Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Świątynia światła

Świątynia światła,

czyli bahaicki dom modlitwy


Pierwszy bahaicki Dom Modlitwy w Ameryce Południowej (w Chile) jest obecnie w trakcie budowy. Architektem projektu budowli jest kanadyjski architekt Siamak Hariri, który wygrał konkurs na projekt pokonując 185 innych ciekawych, nadesłanych rozwiązań.

Budynek zostanie wzniesiony pod Andami, w miejscu, z którego rozciąga się przepiękny widok na góry. Będzie to budowla centralna z 30 metrową kopułą o powierzchni 1.250 m2, mieszcząca 600 osób.

Budowla będzie wzniesiona z 8.000 różnych elementów oraz 5.000 połączeń zaprojektowanych komputerowo przez specjalistyczny program SAP8 a 3D, struktura stalowa umieszczona pomiędzy liśćmi, pomimo lekkości optycznej i zawieszenia w powietrzu będzie odporna na trzęsienia ziemi.

Świątynia już teraz jest nazywana świątynią światła, ponieważ wykorzystuje grę światła i cienia zarówno dziennego jak i sztucznego prześwitującego przez szczeliny jak i materiał półprzepuszczalny tj. alabaster i szkło. Forma zewnętrzna budowli to dziewięć skręconych spiralnie liści, otoczonych dziewięcioma oczkami wodnymi i dziewięcioma ogrodami modlitewnymi.


Wejścia utworzone są z przerw pomiędzy liściami w formie alkowy. Poprzez skręcenie spiralne liści do góry budowla wywołuje wrażenie optyczne wznoszenia myśli ku górze czym idealnie wpasowuje się w swoją funkcję miejsca medytacyjnego.

Zaprojektowano dwie warstwy liści wznoszących się nad oczkami wodnymi i otoczonych ogrodami. Liście zewnętrzne będą wykonane z odlewów szklanych, natomiast wewnętrzne z alabastru.

Wnętrze jest równie proste jak w innych budowlach tego typu, w swej formie przypomina wnętrze kwiatu, wrażenie to potęgują liście przepuszczające światło oraz mosiężne okucia i drewniane ławy o lekkiej organicznej formie.

Autorzy tekstu:
Anna Oniszk-Poplawska, Kushtar Mamytaliev

Data utworzenia: 19/06/2010 @ 10:54
Ostatnie zmiany: 26/09/2011 @ 20:59
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 1351 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 

Reklama

 
Trzecie Oczko
wilson-o-naturze.jpgNorbu - Krysztal.jpgreligie-s-b-wschodu.jpgdennett-odczarowanie.jpgpeck-w-poszukiwaniu.jpgschylek-sr-eu.jpgkramer-smierc.jpgile-lat-ma-wsz.jpgrenan.jpgrod-argeadow.jpgksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgFitzGerald - Chiny.jpgkataryzm.jpgrel-sw-rzymskiego.jpghistoria-chin.jpghaasler-tajne-sprawy-papiezy.jpggrant-dz-izraela.jpgbuddyzm-b-p-l-a.jpgreligie-w-a-poludniowej.PNGAngelo Scarabel.jpgsladami-amuletu.jpgmessadie-diabel.jpgzloty-przewodnik-p-r-halu.jpgkanert-buddyzm.jpg50-najwiekszych-k.jpgswiat-symb-chrzesc.jpghubert-mauss.jpgchrzescijanstwo-przyszlosci.jpgHetyci-klingel.pngazja-i-afryka.jpgdionizos-kere.jpgvoodoo.jpglegowicz-zarys.jpghistoria-grzechu.jpgtokarczyk-4-j-a.jpgstomma-slonce.jpgkierul-newton.jpgbez-ograniczen.pngjudaizm-u-poczatkow.jpgreligia-en.jpgtajne-stowarzyszenia.jpgreligie-sw-ency.jpghis-niem.jpgbudda.jpgMinois-kosciol-i-n.jpgteksty-piramid.jpgtragedia-narodu.jpgPetoia-wampiry.jpeg
Reklamówka
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2233743 odwiedzający

 24 odwiedzających online