Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

*ZAGINIONE PLEMIONA - Kemantowie - zaginione plemie Judy

Kemantowie - Zaginione Plemiona Izraela


Na zielonych wzgórzach Etiopii żyje niewielkie plemię Kwemantów, któremu rabini odmówili przywileju uznania ich za pełnoprawnych Żydów. Kwemantowie paktykują religię, która już na pierwszy rzut oka budzi najgłębsze zdumienie religioznawców. Jest to bowiem judaizm, lub protojudaizm, w formie jeszcze bardziej pierwotnej niż religia Felaszów. Kwemantowie wierzą, że założyciel ich religii, Anajer - przybył do Etiopii z Kraju Kanaan. Tak jak biblijny Abracham opuścił Izrael z powodu siedmiu lat nieurodzaju. Praojciec tego ludu podróżował razem z pierwszymi Felaszami.

Kwemantowie wierzą w jednego Boga o imieniu Jedar. Jest on, podobnie jak u Żydów, wszechobecny. Jednak ofiary składają nie na szczytach wzgórz czy w świątyniach, ale w świętych gajach, degegna. Najczęściej pośrodku gaju znajduje się jedno najważniejsze drzewo. W nim zamieszkuje anioł opiekujący się tym miejscem. Do niego zanoszone są modlitwy i jemu składane ofiary - przeważnie żywność. Czasem zarzynają niewielkie zwierzęta. Do gałęzi przywiązują kolorowe paski tkaniny.

W Starym Testamencie napotykamy, slady waśni religijnych. Dotyczyły wycinania świętych gajów w Kanaanie. Gdzieś u źródeł najbardziej archaicznych form judaizmu praktykowano składanie ofiar u stóp świętych drzew. Potem z tej tradycji zrezygnowano. Kwemantowie opuścili Izrael zanim judaizm przybrał swą ostateczną formę. Składanie ofiar drzewom uważanym za święte może być także odbiciem jeszcze innych, równie archaicznych wierzeń. Samotne drzewo stojące pośrodku gaju to drzewo życia, drzewo wiadomości dobrego i złego...Drzewo z którego biblijna Ewa zerwała zakazany owoc. Kwemantowie wciąż otaczają drzewo życia żywym kultem. W innych religiach ten symbol jest już tylko wspomnieniem. Tak jak Felaszowie, Kwemanowie znają Pięcioksiąg Mojżesza - w tej samej redakcji, i podobnie jak oni nie uznają późniejszych ksiąg.

Kwemantów nigdy nie uznano za pełnoprawnych Żydów. Głód złamał kręgosłup plemienia. Wielu z nich zmarło w czasie klęski. Dziś liczbę praktykujących dawny kult określa się na kilkuset.

Oto fragment artykułu, który mnie zainteresował i może się przyda...

Temat w opracowaniu

Bywalec Pokoju Religie czat.onet.pl

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 11:19
Ostatnie zmiany: 11/08/2011 @ 15:45
Kategoria : *ZAGINIONE PLEMIONA
Strona czytana 10419 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-moche.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-skull.jpg0-maja.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-america-Teotihuacan2.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-saqsay4.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-03.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-olmec.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-piramida2.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-jukatan.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 7118203 odwiedzający

 246 odwiedzających online