Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

PODRÓŻE z Arhatem - Wyprawa nad BajkałZapraszam na wyprawę - Bajkał w 12 dni
-----------------------------

- 1 dzien
WARSZAWA - MOSKWA - IRKUCK:
Wylot samolotem do Moskwy; w Moskwie przesiadka na samolot do Irkucka;
-----------------------------
- 2 dzień
IRKUCK:
przylot do Irkucka o godz 6 rano; transfer do hotelu; zakwaterowanie; śniadanie, czas wolny

od ok. godz 14. zwiedzanie miasta, które jest kulturalnym i naukowym centrum Syberii; Wschodniej.

Zobaczymy:
- Plac Kirowa,
- historyczne drewniane dzielnice z „koronkową" ornamentacją domów i współczesną architektura,
- Muzeum Dekabrystów.
- Muzeum Krajoznawcze w Irkutsku; zawierające unikalne zbiory Cesarskiego Towarzystwa Geograficznego; w których gromadzeniu niebagatelną rolę odegrali wybitni polscy uczeni, przymusowo zsyłani na Syberię, najbardziej znanym z nich jest oczywiście badacz Bajkału B. Dybowski, którego podobizna została uwieczniona na murach muzeum.
- piękne cerkwie wybudowane w stylu tak zwanego "syberyjskiego baroku": cerkiew Objawienia Pańskiego i cerkiew Zbawiciela ,
- kościoły rzymsko-katolickie: katedrę p.w. Niepokalanego Serca M.B i tzw.Polski Kościół, dawniej p.w. NMP (obecnie sala organowa Filharmonii Irkuckiej);
- pomnik cara Aleksandra III

Dzień zakończymy romantycznym spacerem po ulicy Nabereżnoj, biegnącej zgodnie z nazwą brzegiem Angary

Wieczorem: obiadokolacja w restauracji hotelowej
-----------------------------
- 3 dzień
WYSPA OLCHON: CHUŻYR; SKAŁA SZAMANA
Po śniadaniu wyjazd z Irkucka na Wyspę Olchon - największą i jedyną zamieszkałą wyspę na Bajkale. Najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego w tym miejscu sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Na wyspie znajdują się pozostałości tzw. Tajemniczych Murów powstałych miedzy VI a IX wiekiem.

Ze względu na swoje położenie wyspa posiada specyficzny mikroklimat. Jedną z jej największych atrakcji są naturalne stepy reliktowe w południowej części oraz bogata tajga w części północnej. Cała wyspa uznawana jest przez Buriatów za miejsce święte. W wielu miejscach możemy zobaczyć charakterystyczne buriackie obiekty kultowe w postaci słupów (serge) bądź drzew obwieszonych kolorowymi szmatkami. Przy odrobinie szczęścia możemy również natknąć się na miejsce ofiarne z wiszącą na drzewie świeżą skórą z konia wraz z kopytami.

Po dotarciu do Chużyru - "stolicy" wyspy Olchon; zakwaterowanie oraz spacer do Skały Szamana, świętego miejsce wyznawców szamanizmu

Kolacja w bazie turystycznej.

Dla chętnych możliwość zakwaterowania w buriackiej jurcie.

Podróź z Irkucka do Chużyru trwa ok. 8 godzin, wskazane jest więc zabranie suchego prowiantu.
-----------------------------
- 4 dzień:
OLCHON: PRZYLĄDEK CHABOJ
Po śniadaniu wyjazd samochodami terenowymi na przylądek Chaboj.

Przylądek Chaboj jest najdalej na północ wysuniętym skrawkiem wyspy. Dla Buriatów jest to miejsce święte, stąd obecność słupów serge. Z przylądka roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Bajkał, odległy półwysep Świety Nos i góry po drugiej stronie Małego Morza

Trasa podróży przebiegać będzie przez wioskę Harancy i słynną z ruchomych wydm wioskę Pieszczenaja. W wiosce Pieszczenaja w latach powojennych mieścił się obóz dla więżniów. W lesie znajduje się opuszczony cmentarz.

Podczas podrózy zobaczymy również pobliski malowniczy przylądek Tri Brata, zbudowany z marmurowych skał pokrytych porostami.

