Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Religie a sztuka - Kościół w Kosieczynie

Kościół w Kosieczynie

Jeden z najstarszych kościołów w Polsce

Drewniany kościół we wsi Kosieczyn w powiecie świebodzińskim (Lubuskie) okazał się drugim co do wieku drewnianym kościołem w Polsce – ustalili naukowcy, którzy niedawno przeprowadzili analizę dendrochronologiczną tego obiektu. Badania kościoła na zlecenie lubuskiego konserwatora zabytków przeprowadził pod koniec ubiegłego roku prof. Tomasz Ważny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Głównym celem badań było precyzyjne ustalenie daty budowy kościoła i datowanie więźby dachowej oraz wieży. Badania wykazały, że drewno użyte do budowy zostało ścięte najprawdopodobniej w 1388 r. Pozwoliło to na datowanie budowli na 1389 rok” – mówi Bielinis-Kopeć.

Kościół był przebudowywany, o czym świadczą wyniki badań. Naukowcy stwierdzili, że więźba dachowa nad nawą i prezbiterium zostały wykonane z drewna ściętego po 1407 roku. