Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Cytaty - autor : Rel-Club 30/03/2020 @ 04:38

********************
W Tybecie mówią, że żebrak, który nas prosi o wsparcie, czy schorowana staruszka potrzebująca pomocy mogą być Buddą w przebraniu, stającym na naszej drodze, żeby obudzić w nas współczucie i doprowadzić do przemiany duchowej.
*

Zeruya Shalev
********************

/ czytaj więcej /


Religioznawstwo - Magia - autor : Rel-Club 26/03/2020 @ 01:17

czytaj więcej

Astrologia
Ze wszystkich gałęzi magii kwitnących dziś na Zachodzie, astrologia ma największą żywotność i najwięcej zwolenników. Dzieje astrologii będą więc dobrym wprowadzeniem do nowoczesnej magii.
Na całym świecie - ludzie wszystkich czasów i kultur nadawali ciałom niebieskim sens magiczny. Uważali zaćmienia i komety za zwiastuny klęski. Astrologia, jaką znamy dzisiaj, powstała w Mezopotamii - kraju, który znajdował się na terenach dzisiejszego Iraku.

/ czytaj więcej /

 


Filmoteka II - autor : Rel-Club 23/03/2020 @ 01:54

Polecamy film:
This Land Is Mine - Nina Paley
/ zobacz więcej /
 

Chrześcijaństwo - Artykuły przekrojowe - autor : Rel-Club 20/03/2020 @ 01:49

czytaj więcej

Chrześcijaństwo w Europie i Ameryce w XIX wieku
Postępy wolnej myśli, materializmu i ateizmu w XVIII wieku wywołały w krajach protestanckich reakcje, zwane przebudzeniami, ogólnie nacechowane mistycyzmem i fantastyczną interpretacją ksiąg świętych. Te ruchy wytworzyły się nade wszystko w Anglii i w Stanach Zjednoczonych, gdzie trwały nadal w XIX wieku; ale Niemcy, Szwajcaria i Holandia znały podobne do nich, szczególniej po reakcji politycznej w roku 1815. W Anglii i Ameryce przebudzenia religijne objawiały się przez tworzenie sekt nowych, do których walka partii, wkraczanie żywiołu doczesnego na teren duchownego zarówno dostarczały sposobności.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 16/03/2020 @ 19:33

********************
Nasz system rządów ma sens tylko wtedy, gdy opiera się na głębokiej wierze. Mniejsza o to w jakiego Boga.
*

Dwight D. Eisenhower
********************

/ czytaj więcej /


Buddyzm - Tajlandia - autor : Rel-Club 12/03/2020 @ 05:24

czytaj więcej

Buddyzm i malaria
Kiedy w 1957 roku minęło 2500 lat od urodzenia Buddy, to król Syjamu — który między swymi god­nościami ma i tytuł Obrońcy Wiary Buddyjskiej — wstąpił na dwa tygodnie do klasztoru i nosił przepisa­ne rytuałem szaty.
Mnichów w pomarańczowych szatach spotykałem w Syjamie na każdym kroku. Bardzo ostrożne oblicze­nia szacują ich liczbę na 200 000. Nie doceniamy na ogół w Europie ich wpływu na życie tego kraju, a właśnie to był czynnik, jaki należało uwzględnić przed przystą­pieniem do walki z malarią.

/ czytaj więcej /

 


Azja - Bliski Wschód - autor : Rel-Club 08/03/2020 @ 06:07

czytaj więcej

Proces wygasania politycznego kultu Marduka babilońskiego
Dla prześledzenia na konkretnym materiale historycznym procesu wygasania wielowiekowych kultów religijnych obszaru między dolnym Eufratem i Tygrysem zatrzymajmy się bliżej nad postacią babilońskiego boga Marduka. Wybijał się on ponad wszystkich innych zarówno rozległością swej władzy, jak i rolą mitologiczną. Dużo też łatwiej uchwycić sam proces zanikania wiary na przykładzie jednego wybitnego członka panteonu niż kusić się o ujęcie skomplikowanej całości.

/ czytaj więcej /

 


Z życia wzięte - autor : Rel-Club 04/03/2020 @ 05:46

Z życia wzięte

W 2016 roku Kościół Katolicki w instrukcji Ad resurgendum cum Christo (Aby zmartwychwstać z Chrystusem), stwierdził że nie dostrzega przyczyn doktrynalnych, by zakazać praktyki kremacji, o ile nie została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską. W praktyce dokument ten zezwala na odprawienie obrzędu pogrzebowego i Mszy Świętej z urną w kościele.

