Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Chrześcijaństwo w Indiach

Chrześcijaństwo w Indiach


Kiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.

Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.

W Indiach żyje blisko 18 mln chrześcijan (trzy czwarte wiernych mieszka na południu Indii).

Architektura indyjskich kościołów nie różni się zbytnio od typowej europejskiej architektury sakralnej. W Indiach można zatem podziwiać gotyckie łuki i strzeliste przypory, barokową ornamentykę i eleganckie klasycystyczne linie. Miejscowi rzemieślnicy odcisnęli jednak swe piętno na tych budowlach – wystarczy przyjrzeć się ich dekoracjom i motywom ornamentacyjnym.

Portugalczycy, a także inni przybysze z Europy, będąc z dala od swych domów, podejmowali duże starania, by odtworzyć wielkie kościoły i katedry swoich epok. Jednym z najbardziej znaczących obiektów sakralnych, biorąc pod uwagę jego historię, jest kościół św. Franciszka w forcie Koczinie. Został wzniesiony przez zakon portugalskich franciszkanów w 1503 r. Przez 14 lat spoczywało w nim ciało Vasco da Gamy, pierwszego Europejczyka, który przepłynął Ocean Indyjski.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:36
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 2262 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
his-s.bmpHistoria-piekna-eco.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifpapiestwo.jpgfreud-czlowiek.jpgbloch-etruskowie.jpgmitologia-lu-syberii.jpgmitologia-mezopotamii.jpgklatwa-eng.jpgmitologia-sta-grecji.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgMot-na-czarownice.jpgmitologia-cz-afryki.jpgmitologia-slowian-gi.jpgencyklopedia-kat-1.jpgpolska-piastow.jpgstu-mat-2005.jpgw-kregu-religii.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgsandauer.jpghomo-ludens-h.jpgmalinowski-mit.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgdumezil.jpgbog-einsteina.jpgsladami-etruskow.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgmargul-jak-umier.jpgzarys-dziejow.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgPOA2.bmptradycje-tolerancji.jpgepos-Chassang.jpgPiecioksiag-v.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgNowy-Testament-H.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-arabow.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpglevi-strauss-totemizm.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifmichalowski-n-t-piramidy.jpgborkowski-socjologia.pnggilgamesz.jpgdonini.jpghistoria-polski-sz.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgobrzedy-rytualy.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgksiega-tura.jpgtyloch-rekopisy.jpg1001-o-bogu.jpgmitologia-korei2.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgfedon2x.jpgpokarm-bogow.jpegtajemnice-biblii.jpgkosidowski-rumaki.jpgmitologia-indyjska.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3036542 odwiedzający

 39 odwiedzających online