Obiad składający się z ugotowanej na ognisku zupy rybnej i herbaty spożyjemy w wiosce Uzury Was. Wioska znajduje się w pólnocno-wschodniej części wyspy. W pieczarze pobliskiej góry Tołgoj odnaleziono fragmenty neolitycznej ceramiki i nefrytowy nóż

Powrót w godzinach wieczornych; kolacja w bazie.
-----------------------------
- 5 dzień:
OLCHON: JEZIORO SZARA-NUR; SPOTKANIE Z SZAMANEM
Po śniadaniu wyjazd samochodami terenowymi nad jezioro Szara Nur.

„Szara Nur” po buriacku oznacza „Żółte Jezioro”. Jest to jedyne jezioro na wyspie z silnie zmineralizowaną wodą. Wokół jeziora rozciągają się malownicze pejzaże, można cieszyć się dziką przyrodą podziwiając obfitość zwierząt i ptaków. Woda w jeziorze ma właściwości lecznicze. Kąpiel w nim, jak się uważa, dodaje ciału zdrowia i urody.

Obiad przyrządzony na ognisku zjemy nad jeziorem:

Wieczorem po powrocie do Chużyru zwiedzenie Mzeum Krajoznawczego i spotkanie z buriackim szamanem.

Po spotkaniu z szamanem kolacja w bazie.

-----------------------------
- 6 dzień:
WYSPY MAŁEGO MORZA;
Po śniadaniu zaokrętowanie na łodzie.

Każda wyspa Małego Morza jest niepowtarzalna. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wyspa Barakczyn. Znajdują się tu pochówki starożytnego ludu Kurkykanów, spokrewnionego z Hunami, będącego prawdopodobnie protoplastami dzisiejszych Jakutów .

Na wyspie Ogoj możemy podziwiać buddyjską stupę.

Ugotowany na ognisku obiad zjemy na jednej z wysp.

Wieczorem wizyta w buriackiej wiosce pod Chużyrem

Kolacja w bazie.
-----------------------------
- 7. dzień:
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd z Chużyru do Irkucka; w godzinach wieczornych przybycie do Irkucka; zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 8 dzień:
UŁAN-UDE:
Po śniadaniu wyjazd z Irkucka do stolicy Buriacji Ułan-Ude. ok. 10 – godzinna podróz autokarem malowniczą trasą w pobliżu południowych wybrzeży Bajkału. Wskazane jest zabranie ze sobą suchego prowiantu.

W godzinach wieczornych przybycie do Ułan-Ude, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja w restauracji hotelowej
-----------------------------
- 9 dzień:
UŁAN-UDE
Po śniadaniu zwiedzanie miasta.

Zostało ono założone w 1666 r. przez rosyjskich Kozaków jako zimowisko Udińsk. Od 1689 r. było twierdzą Wierchnieudińską. W 1690 r. Wierchnieudińsk otrzymał prawa miejskie. W XVII wieku stanowił ośrodek wojskowy i administracyjny. Dzięki położeniu geograficznemu miasto szybko stało się centrum handlowym łączącym Rosję, Chiny i Mongolię. Do dzisiaj zachowały się w centrum stare obiekty handlowe, rzeźbione w drewnie i kamieniu, przykład rosyjskiego klasycyzmu. W 1878 r. miasto niemal doszczętnie spłonęło, po czym zostało odbudowane. W mieście można znaleźć przykłady współistnienia obok siebie lamaizmu i rosyjskiej cerkwi prawosławnej (Sobór Hodegetrii - powstały w latach 1741-1785, najstarszy murowany budynek na terenie Buriacji; Cerkiew Świętej Trójcy - powstała w 1809 r.). Miasto znane jest również z największej na świecie rzeźby przedstawiającej głowę Lenina oraz charakterystycznej postsowieckiej architektury.

W Ułan-Ude znajduje się również wiele interesujących muzeów, z których zwiedzimy dwa:

- Muzeum Historii Buriacji - eksponowane są tam przedmioty związane z historią, religią i kulturą Przybajkala, dzieła sztuki Indii, Nepalu, Tajlandii, Chin i Japonii. Do unikatowych eksponatów należy m.in. "Atlas medycyny tybetańskiej".

