Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


CHRZEŚCIJAŃSTWO - autor : Rel-Club 29/01/2010 @ 00:50

Sen w którym żyjemy

O Harrym Potterze, „Kodzie Leonarda da Vinci”, o tym, co sądzi o małżeństwach gejów i krucjacie moralnej polskiego rządu, a co najważniejsze, o tym, jak filozofia może pomóc człowiekowi w życiu – z profesorem  LESZKIEM KOŁAKOWSKIM rozmawia w Oksfordzie Marcin Fabjański.

Nad uliczkami Oksfordu wciąż unosi się duch najsłynniejszych filozofów ludzkości, takich jak John Locke. Czy dlatego nie wrócił pan nigdy do Polski, że w Anglii jest lepszy klimat dla filozofa?
– Polska jest moim krajem. Ja nigdy nie emigrowałem. Wyjechałem z Polski, gdy nie miałem tam nic do roboty: nie mogłem nauczać, byłem wyrzucony z uniwersytetu, nie mogłem publikować, bo był zakaz na nazwisko. Ale wyjeżdżałem, myśląc, że za rok, dwa lata wrócę. To się przedłużyło do 38 lat, ale nigdy nie miałem poczucia, że zmieniłem narodowość. Nie jestem żadnym Anglikiem.

RELIGIE WYMARŁE - autor : Rel-Club 29/01/2010 @ 00:39

Zaślubiny

Ze źródeł wynika, że u Bałtów Zachodnich mogło panować wielożeństwo. Na podstawie relacji z XVI i XVII wieku obrzęd zaślubin w czasach pogańskich wyglądał następująco:

Każdy mężczyzna, chcąc się żenić, musiał sobie kupić dziewczynę od jej rodziców za bydło, zboże, skóry lub inne cenne rzeczy. Transakcję zakupu prowadził w imieniu syna ojciec lub, gdy go brakowało, najstarszy krewniak pana młodego. Gdy uzyskano zgodę rodziców dziewczyny i złożona zapłata satysfakcjonowała obie strony, w domu panny młodej wydawano ucztę, na którą zapraszano najbliższą rodzinę z obydwu stron. W czasie uczty dziewczyna wraz ze swymi rówieśnicami zawodziła głośno, wyrażając żal z powodu konieczności opuszczenia domu rodzinnego. Żegnała się uroczyście z ojcem, matką, rodzeństwem, ogniskiem domowym, zwierzętami, a nawet sprzętami i duchami-opiekunami jej dzieciństwa.

ZAGADNIENIA INNE - autor : Rel-Club 29/01/2010 @ 00:18

Wampiry

Czym tak naprawdę są wampiry? W ludowych przesądach to krwiopijne stworzenia, często w postaci dusz heretyków, przestępców czy samobójców, które opuszczają cmentarz, aby posilać się ludzką krwią. Samo słowo wampir jest pochodzenia węgierskiego i oznacza prawdopodobnie diabeł lub wiedźma.

Już w starożytności obawiano się ich, przykładowo w Mezopotamii czy Grecji. Są również ślady wiary w te stworzenia wśród ludów słowiańskich. Słowiański przesąd mówi, że trup pragnie krwi i wychodzi z grobu, by wyssać ją z ofiar, którymi staja się jego krewni, a następnie inni. Ofiary również zamieniają się w wampiry.

OGŁOSZENIA - autor : kushtar 28/01/2010 @ 23:52

1 lutego w poniedziałek
o godz. 19: 00

„Religie świata – budujemy mosty między nami” - wspólnota bahaicka w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie wyznawców różnych religii.

Goście specjalni: rabin Burt Schuman, przedstawiciele kościoła grecko-katolickiego, hinduizmu oraz buddyzmu tybetańskiego.
Wieczór rozpoczną modlitwy recytowane lub śpiewane przez przedstawicieli różnych religii.
Podczas panelu dyskusyjnego będziemy zastanawiać się, jak budować pomosty między wyznawcami, znajdziemy podobieństwa między religiami oraz zbadamy, w jaki sposób możemy wypracować wspólny plan działania, aby spróbować rozwiązać problemy stojące przed ludzkością.
Zobaczcie, jaka niezwykła atmosfera panowała na listopadowym spotkaniu na stronie: www.bahai.org.pl
Więcej informacji: 022 371 44 80 lub e-mail: nsa@bahai.org.pl
Miejsce: Narodowe Centrum Bahaickie na Ursynowie przy ul. Lanciego 13 lokal użytkowy nr U6 (wysiąść na stacji metra Natolin)
Jeżeli chcesz dołączyć do tego przepięknego ogrodu różnorodności – zapraszamy serdecznie!

