Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE PIERWOTNE - Klasyfikacja - Totemizm

Totemizm to zespół wierzeń oraz instytucji religijno-społecznych oparty na uznawaniu mistycznej więzi pomiędzy jednostką lub grupą, a określonym zwierzęciem, przedmiotem, rośliną lub zjawiskiem atmosferycznym, który stawał się totemem i jednocześnie godłem klanu, szczepu czy plemienia.

Zwierzę totemiczne, uważane za przodka-opiekuna grupy społecznej, jest otoczone czcią i ochroną, której służy system zakazów zwanych tabu, na przykład zakaz zabijania zwierzęcia totemicznego i zakaz spożywania go.

Słowo totem wywodzi się z jednego z języków algonkińskich (Indian Ameryki Północnej), z języka ojibwa, Indian z nad Wielkich Jezior, gdzie termin ototeman oznacza „on jest z mojego klanu”. Wprowadził go do języków europejskich angielski podróżnik L. K. Long (1791).

Naukowe badanie totemizmu rozpoczął James George Frazer (1854-1941), zadedykował tej tematyce dwie prace: „Totemism” (1887) i „Totemism and Exogamy” (1910), tłumaczony na polski pod tytułem „Totemizm i egzogemia”. Przez dłuższy czas antropolodzy sądzili, że totemizm stanowi typową formę organizacji wszystkich społeczności pierwotnych. Dalsze badania jednak poddały weryfikacji tą tezę ponieważ formy, w jakich przejawia się totemizm, są bardzo różnorodne, podobieństwa powierzchowne, a kontekst czasami nie ma związku z pokrewieństwem.

Totemizm jest dziś uważany za jeden z elementów religii i występuje razem z animizmem, głównie w społecznościach rodowych i można go spotkać u niektórych plemion Australii, Afryki i Ameryki Północnej. Jest też trudno zrozumiałym dla naszej cywilizacji systemem klasyfikacji, praktykowanym w społecznościach pierwotnych.

Pozostałością totemizmu jest wiara w bogów-zwierzęta na przykład w religii antycznego Egiptu, gdzie wyobrażano sobie bogów pod postacią: krokodyla, ibisa, kota, byka lub szakala. Kult zwierząt, zwany zoolatrią wynika z idei, że pewni bogowie wcielają się w zwierzęta, a jej konsekwencją jest zoomorfizm czyli praktyka przedstawiania tych bogów w postaci zwierząt lub z cechami zwierzęcymi.

Totem można rozpoznać w wielu religiach, które z totemizmem nie maja nic już wspólnego. W antycznej Grecji atrybuty przypisywane bogom mają taki właśnie charakter, i tak Atenie przypisywana była sowa, Herze paw, Posejdonowi koń a Zeusowi orzeł. W rzymskiej mitologii Junonie poświęcona była gęś, fenickiej Isztar poświęcony był gołąb a sumeryjskiej Innanie jak i Atenie sowa.

Podobne atrybuty przeszły do religii chrześcijańskiej, orzeł jest związany ze świętym Janem Ewangelistą, jeleń ze świętym Hubertem, lew jest atrybutem świętego Marka i świętego Hieronima, byk natomiast towarzyszy świętemu Łukaszowi a wąż świętej Barbarze.Pozostałością po totemach są także herby rodzinne i herby miast, gmin i województw z którymi się identyfikujemy i które utrwalają więź społeczną miedzy przynależącymi do tej samej grupy i posiadającymi wspólne nadrzędne interesy.
Ciekawe, że rozpad więzi społecznej opartej na tak archaicznych fundamentach produkuje jeszcze dziś negatywne skutki. Jak głęboko jest ona zakorzeniona w podświadomości i jak manifestuje się w cięgle nowych formach: subkultury identyfikujące się w słuchaniu tej samej muzyki, noszeniu tych samych fryzur, kibicowaniu tej samej grupie a ostatnio wręcz w malowaniu twarzy tymi samymi kolorami, kolorami własnego klanu.

Jak cienka jest warstewka cywilizacji ? Jak głęboko siedzi w nas kultura pierwotna ?

