Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Prześladowania

Bahaici – są więzieniami sumienia w Iranie

Od wiosny 2008 roku w więzieniu Evin w Teheranie przetrzymywanych jest siedmioro bahaitów, którym nie postawiono zarzutów ani nie pozwolono skontaktować się z prawników. Ostatnio wyznaczono im datę procesu na 11 lipca 2009.
 
Oficjalne irańskie służby informacyjne podały, że bahaici będą oskarżeni o „szpiegowanie na rzecz Izraela, obrazę religijnych świętości  oraz propagandę przeciwko Republice Islamskiej”.
Tak ma brzmieć oskarżenie, jednak władze obiecują im, że  jeśli wyrzekną się  swojej wiary, zostaną uwolnieni, będą mogli studiować  na wyższych uczelniach, prowadzić firmy, normalnie pracować  i przyznane im zostaną wszystkie prawa obywatelskie?
 
Proces ma się odbyć w wydziale 28 Sądu Rewolucyjnego. To właśnie tam  niedawno amerykańsko-irańska dziennikarka Roxana Saberi została skazana  na 8 lat więzienia. Uwolniono ją w wyniku międzynarodowego protestu przeciw oczywistemu upolitycznieniu sprawy i jawnemu pogwałceniu procedur prawnych.
 
„Te osoby, wraz z innymi 30 więzionymi obecnie bahaitami, są niewinne i są przetrzymywani jedynie z powodu swoich przekonań religijnych.” - powiedziała pani Bani Dugal, główna reprezentantka Międzynarodowej Wspólnoty  Bahaickiej przy ONZ.
 
Amnesty International wielokrotnie uznała te osoby za więźniów sumienia - osoby aresztowane niesprawiedliwie tylko z powodu swoich przekonań  religijnych, do których ma prawo każdy z nas.
 
25 maja 2009r. - Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie postępowaniem sądowym przeciw aresztowanym bahaitom  i wezwała Iran do uwolnienia wszystkich osób aresztowanych z powodu przekonań religijnych.
Od ponad 160 lat, czyli od początku powstania wiary bahá`i jej wyznawcy są prześladowani w swoim ojczystym kraju. Od czasów rewolucji islamskiej prześladowania przybrały formę zorganizowanych i zaplanowanych  akcji kierowanych przez władze Iran.  
 
Oskarżenia o szpiegowanie nie są nowe - są pretekstem do  prześladowania bahaitów. Oskarża się ich o to, że są narzędziem w  rękach rosyjskiego imperializmu, brytyjskiego kolonializmu,  amerykańskiego ekspansjonizmu i ostatnio syjonizmu, w zależności od tego, co w danym momencie jest wygodne.
Najświętsze miejsca bahaitów znajdują się w Ziemi Świętej w Hajfie i Akce (uznane przez UNESCO za miejsca światowego dziedzictwa). Tam zostali pochowani Báb i Bahá`u`lláh - postacie, od których rozpoczęła się wiara bahá`i.
Bahá`u`lláh, jak byśmy dziś powiedzieli ‘więzień sumienia’, został wygnany z Iranu do wielu miejsc, a ostatnim etapem była właśnie Akka i Hajfa - wtedy nawet nie istniało państwo Izrael.
Jeśli bahaici są oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Izraela, dlaczego władze mówią im, że jeśli wyrzekną się swojej wiary, zostaną uwolnieni, będą mogli studiować na wyższych uczelniach, prowadzić firmy, będą mogli normalnie pracować, przyzna im się wszystkie prawa obywatelskie?
Podstawową zasadą wiary bahá`i jest nieangażowanie się w partyjną działalność polityczną, czy to na poziomie lokalnym, narodowym czy międzynarodowym. Bahaici postrzegają rząd jako system zapewniający dobrobyt i postęp społeczeństwu. Bahaici odrzucają przemoc. Są spokojnymi obywatelami, którzy nie są zainteresowani przejęciem jakiejkolwiek władzy. Kochają swój kraj i chcą w nim zostać.

Chcieliby jedynie, aby móc w spokoju wyznawać i praktykować swoją religię, obchodzić święta i uroczystości - religii, której podstawową zasadą jest szacunek dla każdego człowieka, obojętnie jakiego jest pochodzenia, jaki ma kolor skóry lub w jakim kraju się urodził.
Polska wspólnota bahaicka prosi o modlitwy w intencji przestrzegania praw człowieka w Iranie i sprawiedliwego procesu dla więzionych bahaitów.
 
Chętnie odpowiemy na pytania: bahai@bahai.org.pl
 

Więcej informacji:
www.bahai.org.pl
www.bahai.org
www.news.bahai.org
www.bic.org
www.bahairightsday.org

Opracował: Kusztar
www.bahaizm.blogspot.com


Data utworzenia: 13/07/2009 @ 00:13
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 01:43
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 7294 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-Inca2.gifameryka-grzyb.png0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-05.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-uxmal7.jpg0-moche.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-maja.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-Maya.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-gold.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpgprecolumbiana-peru.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6659276 odwiedzający

 25 odwiedzających online