Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

- Japonia - Japońskie ogrody Zen

Japońskie ogrody Zen

" Zanim deszcz przestanie padać, możemy słyszeć ptaka. Nawet pod głębokim śniegiem widzimy przebiśniegi i świeżą zieleń".*

Chociaż sztuka aranżacji ogrodów znana była w Japonii od dawna, to dopiero w okresie Muromachi zaczęły powstawać tzw. suche, płaskie ogrody - dzieła sztuki - komponowane najczęściej przez mnichów zen. Nie było tam kolorowych kwiatów, płynących strumyków ani wytyczonych alei spacerowych. Materiałem konstrukcyjnym były drzewa, mchy, skały i piasek lub drobny żwir. Woda i jej energia była symbolizowana przez zagrabiony piasek, natomiast wystające bloki skalne stanowiły wyspy na "oceanie" piasku. Każdy element ogrodu miał swoją charakterystyczną formę i kolor i był w doskonałej harmonii z pozostałymi elementami ogrodu.
Poeta i teoretyk Soami (1485-1525) był twórcą m.in. ogrodu płaskiego przy świątyni Ryoan-ji w Kioto gdzie w prostokącie białego żwiru znajduje się 15 odłamków skalnych obrośniętych mchem. Bogatszą formę ma płaski ogród świątyni Daisen-in w Kioto odwołujący się w kompozycji do zasobów sfery duchowej człowieka.

Na temat symboliki poszczególnych "suchych" ogrodów zen istnieją różnorodne kocepcje, które mogą nie mieć nic wspólnego z pierwotnymi intencjami ich twórców. Głębia znaczenia przeważnie odkrywa się dla osób praktykujących zen, ale i u zwykłego obserwatora poruszone zostają nieświadome pokłady umysłu w sposób bezpośredni - bez zbędnych słów.

W przydomowych ogrodach łatwo można zauważyć szybko zachodzące zmiany w wyglądzie niskich roślin, drzew a także w przepływającej wodzie w strumieniu - w rytmie przemijających pór roku. W ogrodzie zen zmiany takie są mało zauważalne i można raczej doświadczyć aspektu nieprzemijalności, wieczności. Skały wyłaniające się z morza piasku (pustki) ukazując swoją naturalność ponownie wracają do pustki krusząc się i zamieniając w piach.

Przewaga układów poziomych w kompozycji ogrodu, a zwłaszcza duża płaszczyzna piasku lub żwiru stwarza klimat spokoju i ciszy. W bezruchu ogrodu jest jednak ukryty ruch kamiennego wodospadu , ruch fal w nieruchomym, zagrabionym piasku. Ogród zen - jak wszystko - jest chwilowym "rozbłyskiem" we wszechświecie. To, co widzimy, jest tylko ograniczoną cząstką tego czym naprawdę jesteśmy.
-----
Japońskie ogrody Zen
http://www.japonia.org.pl
Kornel Drzewiński

Data utworzenia: 22/03/2009 @ 16:18
Ostatnie zmiany: 30/11/2015 @ 23:55
Kategoria : - Japonia
Strona czytana 5484 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Joszi 12/04/2010 @ 11:03


Jestem Buddystą od miesiąca to naprawdę fascynująca religia bardzo pomaga To szczeście że mogę poznawać SoTO ZEN po tylu latach oszukiwania przez chrześcijancooleek
 
Trzecie Oczko
wenus-e-l.jpgsocjolog-relig-1983.jpgfajdros-p.jpgdogmat-ch.jpgcarcopino.jpgsk-po.jpgpo-mu-ko.pnghistoria-indii.jpgksiega-cudow-gordon.jpgdzieje-filozofii-r.jpgwierzenia-praslo.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgcezar-170.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpghymny-r-michalski.jpg4746_big.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpggnilka-koran-i-ch.jpgzl-ga-fr.jpgseks-ar.jpgzy-co-etru.jpgpawi-t.jpgcav-pis-nie.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgKreyser K- Cztery pory.jpggrant.jpgmur_separacji_2.jpgmezopotamia.jpgkrolestwo.jpgIlustro-historia-s.jpghistoria-b.jpgmariawityzm-rybak.jpgmitologia-germ.jpgk-p-p.jpgmonsun.jpgreli-kult2.jpgmanteuffel-naro.jpgza-bi.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgplaton-timajos.jpghistorie-nie-st.jpgbzzol.jpgtyloch.jpgwprow-do-et-rel.jpgetyka-m-s.jpgmireaux.pnge-d-i-c.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgelementarne.jpgzagin-cyw.jpgjoannici-hes.jpghis-kos=danielou.jpgG-Hetyci.jpgjasp-au.jpgkonopacki.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgwolski2.jpgonfray.jpgkos-ks.jpgszoka-herkules.jpgabc-ST.jpgstomma-zycie.jpgReligie-swiata.jpgjerozolima.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgswiat-tr-ar.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgcyk baala.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgprzyp.jpgbod-i-kobieta.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgcerny-rel.jpgAFRYKA-2.jpgbuzek-historia.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgjazy-sw-ik.jpgz-ufnoscia-wp.jpgnie-w-za-i-h.jpgwinniczuk.jpgpelka-sladami.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4228281 odwiedzający

 38 odwiedzających online