Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Chrześcijaństwo w Indiach

Chrześcijaństwo w Indiach


Kiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.

Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.

W Indiach żyje blisko 18 mln chrześcijan (trzy czwarte wiernych mieszka na południu Indii).

Architektura indyjskich kościołów nie różni się zbytnio od typowej europejskiej architektury sakralnej. W Indiach można zatem podziwiać gotyckie łuki i strzeliste przypory, barokową ornamentykę i eleganckie klasycystyczne linie. Miejscowi rzemieślnicy odcisnęli jednak swe piętno na tych budowlach – wystarczy przyjrzeć się ich dekoracjom i motywom ornamentacyjnym.

Portugalczycy, a także inni przybysze z Europy, będąc z dala od swych domów, podejmowali duże starania, by odtworzyć wielkie kościoły i katedry swoich epok. Jednym z najbardziej znaczących obiektów sakralnych, biorąc pod uwagę jego historię, jest kościół św. Franciszka w forcie Koczinie. Został wzniesiony przez zakon portugalskich franciszkanów w 1503 r. Przez 14 lat spoczywało w nim ciało Vasco da Gamy, pierwszego Europejczyka, który przepłynął Ocean Indyjski.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:36
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 6974 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
caesar-flamin-coin.jpg0-lar.jpgdiana-efeska-coin.jpgvenus-genetrix-coin.jpg0-Columns-Nimes.JPGdivus-augustus-Gold_Coin.jpggenii_2.jpg0-aura_velificans_su_cigno.jpg0-nimes-the-maison-carree.jpg0-telllus.jpegpontifex-coin.jpg0-lararium.jpgswiatynia-saturna-rome.jpg0-Ara_Pacis_Rom.jpg0-satiro-danzante.jpgClipeus_Selene_Terme.jpg0-sol-invictus-1.jpg0-august.jpgkybele.jpgmaxim-pontif-coin.png0-Baalbek-Bacchus.jpg0-Mitreo_Ostia.jpgjuno.pngA_HIRTIUS-coin.jpgforum_romanum.pngdivina-augusta-coin.png0-garni.jpg0-Memento mori-Naples.jpg0-panteon.jpg0-tempio_di_minerva_assisi.jpgnero-coin.jpg0-Vestal_Palatino.jpg0-panteon2.jpgTemplo_de_Augusto_Pula.jpgmatri-magnae-coin.jpg0-La_Maison_carree.JPG0-maison-carree.jpgpanteon-capitel-bm.png0-lupa.jpg0-Apollo Sol.jpg0-Tempio_di_Iside.JPG0-ara-p.jpg0-janus.jpg0-maisone-carree-2a.jpg0-TempioVesta.jpgDenarius-Volteia-Roman-coin.jpgarval.jpg0-Suovetaurile_Louvre.jpgdivus_julius-coin.jpg0-cupid-pom.jpg0-Clipeus_Helios_Terme.jpghades.jpg0-ap6.jpg0-mitra.jpg0-lararium2.jpgAugus-Pontifex Maximus.jpg0-westalka.jpg0-bacchus.jpgbocca.jpg0-scul.jpgluk-konstantyna.jpg0-meduza.jpgmoneta-rzym-caduceusz.jpgcaracalla-serpent-coin.jpgvespasan-caduceus.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6500155 odwiedzający

 79 odwiedzających online