- Muzeum Etnograficzne Kultury i Życia Narodów Zabajkala - otwarte w 1973 r., położone na północnych peryferiach Ułan Ude. Znajduje się tam siedem następujących kompleksów przedstawiających architekturę i warunki życia ludności autochtonicznej i napływowej:

kompleks ewenkijski - przedstawia koczowiska Ewenków, m.in.: czumy i zagrodę dla reniferów;

kompleks Buriatów przedbajkalskich - przedstawia jurty ośmiościenne pochodzące z XIX wieku, trzy domy (siedziby zimowe) z zabudowaniami gospodarczymi oraz zagrodę dla bydła;

kompleks Buriatów zabajkalskich - prezentowana jest tam m.in. zimowa siedziba zamożnego Buriata, drewniana czterościenna jurta, spichlerz, wojłokowe jurty koczowników,

kompleks staroruski - przedstawia siedzibę atamana kozackiego, m.in. dom, stajnię, powozownię, spichlerz, a także lokum ubogiego chłopa;

kompleks staroobrzędowców - wiejska ulica zabudowana domostwami różniącymi się między sobą wielkością i wyglądem (zależne jest to od statusu materialnego gospodarza) oraz kaplica bezpopowców;

kompleks miejski - przedstawia warunki życia w Wierchnieudińsku z okresu XIX wieku, m.in. domy bogato zdobione i drewnianą cerkiew;

kompleks archeologiczny - eksponaty związane m.in. z życiem człowieka pierwotnego z epoki brązu, oraz z życiem Hunów oi innych ludów tureckich.

Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.

Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 10 dzień:
DACAN IWOŁGIŃSKI
Po śniadaniu wyjazd do Iwołgi Górnej, miejscowości będącej buddyjskim centrum całej Federacji Rosyjskiej.

Tu znajduje się siedziba zwierzchnika rosyjskiego lamaizmu Chambo-lamy. W skład kompieksu architektonicznego wchodzi klasztor oraz cztery świątynie. Tutaj też znajduje się największa na terenie Federacji Rosyjskiej buddyjska biblioteka, buddyjski instytut Daszi Czainhorlin, w którym kształci się ok. 200 osób oraz muzeum sztuki buddyjskiej.

W świątyniach obowiązuje zakaz fotografowania. Po wejściu należy zdjąć nakrycie głowy.

Powrót do Ułan-Ude w godzinach wieczornych. Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 11 dzień:
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd do Irkucka. Przybycie do Irkucka w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 12 dzień:
IRKUCK – MOSKWA - WARSZAWA
Śniadanie. O 14 wylot samolotem do Moskwy; w Moskwie przesiadka na samolot do Warszawy; lądowanie w Warszawie wieczorem tego samego dnia (różnica czasu); zakończenie imprezy.
-----------------------------


Dla zainteresowanych 12 dniową wyprawą z powyższym planem zwiedzania podaję dodatkowe informacje:
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu mailowego: mpedracki@wp.pl
Odpowiem natychmiast, jeśli tylko nie będę w tym czasie w podróży.

Łączna kwota wyprawy - 6214 PLN
Cena obejmuje:
- bilety lotnicze na trasie: Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa
- zakwaterowanie i wyżywienie podczas całej imprezy (w Irkucku i Ułan-Ude śniadania i obiadokolacje, na Olchonie: śniadadania, obiady, kolacje)
- wszystkie wycieczki przewidziane w programie imprezy
- usługi lokalnych przewodników
- wszelkie usługi transportowe na terenie irkutskiej obłastii i Republiki Buriacji
- bilety wstępu do muzeów
- opiekę polskiego pilota
- ubezpieczenie

Cena nie obejmuje:
- koszty uzyskania rosyjskiej wizy (ok. 200 PLN)

UWAGA: Cena zgodna z cenami biletów lotniczych obowiązującymi na trasie: Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa we wrześniu 2009. W okresie od stycznia do lipca 2010 możliwy jest sukcesywny wzrost cen na letnie loty na tej trasie.

Zapraszam
Michał Pędracki

Wszystkich zainteresowanych podróżami zapraszam do kontaktu mailowego: mpedracki@wp.pl
Odpowiem natychmiast, jeśli tylko nie będę w tym czasie w podróży.

