Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - 1 i 2 listopada

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dwa różne święta. Pierwsze obchodzone 1 listopada, to uroczystość tych, którzy - jak wyjaśniają teolodzy - są zbawieni i cieszą się życiem wiecznym. Drugie jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, którzy w czyśćcu oczekują na ostateczne spotkanie z Bogiem.

Zdaniem teologów, potoczna nazwa "Święto Zmarłych", zamiast Dzień Zaduszny, nie jest prawidłowa. Została ona wypromowana w czasach PRL i była elementem walki z wielowiekową chrześcijańską tradycją polskiego narodu. "Używanie w dzisiejszych czasach tej nazwy na określenie Dnia Zadusznego jest zazwyczaj wyrazem braku wiedzy na ten temat" - podkreślają teolodzy.

Według nich, Dzień Zaduszny jest wspomnieniem zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła. Dzień Zaduszny jest dniem nabożeństw i modłów w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę czyśćcową.

Temu celowi służą m.in. ofiary składane w kościołach i na cmentarzach na tzw. wypominki za naszych najbliższych zmarłych, by cały Kościół modlił się za ich zbawienie. W kościołach odczytuje się w tym dniu z ambon lub od ołtarza imiona zmarłych wskazanych na kartkach i odmawia zwyczajowe modlitwy ku czci zmarłych.

W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby zmarłych z rodziny oraz uczestniczy się we mszach świętych, modląc się w intencji zmarłych. Tego dnia istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania tam kwiatów, wieńców, ozdób symbolizujących pamięć o zmarłych. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:22
Kategoria : Święta
Strona czytana 6834 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-22.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-20.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-opera2.jpg0-china-red-door-lions.jpegoltarz-nieba.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-11.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-dragon3.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-24.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-10.jpg0-chiny-02.jpg0-chiny-21.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-08.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny-17.jpg0-chiny-12.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5294619 odwiedzający

 26 odwiedzających online