Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Chrześcijaństwo w Indiach

Chrześcijaństwo w Indiach


Kiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.

Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.

W Indiach żyje blisko 18 mln chrześcijan (trzy czwarte wiernych mieszka na południu Indii).

Architektura indyjskich kościołów nie różni się zbytnio od typowej europejskiej architektury sakralnej. W Indiach można zatem podziwiać gotyckie łuki i strzeliste przypory, barokową ornamentykę i eleganckie klasycystyczne linie. Miejscowi rzemieślnicy odcisnęli jednak swe piętno na tych budowlach – wystarczy przyjrzeć się ich dekoracjom i motywom ornamentacyjnym.

Portugalczycy, a także inni przybysze z Europy, będąc z dala od swych domów, podejmowali duże starania, by odtworzyć wielkie kościoły i katedry swoich epok. Jednym z najbardziej znaczących obiektów sakralnych, biorąc pod uwagę jego historię, jest kościół św. Franciszka w forcie Koczinie. Został wzniesiony przez zakon portugalskich franciszkanów w 1503 r. Przez 14 lat spoczywało w nim ciało Vasco da Gamy, pierwszego Europejczyka, który przepłynął Ocean Indyjski.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:36
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 6913 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ortho4.jpgkosciol-prawoslawny.jpg0-moskwa.jpglampy-prawoslawne.jpg402462_85_th.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-cebule3.jpgPatmos_church.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-Belgrade.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-christ-the-saviour.jpgalexei-ii.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-cerkiew-5.jpg0-lodz2.jpg0-cerkiew.jpgprawoslawne-swiece.jpg0-dome-cross.pngRhodos_Asklipio_Church.jpgprawoslawny-pop.jpgba4ko_1.jpg0-sofia.jpgcerkiew_turzansk.jpgmoscow14.jpg0-Novgorod.jpg141t.gif0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-StPetersburg.jpgbatiuszka.jpg0-Trinity Lavra.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgbazylika_Paros.jpgkarlowe-wary.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgOrthodox_Brno.jpg0-cerkiew2.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-monas.jpg0-cebule2.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-Church Trinity.jpgprawoslawny-ornat.jpg1170761.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgprawoslawne-krzyze.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-archangel.jpg0-cebule.jpegcyryl_metody.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-petersburg.jpg23359664.jpgDafni_Christ.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgnaksos.jpg0-prawoslawie2.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-bochu.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-dome-cross2.pnggrecki-prawoslawny.jpgLavra_Easter.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgprawoslawny-slub.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-moscow-2.jpgprawoslawny-haft.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6453337 odwiedzający

 81 odwiedzających online