Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - 1 i 2 listopada

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone 1 listopada, to uroczystość tych, którzy - jak wyjaśniają teolodzy - są zbawieni i cieszą się życiem wiecznym. Drugie jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem.

Zdaniem teologów, potoczna nazwa "Święto Zmarłych", zamiast Dzień Zaduszny, nie jest prawidłowa. Została ona wypromowana w czasach PRL i była elementem walki z wielowiekową chrześcijańską tradycją polskiego narodu. "Używanie w dzisiejszych czasach tej nazwy na określenie Dnia Zadusznego jest zazwyczaj wyrazem braku wiedzy na ten temat" - podkreślają teolodzy.

Według nich, Dzień Zaduszny jest wspomnieniem zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła. Dzień Zaduszny jest dniem nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.

Temu celowi służą m.in. ofiary składane w kościołach i na cmentarzach na tzw. wypominki za naszych najbliższych zmarłych, by cały Kościół modlił się za ich zbawienie. W kościołach odczytuje się w tym dniu z ambon lub od ołtarza imiona zmarłych wskazanych na kartkach i odmawia zwyczajowe modlitwy ku czci zmarłych.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny oraz uczestniczy się we mszach świętych, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania tam kwiatów, wieńców, ozdób symbolizujących pamięć o zmarłych. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:22
Kategoria : Święta
Strona czytana 9039 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
prawoslawna-ikona.jpggrecki-prawoslawny.jpgPatmos_church.jpg141t.gifprawoslawne-krzyze.jpg0-dome-cross.pngprawoslawny-slub-korony.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgbatiuszka.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-dome-cross2.png0-prawoslawie2.jpg0-monas.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-cebule2.jpg0-archangel.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-StPetersburg.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-bochu.jpg0-Trinity Lavra.jpgprawoslawny-haft.jpgmoscow14.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-ortho4.jpg0-lodz2.jpgLavra_Easter.jpg0-cerkiew.jpg1170761.jpg0-sofia.jpgcyryl_metody.jpg402462_85_th.jpgOrthodox_Brno.jpgnaksos.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgprawoslawny-krzyz.jpgprawoslawny-slub.jpg0-Novgorod.jpg0-cebule.jpegAgioi_Asomatoi-Athens.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-cerkiew-5.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-moskwa.jpg0-Belgrade.jpgkosciol-prawoslawny.jpgcerkiew_turzansk.jpgba4ko_1.jpgbazylika_Paros.jpgprawoslawny-pop.jpg0-vladimir-church-2.jpgprawoslawny-ornat.jpgkarlowe-wary.jpg0-moscow-2.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-cerkiew2.jpg0-cebule3.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-Church Trinity.jpglampy-prawoslawne.jpgprawoslawne-swiece.jpgalexei-ii.jpg0-petersburg.jpgDafni_Christ.jpg23359664.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6428926 odwiedzający

 131 odwiedzających online