FILMOTEKA - autor : Rel-Club 20/01/2010 @ 16:59


Zapraszamy na film!
Tajemnica XIX wieku

Film o życiu Baha'u'llaha

>>>  Zobacz więcej <<<

PODRÓŻE z Arhatem - autor : Rel-Club 02/01/2010 @ 02:33

UŚMIECH NIEBIOS
(...)
Niedawno wróciłem z wyprawy do wilujskiego ułusu w centralnej Jakucji. Był to jeden z etapów mojej podróży w poszukiwaniu świata dawno utraconego przez człowieka Zachodu. Świata przepełnionej sacrum przyrody, gdzie ludzie, duchy, zwierzęta i rośliny żyją w doskonałej Kosmicznej Harmonii. Świata, w którym zerwanie bez potrzeby kwiatu jest grzechem. Świata pięknego, ale i groźnego zarazem. Harmonia bowiem jest bardzo delikatna. Jakiś duch, człowiek, czy zwierzę może ją bardzo łatwo zniszczyć. Skutki takiego zaburzenia równowagi są zazwyczaj fatalne. Niebiańskie Bóstwo jednak nie zostawiło ludzi samych sobie i zesłało szamana, jednostkę, która może przywrócić stan pierwotny przyjmując na siebie wszelkie konsekwencje destrukcyjnych działań. Szamani mają szczególną moc, ale ich życie jest przepełnione równie szczególnym cierpieniem. Jakże to dalekie od potocznego obrazu szamanizmu propagowanego przez różnych „neoszamanów” Zachodu. Według nich szamanizm to nic innego jak swego rodzaju „radosne poszukiwanie wizji dla niej samej”. (...)

CHRZEŚCIJAŃSTWO - autor : Rel-Club 02/01/2010 @ 02:29

Zapusty

Zapust, zapusty, ostatki, mięsopusty (czyli pożegnanie - opuszczenie mięsa) to tradycyjne staropolskie nazwy karnawału. W wielu krajach Europy, a już zwłaszcza we Włoszech, które są kolebką zabaw karnawałowych, nazywano tak czas liczony od Nowego Roku aż do wtorku poprzedzającego środę popielcową. Czas ten upływał na ucztach, zabawach i maskaradach.

Nazwa pochodzi od łacińsko-włoskiego carnavale. Człony tego słowa caro - mięso i vale - bywaj zdrów oznaczają razem pożegnanie mięsa, a dokładniej wszelkich uczt i zabaw, w związku z nadchodzącym Wielkim Postem. Słowo „karnawał" nawiązuje także do łacińskiego carrus navalis. W starożytnym Rzymie nazywano tak łódź na kołach - ukwiecony rydwan boga Dionizosa, pojawiający się na rzymskich ulicach podczas hucznych obchodów powitania wiosny. Europejskie zabawy karnawałowe mają bowiem swe początki w starożytnych obrzędach zimowych i wczesnowiosennych odprawianych ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca życia i światła; przede wszystkim ku czci Saturna - patrona złotego wieku, dobrobytu, sprawiedliwości oraz wspomnianego wcześniej Dionizosa (w Grecji zwanego Bacchusem) boga życia i słońca, patrona wschodzących roślin i kwiatów, a zwłaszcza krzewów winnych i wina.

RELIGIOZNAWSTWO - autor : Rel-Club 02/01/2010 @ 02:24

Siergiej A. Tokariew
Mitologia w historii kultury

Literatura naukowa dotycząca mitologii jest ogromna. Nie brakuje też prac teoretycznych dotyczących istoty mitologii jako odmiany literatury ludowej albo wyrazu prymitywnej koncepcji świata. Niemniej wiele punktów pozostało do wyświetlenia, zwłaszcza jeżeli chodzi o pochodzenie mitologii i jej rolę w postępie kultury ludzkiej. Istnieją na ten temat poglądy bardzo zróżnicowane a nawet przeciwstawne.

ISLAM - autor : Rel-Club 02/01/2010 @ 02:18

O chrześcijaństwie asyryjskim wśród Arabów przed islamem.
Zarys problematyki

Wiele czynników zadecydowało o tym, że przeciętny obywatel Polski wie bardzo niewiele o Asyryjczykach w losowo wybranej epoce ich historii nowożytnej, zapewne większość nawet może nie słyszała, że ta nacja przetrwała do dnia dzisiejszego, obarczona niezwykłym bagażem wspomnień o sukcesach i porażkach przodków starożytnych. Niektórzy wręcz nie kryją zdziwienia, kiedy dowiadują się, że ta społeczność przeżyła liczne pogromy na przełomie XIX i XX wieku, w wyniku czego jej liczebność na macierzystych terenach pokrywających się z pograniczem Syrii, Turcji, Iraku i Iranu spadła do prawie jednej trzeciej, a obecnie może wynosić najwyżej dwa miliony, przy czym największym skupiskiem nadal pozostaje Irak. Trzeba też z przykrością stwierdzić, że nie tylko ta grupa chrześcijan Bliskiego Wschodu jest mało obecna w świadomości Polaków, brak wiedzy i zainteresowania dotyczy także liczniejszej i bardziej zwartej grupy, jaką są Koptowie, bezpośredni potomkowie starożytnych Egipcjan, i nic nie wskazuje na zmianę tego stanu rzeczy.

