Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Kumba Mela

KUMBHA MELA

"Święto dzbana” (sansk. kumbha – dzban, mela – jarmark), jedno z najważniejszych świąt hinduistycznych, odbywających się co dwanaście lat i co trzy lata w różnych miastach Indii – w tym roku w Allahabad. Tegoroczne rozpoczyna się, według kalendarza gregoriańskiego 27 stycznia, w najbliższą niedzielę i trwa aż do 10 marca (datę początku wyznacza położenie Jowisza, Słońca i Księżyca). Święto jest organizowane w 12-letnim cyklu, w miastach: Allahabad (stan Uttar Pradeś), Hardwar (Uttarańćal), Udźdźajan (Madhja Pradeś) i Nasik (Maharasztra).

Najświętszy z nich jest Allahabad, zwany też Prajag („miejsce ofiary”). Tutejszą Kumbha Mela nazywa się Maha Kumbha Mela, czyli „wielka” (sansk. maha) i jest ona największym zgromadzeniem religijnym na świecie (nawet 70 mln wiernych) – najbliższa odbędzie się w 2015 roku. W tym mieście krzyżują się rzeki Ganges i Jamuna oraz, jak wierzą Hindusi, Sarawati, trzecia, mityczna rzeka podziemna. Nazwą Sangam określa się miejsce połączenia tych trzech rzek.

Święty Ganges i święto

Jak wierzą hindusi, jest to bogini Ganga, spływająca wiecznie z góry Meru, siedziby bogów, przez splątane włosy Śiwy. Na każdym odcinku rzeki jej wody są czczone. Pielgrzymi przybywają do jednego z czterech miast, gdzie właśnie odbywa się Kumbha Mela, aby zażyć kąpieli w rzece, która daje im oczyszczenie ich karmana dawnych wcieleń i obecnego życia oraz przygotowanie się na śmierć i odrodzenie w kolejnym wcieleniu. Najlepsze miejsca na brzegu są zajęte przez sadhu, świętych mężów. W czasie przerw między kąpielami, pielgrzymi wędrują po okolicy w nadziei na spotkanie sadhu. Punktem kulminacyjnym święta jest przybycie na brzeg rzeki przywódców duchowych na słoniach i rydwanach przy asyście zwolenników uzbrojonych w tradycyjny oręż. W czasie oczyszczania ciała i duszy pielgrzymi pozbywają się wszelkiego wstydu, nawet kobiety, i kąpią się nago. Po kąpieli zmieniają ubrania na suche. Mokre natomiast wiesza się do schnięcia, co tworzy wspaniałą feerię barw. W czasie całego święta odbywa się kilka rytualnych kąpieli.

Historia

Pierwsze udokumentowane wzmianki o Kumbha Mela sięgają VII wieku n.e., kiedy to chiński podróżnik Huan-Tsang odwiedził Indie. Zanotował, że około pół miliona osób przybyło do Prajag, w celu odbycia wspólnej kąpieli w Gangesie. Niektórzy twierdzą, że obecny kształt święta został mu nadany w wieku VIII, a przyczynił się do tego sławny wówczas przywódca religijny Sri Adi Shankaracharya. Chciał on zorganizować w czterech miastach Indii miejsca pielgrzymek. Dlatego też nakłonił najwyższych rangą hinduskich duchownych, aby co trzy lata spotykali się w jednym z tych miast. Początkowo celem spotkań miała być wymiana poglądów na tematy wiary, dyskusje i rozmowy dotyczące reform religijnych. Dopiero z biegiem lat, Kumbha Mela stała się miejscem, do którego pielgrzymują dziesiątki milionów wyznawców hinduizmu w celu odbycia rytualnych kąpieli oczyszczających z grzechów.

Legenda

O genezie Kumbha Mela mówi legenda, znana ze starożytnych rękopisów sanskryckich. Pochodzenie święta ma związek z konfliktem bogów z demonami, po tym jak wspólnie odnaleźli w Mlecznym Oceanie Napój Nieśmiertelności – amrit. Bogowie chcieli skraść cały nektar, przez co wywiązała się między nimi walka i wielka pogoń, która trwała 12 dni. W tym czasie w czterech różnych miejscach spadły krople amritu, i to tu obecnie odbywają się obchody święta.

Agnieszka Skowron
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAMZobacz m.in.:
J.Hebner, D.Osborn, Kumbha Mela, http://www.archaeologyonline.net/artifacts/Kumbha-mela.html
http://www.kumbhamela.net/
źródło:http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H470/14-stycznia.html

Data utworzenia: 10/05/2012 @ 23:44
Ostatnie zmiany: 25/01/2013 @ 19:38
Kategoria : Święta
Strona czytana 7332 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
o-duszy.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpgpolskie-n.jpgetyka-prot-weber.jpg100-punk-zap.jpgzarys-h-sz.jpgin-god-we-trust.pngetnologia-religii-szyjewski.jpglabuda-m.jpgczarn-mwxxw.jpgkartezjusz-roz.jpgznak-1994-2-465.jpegd-bog-urojony.jpg100_filmow_Lis.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegpilarczyk-literatura-zydowska.jpgislam-wnuk.jpgtajemnice-smim.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgklucz-niebieski-k.jpgwilson-krwawiacy.pngnor-davies-boze-igrzysko.jpglisty-prof.jpghis-euro.jpgdemony-r.jpegdogon-ya-gali.jpghistorya-pow-h-3a.gif40-piesni-r.pngniwinski-mity-symbole.jpgswieci-nie-swieci.jpgmargul-mity-z-pieciu.pnghistoria-irlandii.jpgtocqueville.jpggirard-koziol.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpgmonarsze-sekrety-jankowski.jpegpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGjudyta-postac-b-granic.jpgedda-lelewel-1828.jpgniemcy500.jpgSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgap06.jpgnieznane-arch-mis.jpgogarek-czoj.jpgheinemann-eunuchy.pnghistoria-mali-tymowski.jpegod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgmit-azteko1.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgreligie-sw.jpgpolska_mieszka_i1.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpge-jastrzebowska.jpgwzory-kultury-b.jpgdynastia-piastow-ba.jpgnowe-ateny.jpghall-heretycy.jpgamsterd-abc.jpgmysli-sw-jana-chr.pnghis-b-w.jpgkrewzkrwijezusa.jpgstern-zlote-mysli.pngwatykan-zd.jpgmagia-i-religia.jpggrabski-mieszko.jpgbugaj-hermetyzm.jpgmitologia-l-tur.jpghinduizm_-k.jpghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegcyw-zyd.jpgency-archeo-z-s.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpgmegalomania-narodowa-by.pngleksykon-re.jpgpolska-X-XI.jpgeisenberg.jpgkrotka-hi-islamu.pngsaggs.jpgde-mello.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegChiny-nowe.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgupaniszady-ut.jpggraves-mity-gr.jpglengauer-religijnosc.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpegtylak-bog.jpgbravo.jpgkompendium-nauki-sk.jpgklengel-his-sy.jpghis-p-k.jpgod-abrahama-do-ch.jpgjero.jpgestreicher-zarys.jpgszrejter-mitologia.bmptrevel-his-a.jpgZycie-Buddy_1927.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgzbikowski-legendy.jpgerman-mity-s.jpgNarody dawnej.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpganatomia hybrydy.jpgpliniusz-h-n.jpegmalinowski-zsdzikich.jpgbogowie-slowian-m.jpgwiek-propagandy.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgkaligula.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529834 odwiedzający

 46 odwiedzających online