrektorzy mają obowiązek zadbać, by istniała oferta zajęć z etyki dla wszystkich zainteresowanych - odpowiada nam biuro prasowe ministerstwa.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 01:26
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:26
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 6620 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
1170761.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgprawoslawny-haft.jpg0-lodz2.jpg0-dome-cross2.pngprawoslawny-slub-korony.jpg0-cebule.jpeg0-prawoslawie2.jpg23359664.jpg0-cebule3.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgkarlowe-wary.jpg0-cerkiew.jpgprawoslawny-ornat.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-ortho4.jpg0-petersburg.jpgcerkiew_turzansk.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-archangel.jpgKalymnos_Emporeios.jpgLavra_Easter.jpg0-moscow-2.jpgOrthodox_Brno.jpgprawoslawny-slub.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-cerkiew2.jpgDafni_Christ.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgkosciol-prawoslawny.jpglampy-prawoslawne.jpgbazylika_Paros.jpgprawoslawny-pop.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgbatiuszka.jpgalexei-ii.jpg0-dome-cross.png0-christ-the-saviour.jpg0-cebule2.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-bochu.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgprawoslawne-swiece.jpg0-Belgrade.jpgprawoslawne-krzyze.jpgmoscow14.jpg0-sofia.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgba4ko_1.jpg141t.gif0-st-basils-moscow-3.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-Church Trinity.jpg402462_85_th.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-cerkiew-5.jpg0-StPetersburg.jpg0-Novgorod.jpgPatmos_church.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-monas.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-vladimir-church-2.jpgcyryl_metody.jpg0-Trinity Lavra.jpg0-moskwa.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgnaksos.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6429568 odwiedzający

 104 odwiedzających online