Temat w opracowaniu
Paulina_____

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 11:01
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:03
Kategoria : RELIGIE PIERWOTNE - Klasyfikacja
Strona czytana 12281 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : isia 07/05/2015 @ 22:00

Tysiące lat, a wręcz setki tysięcy byliśmy wyznawcami religii pierwotnych. Monoteizm jest świeżym wynalazkiem, a racjonalizm jeszcze większą nowością. Nie było czasu do wynalazków przywyknąć, więc  wystarczy lekko z wierzchu skrobnąć i już maczuga wystaje spod garnituru od Bossa. Gdy przyglądam się stoiskom z amuletami, to myślę, że nawet skrobać nie trzeba.
Zgadzam się natomiast, że zdrowsi psychicznie byliśmy hołdując zwyczajom kultur pierwotnych. Zwłaszcza w rozwoju chłopców to widać, dziewczynki sobie jakoś kompensują brak wspólnoty pierwotnej.
 
Trzecie Oczko
upaniszady-ut.jpgmitologia-l-tur.jpgbogowie-slowian-m.jpgcyw-zyd.jpgCOLLECTANEA-PHILOLOGICA-XX-2017.jpgtylak-bog.jpgwilson-krwawiacy.pnghistoria-pow-sredniowiecza-zientara.jpegniwinski-mity-symbole.jpgjero.jpgjerzy-adamski-historia-l-f.jpgkrotka-hi-islamu.pngkaligula.jpgdrioton-egipt-faraonow-2.jpgmargul-mity-z-pieciu.pngwzory-kultury-b.jpgogarek-czoj.jpgwatykan-zd.jpgmegalomania-narodowa-by.pngreligia-a-wspolczesne-stosunki-miedzynarodowe.jpeghistorya-pow-h-3a.gifklucz-niebieski-k.jpgzarys-h-sz.jpgwiek-propagandy.jpg100_filmow_Lis.jpgMieszko_Pierwszy_Tajemniczy.jpgin-god-we-trust.pngSzyszko-Hinduizm-buddyzm-islam.jpgtajemnice-smim.jpggirard-koziol.jpghis-p-k.jpghistoria-wenecji_norwich.jpegszrejter-mitologia.bmpsaggs.jpghinduizm_-k.jpgniemcy500.jpglengauer-religijnosc.jpgmysli-sw-jana-chr.pngdemony-r.jpegod-mojzesza-do-mahometa-ke.jpgbravo.jpgpolskie-n.jpgreligie-sw.jpgnowe-ateny.jpgetyka-prot-weber.jpgMalinowski-Wierzenia_pierwotne.jpgzbikowski-legendy.jpgZycie-Buddy_1927.jpgChiny-nowe.jpghistoria-irlandii.jpgap06.jpgod-abrahama-do-ch.jpgdogon-ya-gali.jpg40-piesni-r.pngmonarsze-sekrety-jankowski.jpegeisenberg.jpgklengel-his-sy.jpgbugaj-hermetyzm.jpgsachs_muzyka-wswieciestar.jpghall-heretycy.jpgstudia-theologica-varsaviensia-1977-1.jpgNarody dawnej.jpgkartezjusz-roz.jpgapokryfy-nowego-testamentu.jpggraves-mity-gr.jpgtocqueville.jpgjudyta-postac-b-granic.jpge-jastrzebowska.jpglisty-prof.jpgpolska-X-XI.jpgswieci-nie-swieci.jpg100-punk-zap.jpgpliniusz-h-n.jpegdynastia-piastow-ba.jpghis-euro.jpgd-bog-urojony.jpgnieznane-arch-mis.jpgedda-lelewel-1828.jpgSzalenstwo w rel-swiata.jpgstern-zlote-mysli.pngheinemann-eunuchy.pnglabuda-m.jpganatomia hybrydy.jpgczarn-mwxxw.jpgislam-wnuk.jpgtrevel-his-a.jpgmit-azteko1.jpgpodstaw-wiedzy-muzulmanskiej.PNGgrabski-mieszko.jpgCollectanea Theologica 83-2013-nr 4.jpghistoria-mali-tymowski.jpegency-archeo-z-s.jpghis-b-w.jpgleksykon-re.jpgerman-mity-s.jpgnor-davies-boze-igrzysko.jpgo-duszy.jpgamsterd-abc.jpgpsychologia-religii-bernhard-grom.jpgTako rzecze-zaratustra-1922-Nietzsche.jpegde-mello.jpgRodzima wiara ukrainska - Lozko.jpgpilarczyk-literatura-zydowska.jpgkompendium-nauki-sk.jpgkrewzkrwijezusa.jpgznak-1994-2-465.jpegetnologia-religii-szyjewski.jpgpolska_mieszka_i1.jpgHistoria Czechoslowacji - Heck-Orzech.jpgmagia-i-religia.jpgmity-skandynawskie-ma.jpgestreicher-zarys.jpgmalinowski-zsdzikich.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 5529833 odwiedzający

 45 odwiedzających online