Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie - Cmentarzysko w Kałdusie

Praktyki antywampiryczne na cmentarzysku w Kałdusie

Makabryczne praktyki na cmentarzu w Kałdusie. Odkryto podwójny pochówek zdekapitowanej pary.
Czaszka mężczyzny (z lewej) i kobiety (z prawej) z podwójnego grobu z Kałdusa. Widoczne uszkodzenia prawej strony żuchwy czaszki żeńskiej powstały na skutek odrąbywania głowy. (fot. T. Kozłowski)

Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna. Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.

Do jednego z najciekawszych znalezisk należy podwójny grób, w którym złożono ciała dorosłego mężczyzny i kobiety. Grób datowany jest na XI stulecie, a więc na czas powolnego rozwijania się chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

"Zarówno mężczyznę jak i kobietę, przed pogrzebaniem, brutalnie zdekapitowano - odcięto im głowy, a następnie ułożono w dosyć nietypowej pozycji jak na chrześcijańską eschatologię" - opisuje antropolog dr Tomasz Kozłowski z Zakładu Antropologii Instytutu Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naukowiec od połowy lat 90. XX wieku prowadzi intensywne badania ludności pochowanej na cmentarzysku w Kałdusie.

 

Podwójny pochówek z Kałdusa zdekapitowanej pary. (fot. Archiwum Instytutu Archeologii UMK w Toruniu)

Na tym samym cmentarzysku archeolodzy odsłonili również szkielety ułożone na boku lub brzuchu bez wyposażenia, a także takie, które zostały przygniecione dużymi głazami. Według dra Kozłowskiego takie makabryczne praktyki stosowano z powodu lęku.

"Ówcześni mieszkańcy Kałdusa bali się "powracających" zmarłych, demonicznych sił i nadprzyrodzonych mocy. Próbowali stosować więc różnorakie praktyki by zabezpieczyć się przed tym groźnym, niematerialnym światem. Dziś, te nietypowe pochówki pozwalają wejrzeć wręcz w psychikę i lęki średniowiecznego człowieka" - wyjaśnia dr Kozłowski.

(PAP)

Wadomość pochodzi ze strony WP Turystyka - 2007

 


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 00:49
Ostatnie zmiany: 02/09/2021 @ 09:26
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie
Strona czytana 10354 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-maya-pismo.gif0-moche.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-piramida2.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-03.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-gold.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-Palenque.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-maska3.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-Xalapa.jpg0-maja.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-nazca.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0_maya4.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7068438 odwiedzający

 238 odwiedzających online