Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

_Ultraortodoksja - Heredim

Haredim

Haredim (judaizm ultraortodoksyjny) – mają negatywne stanowisko wobec postępu kulturalnego i ograniczają do minimum kontakty ze światem zewnętrznym, tworząc swoiste getto. Domagają się niezmienionej normy tradycjonalizmu, noszą XIX-wieczne ubiory, nie skracają brody ani pejsów, rygorystycznie przestrzegają koszerności (koszerna jest nawet długość włosa na charakterystycznych, futrzanych kapeluszach - sztrajmelach). Kobiety noszą peruki. Ich stanowisko dobrze oddają słowa Mojżesza Sofera: "Wszystko co nowe, jest przez Torę zakazane". Niektórzy mają negatywny stosunek do świeckiego państwa Izrael, a niektórzy uważają nawet samo jego istnienie za przejaw bałwochwalstwa.

Judaizm ultraortodoksyjny lub Haredim to bardzo konserwatywne skrzydło judaizmu ortodoksyjnego, które ma fundamentalistyczne podejście do żydowskiej tradycji religijnej. Jest przeciwny sekularyzmowi i w większym lub mniejszym stopniu innym aspektom współczesnego zachodniego społeczeństwa. Dodatkowo, Żydzi ultaortodoksyjni nie stanowią jednej grupy. Niektóre grupy są bardziej liberalne, a inni bardzo konserwatywne. Różnią się także w podejściu do państwa Izrael. Niektóre grupy bardzo je popierają, chociaż chciałyby mu nadać charakter żydowskiego państwa wyznaniowego, a inni całkowicie je odrzucają, twierdząc, że narusza ono Boży plan dziejów.

Wiele spośród nich nie pracuje, żyje z pomocy społecznej i poświęca się całkowicie studiowaniu pism żydowskich. Nie posiadają telewizorów, świeckich książek, zabraniają kobietom prowadzić samochody. Niektórzy specjalizują się w szlifowaniu diamentów. Ich językiem ojczystym jest często jidisz, nawet w kilka pokoleń po przybyciu do USA i Izraela. W Izraelu jest ich około 800 tys. Mniejsze grupy działają także w USA, głównie w Nowym Jorku i okolicach.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 02:32
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Ultraortodoksja
Strona czytana 5523 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-02.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny-10.jpg0-chiny-12.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-dragon3.jpgoltarz-nieba.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-08.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-23.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-24.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny-tai.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-22.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-20.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-opera2.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-11.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-14.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5297664 odwiedzający

 26 odwiedzających online