RELIGIE WYMARŁE - autor : Rel-Club 02/01/2010 @ 02:14

Ślady szamanizmu w religijności średniowiecznych Prusów

Wczesnośredniowieczne pogańskie bałtyjskie wierzenia i praktyki religijne doczekały się wielu omówień w badaniach XX w. W literaturze polskiej badania odnosiły się przede wszystkim do ludów pruskich i koncentrowały się na kilku zagadnieniach. Warto krótko przypomnieć najważniejsze pozycje, aby ukazać dotychczasowe pola zainteresowania badaczy.

ZAGADNIENIA INNE - autor : Rel-Club 02/01/2010 @ 02:10

Trójkąt Bermudzki

Trójkąt Bermudzki od wielu lat przyciąga rzesze ciekawskich, pobudzając wyobraźnię historiami zaginionych statków, odbieranymi sygnałami ginących samolotów, tajemniczymi zgonami członków ich załóg. Statki tonęły zanim ewakuowano załogę, grzebiąc wszystkich w morzu.

Trójkąt Bermudzki to obszar Zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

Straż przybrzeżna definiuje go jako nieregularny obszar, którego rogi wyznaczają Bermudy, Miami i San Juan na Puerto Rico na 400 długości geograficznej zachodniej.


POLSKA POGAŃSKA - autor : Rel-Club 25/12/2009 @ 15:16

Batem i rusznicą wygonić stary rok

Noworoczne bale i hulanki nie mają w Polsce zbyt długiej tradycji. Jeszcze w XIX wieku należały do rzadkości. Nasi pradziadowie zwykli byli witać Nowy Rok w domowym zaciszu. W sylwestrowy wieczór rodzina, przyjaciele i sąsiedzi zbierali się, by składać sobie życzenia. Gdy wybiła północ, wyganiali stary rok trzaskając z bicza i strzelając z rusznicy. Bale urządzano głównie w miastach i to w najbogatszych domach. Znacznie starsze są natomiast są zwyczaje ludowe, np. cudaki, draby i dziady noworoczne.

FILMOTEKA - autor : Rel-Club 25/12/2009 @ 15:06


Zapraszamy na film!

Nieznana historia wczesnego chrześcijaństwa

>>> Zobacz więcej <<<



CHRZEŚCIJAŃSTWO - autor : Rel-Club 25/12/2009 @ 14:57

Podłaźniczka

Dla większości Polaków niezależnie od ich przekonań religijnych Święta grudniowe kojarzą się z choinką. Tymczasem tradycja bożonarodzeniogo drzewka ma na naszych ziemiach ledwo nieco ponad 100 lat. Wcześniej przez wieki z polskich chatach na przełomie starego i nowego roku królowała podłaźniczka nazywana też jutką, sadem rajskim, bożym drzewkiem lub wiechą. Związana była z pogańską tradycją ludową - kultem trwania życia i płodności symbolizowanych przez wiecznie zielone nie "umierające" na jesieni drzewko.

FILMOTEKA - autor : Rel-Club 25/12/2009 @ 14:54


Zapraszamy na film!

Nauka o stanie umysłu

>>> Zobacz więcej <<<

StartPoprzedni10 poprzednie strony [ 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
bali9.jpgbali-04.jpgbali-ttunyan.jpgbali-c2.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali-gebogan-offering.jpgbali-water.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgBali-A.pngbali-6a.jpgbali01.jpgBali-Cremation.jpgbali3.jpgtrunyan-2-300x300.jpgbali-driver-private-tours.jpgagung-temple-bali.jpgwatu-kecak-dance.jpgtemple-dance.jpgbali-mask.jpgbali-b457.jpgbali-temple-rice-field.jpgbali-mask5.jpgbali-cult.jpgbali-aga.jpgbali-flower-offering.jpgbali-rice fields offering.jpgBali demon.jpgbali-kapliczka.jpgBali-arts-festival.jpgbali-8.jpgbali.jpgtari-ktis.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgBali-Mask-1.jpgBalinese_Legong_Dance.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6593834 odwiedzający

 45 odwiedzających online