Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Świątynia światła

Świątynia światła,

czyli bahaicki dom modlitwy


Pierwszy bahaicki Dom Modlitwy w Ameryce Południowej (w Chile) jest obecnie w trakcie budowy. Architektem projektu budowli jest kanadyjski architekt Siamak Hariri, który wygrał konkurs na projekt pokonując 185 innych ciekawych, nadesłanych rozwiązań.

Budynek zostanie wzniesiony pod Andami, w miejscu, z którego rozciąga się przepiękny widok na góry. Będzie to budowla centralna z 30 metrową kopułą o powierzchni 1.250 m2, mieszcząca 600 osób.

Budowla będzie wzniesiona z 8.000 różnych elementów oraz 5.000 połączeń zaprojektowanych komputerowo przez specjalistyczny program SAP8 a 3D, struktura stalowa umieszczona pomiędzy liśćmi, pomimo lekkości optycznej i zawieszenia w powietrzu będzie odporna na trzęsienia ziemi.

Świątynia już teraz jest nazywana świątynią światła, ponieważ wykorzystuje grę światła i cienia zarówno dziennego jak i sztucznego prześwitującego przez szczeliny jak i materiał półprzepuszczalny tj. alabaster i szkło. Forma zewnętrzna budowli to dziewięć skręconych spiralnie liści, otoczonych dziewięcioma oczkami wodnymi i dziewięcioma ogrodami modlitewnymi.


Wejścia utworzone są z przerw pomiędzy liściami w formie alkowy. Poprzez skręcenie spiralne liści do góry budowla wywołuje wrażenie optyczne wznoszenia myśli ku górze czym idealnie wpasowuje się w swoją funkcję miejsca medytacyjnego.

Zaprojektowano dwie warstwy liści wznoszących się nad oczkami wodnymi i otoczonych ogrodami. Liście zewnętrzne będą wykonane z odlewów szklanych, natomiast wewnętrzne z alabastru.

Wnętrze jest równie proste jak w innych budowlach tego typu, w swej formie przypomina wnętrze kwiatu, wrażenie to potęgują liście przepuszczające światło oraz mosiężne okucia i drewniane ławy o lekkiej organicznej formie.

Autorzy tekstu:
Anna Oniszk-Poplawska, Kushtar Mamytaliev


Data utworzenia: 19/06/2010 @ 10:54
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 02:01
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 2595 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-polski-sz.jpgpopko-huryci.jpgPOA2.bmpMot-na-czarownice.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgmitologia-korei2.jpgdumezil.jpg1001-o-bogu.jpglevi-strauss-totemizm.jpgmitologia-cz-afryki.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgPiecioksiag-v.jpgpolska-piastow.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmargul-jak-umier.jpgmalinowski-mit.jpgklatwa-eng.jpgpapiestwo.jpgborkowski-socjologia.pngWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgmitologia-indyjska.jpgmitologia-arabow.jpggilgamesz.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgencyklopedia-kat-1.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgbloch-etruskowie.jpgmitologia-mezopotamii.jpgmitologia-slowian-gi.jpghomo-ludens-h.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgw-kregu-religii.jpgepos-Chassang.jpgmitologia-sta-grecji.jpgzarys-dziejow.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegobrzedy-rytualy.jpgHistoria-piekna-eco.jpgsandauer.jpgsladami-etruskow.jpgtajemnice-biblii.jpgfedon2x.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgtradycje-tolerancji.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpghis-s.bmpkosidowski-rumaki.jpgstu-mat-2005.jpgbog-einsteina.jpgksiega-tura.jpgfreud-czlowiek.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifpokarm-bogow.jpegSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgtyloch-rekopisy.jpgNowy-Testament-H.jpgdonini.jpgmitologia-lu-syberii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042523 odwiedzający

 38 odwiedzających online