Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - 1 listopada - dzień świętych

1 listopada - dzień świętych i męczenników




Dzień Wszystkich Świętych (Festum omnium sanctorum), obchodzony 1 listopada, to chrześcijańska uroczystość, wywodząca się głównie z czci oddawanej tym wszystkim - znanym oraz nieznanym - świętym i męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej. Dzień Wszystkich Świętych przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich, którzy nie mają swoich osobnych dni w roku liturgicznym.


Następnego dnia, 2 listopada, w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych - jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

ŚWIĘTO BEZIMIENNYCH

W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia relikwii świętych, albo części tych relikwii w inne miejsca. W ten sposób chciano zaznaczyć, że święci są własnością całego Kościoła.

Od wieku IV datuje się także kult wyznawców: Ojców Apostolskich, Ojców Kościoła, świętych biskupów, pustelników, ascetów, świętych dziewic i pokutnic. Ponieważ świętych męczenników było bardzo wielu - a większość z nich stanowili bohaterowie bezimienni - w Kościele antiocheńskim już w wieku IV pierwszą niedzielę po Zielonych Świętach poświęcono ich czci i pamięci.

13 maja 608 roku rzymską świątynię pogańską ku czci wszystkich, zwłaszcza nieznanych, bóstw papież Bonifacy IV poświęcił Matce Bożej i świętym męczennikom. W wieku VIII zmieniono tytuł świątyni, rozszerzając go: ku czci Matki Bożej, męczenników i wszystkich sprawiedliwych. Papież Jan XI w roku
935 ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada.

ODWIEDZANIE GROBÓW - ZNANE OD POKOLEŃ

Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

Pierwsze chrześcijańskie gminy w Kartaginie i Hadrumentum grzebały swych zmarłych we wspólnych nekropoliach, w pobliżu innych grobów. Już wówczas kultywowano obyczaj odwiedzania cmentarzy.

W Polsce jeszcze na początku XX wieku podczas uroczystości Wszystkich Świętych szczególną czcią otaczano żebraków i tzw. proszalnych dziadów, siedzących zazwyczaj przed wejściem do kościołów i na cmentarzach. Na tę okazję gospodynie wypiekały specjalne małe chlebki, zwane powałkami lub peretyczkami. Miały one podłużny kształt, a środek ozdobiony był krzyżem.

Pieczono je dzień lub dwa wcześniej, gdyż 1 listopada, gdy dusze przodków wracały do swoich domów, nie wolno było rozpalać ognia. Piec miał być bowiem ulubionym miejscem przebywania duchów. Uważano, że jeśli ktoś tego dnia piecze chleb, domostwu grozi pożar.

Zgodnie z tradycją wypiekano tyle chlebków, ilu było zmarłych w rodzinie.Wręczając chlebki żebrakom, uważanym za osoby utrzymujące kontakt z zaświatami, proszono ich, aby modlili się za dusze zmarłych. W niektórych regionach Polski dawano żebrakom także kaszę, mięso i ser.

Chlebek ofiarowywany był również księdzu, by modlił się w intencji dusz tych zmarłych, o których nikt już nie pamiętał.

OD OGNISK NA ROZSTAJACH PO ZNICZE NA GROBACH

Wieczorem 1 listopada rodzina gromadziła się w domu na modlitwę w intencji zmarłych. Gospodynie na stole odświętnie przykrytym białym obrusem pozostawiały chlebki, aby zmarli "odwiedzający" dom, nie odeszli głodni.
Zwyczaj "karmienia zmarłych" wyrósł z tradycji przedchrześcijańskiej, gdy na grobach stawiano chleb, miód i kaszę. Często urządzano na cmentarzach lub w pobliskiej kaplicy uroczystości "dziadów". Wywoływano dusze zmarłych, zastawiano jadłem stoły i śpiewano - uważając, że to przyniesie ulgę duszom.

Innym akcentem Święta Zmarłych było palenie ognia. Początkowo ogniska płonęły na rozstajach dróg, wskazując kierunek wędrującym duszom, które przy ogniu mogły się ogrzać. Na przełomie XVI i XVII wieku zaczęto palić ogień na grobach.

Obecnie na mogiłach i cmentarzach płoną znicze i świeczki, które są symbolem pamięci o zmarłych. Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:24
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:22
Kategoria : Święta
Strona czytana 7326 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
prawoslawny-ornat.jpg0-moskwa.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-bochu.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-cebule.jpegLavra_Easter.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgPatmos_church.jpgDafni_Christ.jpg0-lodz2.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-archangel.jpgbazylika_Paros.jpg0-dome-cross.png0-Novgorod.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-ortho4.jpg0-prawoslawie2.jpgcerkiew_turzansk.jpg402462_85_th.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg23359664.jpgprawoslawny-pop.jpgprawoslawny-slub.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgkarlowe-wary.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg1170761.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-petersburg.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-monas.jpgprawoslawne-swiece.jpg141t.gifbatiuszka.jpg0-Trinity Lavra.jpggrecki-prawoslawny.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-cebule3.jpg0-Church Trinity.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-dome-cross2.png0-christ-the-saviour.jpg0-cebule2.jpgprawoslawny-haft.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-moscow-2.jpgnaksos.jpgba4ko_1.jpglampy-prawoslawne.jpg0-Belgrade.jpg0-cerkiew-5.jpg0-StPetersburg.jpgmoscow14.jpg0-sofia.jpg0-cerkiew2.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgOrthodox_Brno.jpg0-cerkiew.jpgprawoslawny-krzyz.jpgkosciol-prawoslawny.jpgprawoslawna-ikona.jpgalexei-ii.jpgcyryl_metody.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6499709 odwiedzający

 100 odwiedzających online