Data utworzenia: 02/01/2010 @ 14:53
Ostatnie zmiany: 15/06/2011 @ 01:37
Kategoria : PODRÓŻE z Arhatem
Strona czytana 5959 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
po-mu-ko.pngmaorysi-z-now.bmphymny-r-michalski.jpgHistoria-Galow-Albert-Grenier.pngmur_separacji_2.jpgjoannici-hes.jpgstomma-zycie.jpgURBANCZYK - dawni-s.jpgwolski2.jpgjaeger-wczesne.bmprozmowy-o-biblii-1996.jpgpelka-sladami.jpgszpitalnicy-joa.jpgLewis-muzu-b-w.bmpwinczorek-nauka.jpgzl-ga-fr.jpg4746_big.jpgzycie-codzienne-w-turcji-ot.jpgwprowadzenie-do-buddyzmu-zen.jpegmariawityzm-rybak.jpghis-kos=danielou.jpgmity-skandynawskie-green.pngjazy-sw-ik.jpgR-de-Vaux-instytucje-Starego-T.jpgTrzeciakowski-Po-sasiedzku z Aztekami.jpghistoria-indii.jpgmireaux.pngkobiety-watykanu=-h.pngzielinski-h-tr.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgwenus-e-l.jpgcoogan-wielkie-religie-swiata.jpegSand-kiedy-i-jak.jpgmalarstwo-bialego-t-1.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgreligia-a-kultura-g.jpgreligie-dalekiego-i.jpgwprow-do-et-rel.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgherbert=barbarzynca-w.jpghistoria-wyboru-papiezy.pngwierzenia-praslo.jpgdan-burstein-tajemnice.jpgmezopotamia.jpgdzieje-filozofii-r.jpgszoka-herkules.jpggrant.jpghoffmann-dzieje-polskich-b-r.jpegcezar-170.jpgza-bi.jpgabc-ST.jpgonfray.jpgeliade-1-historia-w.jpgradinson-maho.jpgAsbridge - Pierwsza krucjata.jpgswieta-przestrzen.jpgAFRYKA-2.jpgmichalak-religijne.jpgjasp-au.jpgksiega-cudow-gordon.jpgrylcem_i_trzcina.jpgraport-pilata-do.jpghistoria-piekla-GM.jpgbod-i-kobieta.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgreli-kult2.jpgbochenski-lewica-religia-sowietologia.jpgmitologia-germ.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgbiblia-satana.jpgzagin-cyw.jpgk-p-p.jpgseks-ar.jpgmesjanizm-j.jpgrozumiec-biblie-wprowadzenie.jpegrel-rze-r-zielinski.jpgcav-pis-nie.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgswiat-tr-ar.jpgdelumeau-historia_raju.jpggnilka-koran-i-ch.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgIlustro-historia-s.jpgcunow-1938-pochodzemie.PNGsw_graal-sw_k.jpgszkatula-swie.jpghistoria-XIXW.jpgbzzol.jpgbuzek-historia.jpgcyk baala.jpgcollons-r-hiszpania.jpgmanteuffel-naro.jpglange-dywan-wschodn-1921i.jpgetyka-m-s.jpgSila-zycia-Dorst.pngpatrologia-czuj2.pnggrela-mahakala.jpgnie-w-za-i-h.jpgkos-ks.jpgelementarne.jpgkrolestwo.jpgrousseau_umowa-spoleczna-1920.jpegALCHEMIA-KULTURY.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgborgiowie-gerv.jpghistoria-b.jpgWyrozumski Dzieje Polski piastowskiej.jpghistoria_powszechna_wiek_xvi-xviii.jpgz-ufnoscia-wp.jpg1000-tajemnic-arch.jpgcerny-rel.jpgraj-oswojony.jpgPlancy Slownik wiedzy tajemnej 1993.jpegharris-krowy.jpgstrzepujac.jpgCIALDINI-wywieranie.jpgZderzenie-cywilizacji_Huntington.jpgzy-co-etru.jpgsocjolog-relig-1983.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgJelonek-Repetytorium-biblijne.jpghistorie-nie-st.jpggoff-narodziny-czyscca.jpgplaton-timajos.jpgmonsun.jpgprzyp.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgrzym-ludzie-odrodzenia.jpgtalmud-cohen.jpgdrozdowicz-z-sekty-religijne.jpgserczyk-h-ukrainy-2001.jpgReligie-swiata.jpgotto-r-swietosc.gifdogmat-ch.jpgf-brentano.pngpsychologia-religii.jpgrostworowski-wiek-XVIII-1977.jpgpawi-t.jpgDemon-milionowy-Kaluzynski.pngtyloch.jpgcarcopino.jpgsk-po.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgliteratura-rosyjska-w-z.pngskkadankowa-bohaterowie.jpgfajdros-p.jpgborkowska-z-c.jpgtylor-e-12526.jpgjerozolima.jpgkonopacki.jpgwielki-kosciol-w-niewoli.jpegretoryka-2008.jpgwinniczuk.jpgG-Hetyci.jpge-d-i-c.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6106836 odwiedzający

 62 odwiedzających online