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 29/02/2020 @ 07:02

Polecamy film:
Zaginione Królestwa Afryki: Nubia
/ zobacz więcej /
 

Cytaty - autor : Rel-Club 25/02/2020 @ 00:56

********************
Buddyzm chroni prawo do wszelkiego życia, dlatego jestem wielbicielką tej filozofii. Niektórzy nazywają buddyzm religią, ale Budda nie był bogiem, ani nawet prorokiem. Był człowiekiem, który szukał sposobu na uwolnienie świata od zła i słabości.
*

Dorota Sumińska
********************

/ czytaj więcej /


Religie Synkretyczne - Manicheizm - autor : Rel-Club 20/02/2020 @ 22:19

czytaj więcej

Książę ciemności w manicheizmie
Różnicę między religią Persów, taką, jaką znał, czyli w wersji zurwanistycznej, a religią Maniego wyłożył Eznik następująco:
Albowiem ów [Mani] powiada, iż istnieją dwa pierwiastki, dobra i zła, które są sobie przeciwne, a owo przeciwieństwo istnieje samo w sobie. Oni też [Persowie] mówią to samo dowodząc, iż te dwa pierwiastki powstały z gorących pragnień Zruana (De deo, 147).

/ czytaj więcej /

 


Religie a architektura - autor : Rel-Club 16/02/2020 @ 22:02

czytaj więcej

Babilon
Najważniejszym zabytkiem architektury z czasów dynastii nowobabilońskiej jest kompleks miejski Babilonu. Wygląd miasta, jaki jest nam znany, jest efektem działalności budowlanej władców nowobabilońskich, przede wszystkim Nabuchodonozora II. Najważniejsze prace wykopaliskowe prowadził w mieście R. Koldewey w latach 1899-1917.
Pamiętając, że w wielu aspektach Nabopolasar i Nabuchodonozor II kontynuowali politykę odbudowy miasta po zniszczeniach z 689 r. p.n.e., tak jak przed nimi czynili to Asarhaddon czy Aszurbanipal, trzeba zaznaczyć, że wraz z panowaniem dynastii nowobabilońskiej doszło do zasadniczej zmiany  pozycji samego miasta.

/ czytaj więcej /

 


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 12/02/2020 @ 22:00

Religie w cyfrach

Według danych z 2010 roku Łotwa jest krajem w większości chrześcijańskim (prawie 56% obywateli), 20% to protestanci, 19% katolicy, a 16,5% prawosławni. Niecałe 44% nie wyznaje żadnej religii.
 

/ czytaj więcej /


Religia a nauka - autor : Rel-Club 09/02/2020 @ 23:06

czytaj więcej

Kościół a uniwersytet
„Uprasza Waszą Świątobliwość oddany syn Wasz, Kazimierz król Polski, o wyświadczenie mu szczególnej łaski (…)” – tak rozpoczął fundator krakowskiego studium generale swą pierwszą suplikę skierowaną do Urbana V w 1363 r. Jego prośba o papieską zgodę na erygowanie uniwersytetu nie była ani pierwsza, ani jedyna w swoim rodzaju. Co więcej, aprobata następcy świętego Piotra i jego poparcie – choćby czysto teoretyczne – okazały się wręcz warunkiem niezbędnym do spełnienia, by nowo powołany uniwersytet miał szansę rozwoju. Dla przykładu wystarczy wspomnieć ufundowane przez Fryderyka II w 1224r.

/ czytaj więcej /

 


Cytaty - autor : Rel-Club 06/02/2020 @ 01:10

********************
Oko za oko – i cały świat oślepnie.
*

Mahatma Gandhi
********************

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
jazy-sw-ik.jpghis-kos=danielou.jpggrant.jpgcezar-170.jpgmireaux.pnge-d-i-c.jpgfajdros-p.jpgbod-i-kobieta.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgcyk baala.jpghistoria-b.jpgbzzol.jpgwprow-do-et-rel.jpgmanteuffel-naro.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgG-Hetyci.jpgwolski2.jpgwierzenia-praslo.jpgwenus-e-l.jpgjerozolima.jpgbuzek-historia.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgabc-ST.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgmitologia-germ.jpgzl-ga-fr.jpgpo-mu-ko.pngLITERA-NA S-1987-11.jpgz-ufnoscia-wp.jpgtyloch.jpgszoka-herkules.jpgkos-ks.jpgwinniczuk.jpgprzyp.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgjasp-au.jpgk-p-p.jpgonfray.jpgstomma-zycie.jpgsk-po.jpgIlustro-historia-s.jpgzy-co-etru.jpgsocjolog-relig-1983.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgmonsun.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgcav-pis-nie.jpgkonopacki.jpgReligie-swiata.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgksiega-cudow-gordon.jpgpelka-sladami.jpgreli-kult2.jpgetyka-m-s.jpgmariawityzm-rybak.jpghymny-r-michalski.jpghistoria-indii.jpgcerny-rel.jpgKreyser K- Cztery pory.jpghistorie-nie-st.jpgpawi-t.jpgkrolestwo.jpgseks-ar.jpgdzieje-filozofii-r.jpgza-bi.jpgmezopotamia.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpg4746_big.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgelementarne.jpgjoannici-hes.jpgswiat-tr-ar.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgdogmat-ch.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpggnilka-koran-i-ch.jpgmur_separacji_2.jpgnie-w-za-i-h.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgplaton-timajos.jpgcarcopino.jpgAFRYKA-2.jpgzagin-cyw.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4222585 odwiedzający

 31 odwiedzających online