Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Celtowie - Religie Celtów - zarys tematu

Celtowie

Celtowie zamieszkiwali w epoce żelaza środkową i zachodnią Europę. Ich ekspansja przypada na okres od VI do III w p.n.e. Religia Celtów nie stanowi zjawiska jednorodnego, ulegała bowiem ciągłym przeobrażeniom, jej ślady występują na obszarze od granicy francusko - iberyjskiej po Azję Mniejszą.

Wierzenia i obrzędy dzielą się na cykl doroczny i rodzinno-społeczny, natomiast różnice między wierzeniami zachodnio-galijskimi a wschodnich plemion celtyckich są dość wyraźne. W średniowieczu każdy klan posiadał swoje drzewo, najczęściej była to jabłoń. Wierzono, iż dusze zmarłych i dusze nie narodzonych dzieci przebywają w pobliżu wielkich, kamiennych, pionowo ustawionych głazów zwanych menhirami. Od IX w. rozpowszechnił się zwyczaj kuwady, polegał on na specyficznym zachowaniu mężczyzn podczas połogu żony. Wstrzymywali się oni od jedzenia lub kładli do łóżka i przyjmowali życzenia. Innym zwyczajem w średniowiecznej Irlandii był Altram. Polegał on na zwyczajowym oddawaniu dziecka po ukończeniu 7 lat do innej rodziny, najczęściej do rodu matki, albowiem odnajdujemy w religii Celtów ślady matriarchatu. Pokrewieństwo liczyło się tylko ze strony matki, a dzieci ślubne miały te same prawa co nieślubne.
Król dziedziczył władzę po matce, ale musiał być zatwierdzony przez zbór klanów. Był on w zasadzie mężem wszystkich kobiet, zapewniał im płodność.

Do znanych nam bóstw kobiecych należą :

Epona, uważana za opiekunkę koni, a w świetle nowszych badań - Królową Matkę Ziemię oraz bóstwa Rhiannon, Arduinna, Nautosvelta, Rosmerta, Maja.
Do najważniejszych obrzędów celtyckich należały obrzędy inicjacyjne, których ważnym elementem była kąpiel przez zanurzenie w kotle. Kocioł stanowił dość istotny element kultu, na niego bowiem składano przysięgi, również małżeńskie. Prawdopodobnie obrzędy inicjacyjne odbywały się gromadnie dla wszystkich klanów składających się na jedno plemię zwane" tuatha".
Innym istotnym elementem kultu były czaszki i głowy, z nimi wiązał się obrzędowy kanibalizm. W ikonografii celtyckiej jego przejawem były tak tzw. Śpiące głowy, czyli maski z przymkniętymi oczami. Miały one za zadanie odwracanie uroków i "złego oka", związane również były z obrzędami inicjacyjnymi.
W I w. również w ikonografii gallo-rzymskiej znajdujemy tzw. matres, tak zwano dojrzałe kobiety odziane w długie powłóczyste szaty, z głowami ustrojonymi w duże czepce. Są to również przejawy ustroju matriarchalnego.

Do bóstw męskich Celtowie zaliczali przede wszystkim Eochaida Ollathira Dagdę - jednego z pięciu druidów, Luga - boga słońca oraz wielkiego Kowala Gobniu. Znali również Kernunnosa - rogatego boga płodności i siły.
Ofiary ze zwierząt rogatych - byków wchodziły zapewne w skład uroczystości inicjacyjnych oraz zaduszkowych.
Silnie rozpowszechniony był kult wody źródeł i rzek, które były uważane za siedziby dusz. Wodę i ogień druidzi uważali za skład wszechrzeczy.

Bardzo silnie rozwinięty był kult drzew, którego ślady przetrwały do dziś. Rozpowszechniony był również kult dzika, który był potrawą rytualną, biały dzik był również symbolem druidów.
Druidzi byli to kapłani, mędrcy, magicy, którzy zajmowali się uczeniem młodzieży, kształcili się w sztukach tajemnych, należała do nich metalurgia i garncarstwo. Wykształcili oni odizolowaną rządzącą klasę, zwalczaną przez cesarstwo rzymskie. Prawdopodobnie w ich rękach był również handel.

Nie posiadali świątyń, starszyzna plemienna zbierała się w świętych gajach, które były miejscem kultu. W Polsce śladami wpływów celtyckich są obrzędy : gaik na Śląsku, ognie świętojańskie oraz nazwy n.p. Tyniec, Brenna, słowa: "broń", "władyka", groby wojowników celtyckich w województwie krakowskim oraz sanktuarium na górze Ślęży koło Wrocławia.

Zarys tematu do rozwinięcia

Data utworzenia: 03/06/2009 @ 17:46
Ostatnie zmiany: 26/07/2012 @ 03:35
Kategoria : Celtowie
Strona czytana 18779 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
62-skull-cap.jpg62-gwiazda.jpg62-shofar.JPG62-chalka.jpg62-hanuka.jpg62-hasyd.jpg62-tanah.jpg62-tefilimTallit.jpgtorah-verse.jpg62-Hanukkah.jpg62-Hasidic chicken.jpg62-judaizm.jpg62-talit.jpg62-tora.jpg62-menora-2.jpg62-hebrew.jpg62-torah.jpg62-tallit-prayer.jpg62-szofar.jpg62-menora.jpg62-korona.jpg62-mezuzah.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 8985654 odwiedzający

 233 odwiedzających online