Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Nawaratri

NAWARATRI

W tym roku Hindusi obchodzą we wtorek, 16 października święto Nawaratri (Navratri).

To coroczne święto obchodzone jest pod koniec pory deszczowej, między wrześniem a październikiem według naszego kalendarza, natomiast w kalendarzu hinduskim w miesiącu aświna, kiedy zaraz po przesileniu jesiennym, natura zaczyna przygotowywać się na nadejście pory zimowej. Odbywa się na pamiątkę dni, podczas których Parwati, żona Śiwy, mogła opuścić męża i odwiedzać swoją matkę. Trwa 10 dni i 9 nocy, podzielonych na trzy etapy:

Przez pierwsze trzy dni wierni czczą Boginię Matkę pod postacią Durgi/Kali, modlą się do niej aby zniszczyła wszelkie nieczystości, błędy i wady. Durga to bogini-wojowniczka, broniąca bogów i ładu kosmicznego. Jej najsłynniejszym dokonaniem było zabicie Mahiszy - groźnego demona w postaci bawołu. Durgę najczęściej przedstawia się jako piękną, młodą kobietę o 10 uzbrojonych rękach, jadącą na tygrysie.

Następne trzy dni Bogini Matka jest czczona pod postacią Lakszmi obdarowującej swych wyznawców wszelkiego rodzaju bogactwami i tymi materialnymi i tymi duchowymi. Lakszmi jest córką Durgi, przedstawia się ją całą ubraną w złoto.

Trzy dni kończące obrzędy poświęcone są adorowaniu Bogini Matki pod postacią Saraswati, patronki sztuki, nauki, muzyki, rzemiosła, obdarowującej ludzi wiedzą i mądrością. Saraswati jest także córką Durgi, przedstawia się ją w mlecznych szatach i dosiadającą łabędzia. Ósmego dani wybiera się dziewięć małych dziewczynek, które reprezentują dziewięć wcieleń bogini.

Dziesiątego dnia świętuje się Zwycięstwo Dziesiątego Dnia - spala się kukłę Rawany, ogłasza powszechnie zwycięstwo dobra nad złem.

W czasie tych uroczystości Bogini Matka pojawia się w dziewięciu różnych formach zwanych dewi, czyli pod różnymi aspektami, a więc jest dobrotliwa jako Parwati, lub groźna jako Durga i Kali. Wszystkie one są emanacjami żeńskiej boskiej energii, zwanej siakti. Dla osiągnięcia sukcesu w życiu, potrzebne jest błogosławieństwo wszystkich aspektów Boskiej Matki.

Świętu towarzyszą rytuały ofiarne i oczyszczenia, także świętym ogniem. Część Hindusów przestrzega surowego postu, do potraw nie można dodawać soli ani przypraw. Przez 9 dni restauracje oferują specjalne postne menu. Dążący do duchowej odnowy, spędzają czas Nawaratri w ciszy, poszcząc i medytując. Ale głownie to okres świętowania dla wszystkich. Artyści prezentują swoje umiejętności, organizowane są przedstawienia z udziałem kukieł, tańce, a w niektórych regionach z świątyń wyprowadza się odświętnie udekorowane figury bóstw.

W południowych Indiach, w domach hindusi tworzą tzw. golu, czyli jakby schody złożone z 7, 9 lub 11 stopni, na których ustawiane są lalki reprezentujące bóstwa. Sąsiedzi składają sobie wizyty, spożywają wspólnie posiłki, tańczą, śpiewają i obdarowują drobnymi prezentami. W indyjskim mieście Ahmedabad (Gudżarat) Hindusi w strojach ludowych wykonują żywiołowy taniec "garba" .
W tradycji indyjskiej to również korzystny okres dla zainicjowania nowych przedsięwzięć, na przykład gospodarczych czy naukowych (najmłodsze dzieci rozpoczynają naukę w szkole).

Data utworzenia: 02/10/2012 @ 03:20
Ostatnie zmiany: 15/10/2012 @ 22:26
Kategoria : Święta
Strona czytana 8908 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bali-8.jpgBali demon.jpgBali-A.pngbali-mask5.jpgbali9.jpgbali-kapliczka.jpgBali-Mask-1.jpgbali-mask.jpgbali-aga.jpgbali.jpgbali-temple-rice-field.jpgtari-ktis.jpgbali-rice fields offering.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgagung-temple-bali.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali-water.jpgBali-arts-festival.jpgbali-gebogan-offering.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgBali-Cremation.jpgbali01.jpgbali-driver-private-tours.jpgbali3.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgtrunyan-2-300x300.jpgbali-ttunyan.jpgbali-6a.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-cult.jpgtemple-dance.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgbali-b457.jpgbali-flower-offering.jpgbali-04.jpgbali-c2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6567778 odwiedzający

 96 odwiedzających online