Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a obyczaje - Walentynki - 14 lutego

Święto zakochanych


cuori.jpg14 lutego, w dniu św. Walentego, ukochanej osobie wysyła się ozdobną pocztówkę-walentynkę z serduszkami, gołąbkami i wierszami. Gazety pełne są życzeń dla "rybek, misiaczków, koteczków, pieseczków". Zakochani spotykają się w kawiarniach i pubach. W kinach przypomina się tego dnia najsłynniejsze światowe romanse, a w radiu - piosenki o miłości. 14 lutego zakochani mają swoje święto. W Polsce obchodzi się je od kilkunastu lat i cieszy się coraz większą popularnością.

Już na początku lutego producenci kartek pocztowych, sprzedawcy kwiatów i słodyczy zacierali ręce - na sklepowych wystawach pojawiły się serduszka i romantyczne bukiety, o Walentynkach zrobiło się głośno w prasie, radio, telewizji i oczywiście w internecie.

Są też przeciwnicy tego święta. Uważają, że Walentynki nie powinny być świętowane w naszym kraju, bo to zwyczaj, którego jeszcze do niedawna nie było w polskiej kulturze.

Święty Walenty był biskupem Terni w czasach cesarza Klaudiusza II Gota i zginął jako męczennik około roku 269. Gdy przyszły święty uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny, cesarz wpadł w gniew i kazał zbić biskupa maczugami, a następnie ściąć. W miejscu, w którym został pochowany, papież Juliusz I w czwartym wieku postanowił zbudować bazylikę. Bardzo szybko kult świętego rozszerzył się w całej chrześcijańskiej Europie.

Według jednego z podań biskup sprzyjał zakochanym, podobno jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Pomagał też pisać ludziom listy miłosne.

Dzień św. Walentego obchodzony jest jako święto zakochanych od XIV wieku. Zwyczaj łączenia tego święta z dniem zakochanych narodził się na Wyspach Brytyjskich. Stamtąd, wraz z osadnikami, trafił do Ameryki, gdzie stał się szczególnie popularny.

W przeszłości najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce wysadzanej perłami - takie król brytyjski Henryk VIII podarował Annie Boleyn.

PinkHeart.jpgZwyczaj wysyłania kartek-walentynek sięga 1848 roku, gdy panna Esther Howland z Worcester w stanie Massachusetts założyła firmę produkującą specjalne kartki na dzień św. Walentego. Niezależnie od tego, czy wysyła się je dla żartu, czy daje upust swoim prawdziwym, skrywanym uczuciom - nadawca musi pozostać anonimowy.

Obecnie w walentynkowych zalotach coraz większą rolę odgrywa internet. W sieci uruchomiono wiele stron i "miejsc spotkań" dla zakochanych i amatorów wirtualnego pocałunku. Internet oferuje porady dla "złamanych serc", a dla nieśmiałych proponuje wzory walentynkowych wyznań.

Na Walentynkach korzystają też operatorzy telefonii komórkowych. Z roku na rok rośnie w Polsce ilość sms-ów, wysyłanych w tym dniu przez zakochanych.

Prezentem można obdarować ukochaną osobę, jak również ulubionego nauczyciela, rodziców, koleżankę z pracy, przyjaciół. Mężczyzna kupuje swojej sympatii najczęściej pudełko czekoladek w kształcie serca i wręcza czerwone róże.

Uroczyście celebrują dzień św. Walentego Amerykanie. Przeciętny mieszkaniec USA wydaje co roku na prezenty prawie 100 dolarów. Dzień św. Walentego z każdym rokiem staje się coraz popularniejszy w Rosji i krajach azjatyckich. Np. w Tajlandii 14 lutego panuje olbrzymi tłok w urzędach stanu cywilnego.


PAP - Nauka w Polsce, Agata Zbieg, Agata Szwedowicz - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:06
Ostatnie zmiany: 17/04/2017 @ 10:59
Kategoria : Religie a obyczaje
Strona czytana 9014 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Tari Jauk Manis-bali.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali.jpgbali-mask5.jpgtrunyan-2-300x300.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-04.jpgbali-mask.jpgbali-8.jpgbali-temple-rice-field.jpgbali9.jpgtemple-dance.jpgbali-aga.jpgBali-arts-festival.jpgbali-c2.jpgbali-water.jpgbali01.jpgbali-ttunyan.jpgtari-ktis.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-rice fields offering.jpgBali-Cremation.jpgagung-temple-bali.jpgbali-flower-offering.jpgbali-6a.jpgbali3.jpgBali demon.jpgBali-A.pngbali-kapliczka.jpgbali-cult.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgbali-b457.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgbali-driver-private-tours.jpgBali-Mask-1.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6558538 odwiedzający

 43 odwiedzających online