Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święci - Kult św. Barbary

Tradycja kultu św. Barbary - patronki górników


4 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Barbary, dziewicy i męczenniczki - patronki górników, wojska (zwłaszcza artylerii), hutników i flisaków oraz w niebezpieczeństwach pożaru i burzy.

Św. Barbara żyła pod koniec II wieku. Według legendy była córką bogatego poganina Dioskora z Nikodemii (lub Heliopolis) w Bitynii (wówczas prowincja rzymska w Azji Mniejszej, na terenie dzisiejszej Turcji), który zamknął ją w wieży, utrudniając jej w ten sposób kontakty z chrześcijanami. Kiedy ojciec przekonał się, że mimo jego zakazów przyjęła chrzest i wiarę w Chrystusa, pozbawił ją życia przez ścięcie głowy w 306 roku.

Po męczeńskiej śmierci św. Barbary bardzo szybko zaczął się szerzyć jej kult. Na Wschodzie już w VIII wieku umieszczono imię św. Barbary pod datą 4 grudnia w kalendarzu Kościoła greckiego (wraz ze św. Julianną) i Kościoła syryjskiego. Na Zachodzie, w czasach papieża Grzegorza I Wielkiego (590-604), istniało w Rzymie oratorium pw. św. Barbary - ulubione miejsce modlitwy papieża.

Imię św. Barbary zaznaczono pod datą 4 grudnia w kalendarzach z XI- XII wieku w Salzburgu, Eichstadt i Verden. Popularność kultu św. Barbary na Zachodzie wzrosła w okresie wypraw krzyżowych (XI-XIII w.).

W Polsce najstarsze ślady kultu św. Barbary pochodzą z katedry krakowskiej. Można je znaleźć m.in. w kalendarzu XI-wiecznego Modlitewnika Gertrudy, córki Mieszka II. Pojawia się w nim data 4 grudnia z imieniem św. Barbary i Janiny. Od XV wieku św. Barbara jest patronką Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej. Obecnie jest też patronką Akademii Górniczo- Hutniczej.

Najstarsze kazania o św. Barbarze pochodzą z XIII-XV wieku. Najliczniejsze kościoły pw. św. Barbary wznoszono na Śląsku, w Małopolsce i na Pomorzu. Do końca XVIII wieku istniały w Polsce 104 kościoły lub kaplice oraz 165 ołtarzy św. Barbary.

O popularności kultu św. Barbary świadczy fakt, że jej imię było często nadawane przy chrzcie. Upowszechniło się zwłaszcza od XV wieku. Nosiły je m.in. żona Zawiszy Czarnego, potem księżniczki z rodu Jagiellonów oraz żony królów: Barbara Zapolya i Barbara Radziwiłłówna.

Tradycja obchodzenia Barbórki w Polsce pojawiła się w źródłach w 1354 roku. Z końca XV wieku znana jest forma z czeskiego dokumentu Janusza, księcia oświęcimskiego: "Barbora"; ta forma imienia dała początek na Śląsku "Barborki" - później "Barbórki".

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:14
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:08
Kategoria : Święci
Strona czytana 2488 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mitologia-sta-egiptu.jpgstu-mat-2005.jpgobrzedy-rytualy.jpgpokarm-bogow.jpeg1001-o-bogu.jpgmitologia-sta-grecji.jpgtyloch-rekopisy.jpgbog-einsteina.jpgepos-Chassang.jpgmitologia-cz-afryki.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegPOA2.bmpmitologia-korei2.jpggilgamesz.jpgfedon2x.jpgmitologia-lu-syberii.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgkosidowski-rumaki.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgdumezil.jpgmitologia-mezopotamii.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgw-kregu-religii.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgsladami-etruskow.jpgtajemnice-biblii.jpgPiecioksiag-v.jpghis-s.bmptradycje-tolerancji.jpgmargul-jak-umier.jpgpapiestwo.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-slowian-gi.jpglevi-strauss-totemizm.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifkrawiec-seksualnosc.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgmitologia-indyjska.jpgpolska-piastow.jpgfreud-czlowiek.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgzarys-dziejow.jpgdonini.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgklatwa-eng.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgMot-na-czarownice.jpgmalinowski-mit.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifHistoria-piekna-eco.jpgencyklopedia-kat-1.jpghistoria-polski-sz.jpgksiega-tura.jpghomo-ludens-h.jpgsandauer.jpgNowy-Testament-H.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgborkowski-socjologia.pngbloch-etruskowie.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmitologia-arabow.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3037330 odwiedzający

 37 odwiedzających online