Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Świątynia światła

Świątynia światła,

czyli bahaicki dom modlitwy


Pierwszy bahaicki Dom Modlitwy w Ameryce Południowej (w Chile) jest obecnie w trakcie budowy. Architektem projektu budowli jest kanadyjski architekt Siamak Hariri, który wygrał konkurs na projekt pokonując 185 innych ciekawych, nadesłanych rozwiązań.

Budynek zostanie wzniesiony pod Andami, w miejscu, z którego rozciąga się przepiękny widok na góry. Będzie to budowla centralna z 30 metrową kopułą o powierzchni 1.250 m2, mieszcząca 600 osób.

Budowla będzie wzniesiona z 8.000 różnych elementów oraz 5.000 połączeń zaprojektowanych komputerowo przez specjalistyczny program SAP8 a 3D, struktura stalowa umieszczona pomiędzy liśćmi, pomimo lekkości optycznej i zawieszenia w powietrzu będzie odporna na trzęsienia ziemi.

Świątynia już teraz jest nazywana świątynią światła, ponieważ wykorzystuje grę światła i cienia zarówno dziennego jak i sztucznego prześwitującego przez szczeliny jak i materiał półprzepuszczalny tj. alabaster i szkło. Forma zewnętrzna budowli to dziewięć skręconych spiralnie liści, otoczonych dziewięcioma oczkami wodnymi i dziewięcioma ogrodami modlitewnymi.


Wejścia utworzone są z przerw pomiędzy liściami w formie alkowy. Poprzez skręcenie spiralne liści do góry budowla wywołuje wrażenie optyczne wznoszenia myśli ku górze czym idealnie wpasowuje się w swoją funkcję miejsca medytacyjnego.

Zaprojektowano dwie warstwy liści wznoszących się nad oczkami wodnymi i otoczonych ogrodami. Liście zewnętrzne będą wykonane z odlewów szklanych, natomiast wewnętrzne z alabastru.

Wnętrze jest równie proste jak w innych budowlach tego typu, w swej formie przypomina wnętrze kwiatu, wrażenie to potęgują liście przepuszczające światło oraz mosiężne okucia i drewniane ławy o lekkiej organicznej formie.

Autorzy tekstu:
Anna Oniszk-Poplawska, Kushtar Mamytaliev


Data utworzenia: 19/06/2010 @ 10:54
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 02:01
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 7295 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Saint_Michael_Smichov.jpg0-Novgorod.jpgnaksos.jpg0-ortho4.jpg0-christ-the-saviour.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgprawoslawny-krzyz.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg0-cerkiew-5.jpg0-StPetersburg.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-bochu.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-Belgrade.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgbazylika_Paros.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg402462_85_th.jpgprawoslawny-ornat.jpgprawoslawne-krzyze.jpgPatmos_church.jpg0-petersburg.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-cerkiew.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgprawoslawny-haft.jpg0-Church Trinity.jpg0-cebule3.jpgOrthodox_Brno.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-moscow-2.jpgprawoslawny-pop.jpgkosciol-prawoslawny.jpgprawoslawne-swiece.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-dome-cross2.png1170761.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgprawoslawny-slub.jpg0-dome-cross.png23359664.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgDafni_Christ.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-Trinity Lavra.jpg141t.gifLavra_Easter.jpg0-prawoslawie2.jpgmoscow14.jpg0-archangel.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-cerkiew2.jpglampy-prawoslawne.jpg0-lodz2.jpg0-moskwa.jpgkarlowe-wary.jpgKalymnos_Emporeios.jpgba4ko_1.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgalexei-ii.jpgcyryl_metody.jpg0-cebule2.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-monas.jpg0-sofia.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-cebule.jpegbatiuszka.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6428936 odwiedzający

 129 odwiedzających online