Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Chrześcijaństwo w Indiach

Chrześcijaństwo w Indiach


Kiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.

Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.

W Indiach żyje blisko 18 mln chrześcijan (trzy czwarte wiernych mieszka na południu Indii).

Architektura indyjskich kościołów nie różni się zbytnio od typowej europejskiej architektury sakralnej. W Indiach można zatem podziwiać gotyckie łuki i strzeliste przypory, barokową ornamentykę i eleganckie klasycystyczne linie. Miejscowi rzemieślnicy odcisnęli jednak swe piętno na tych budowlach – wystarczy przyjrzeć się ich dekoracjom i motywom ornamentacyjnym.

Portugalczycy, a także inni przybysze z Europy, będąc z dala od swych domów, podejmowali duże starania, by odtworzyć wielkie kościoły i katedry swoich epok. Jednym z najbardziej znaczących obiektów sakralnych, biorąc pod uwagę jego historię, jest kościół św. Franciszka w forcie Koczinie. Został wzniesiony przez zakon portugalskich franciszkanów w 1503 r. Przez 14 lat spoczywało w nim ciało Vasco da Gamy, pierwszego Europejczyka, który przepłynął Ocean Indyjski.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:36
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 5236 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-dragon3.jpg0-chiny-02.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-22.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-Beijing2.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-11.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny-opera2.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-china-hui.jpgoltarz-nieba.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-20.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-12.jpg0-chiny-08.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-24.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-10.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5293659 odwiedzający

 102 odwiedzających online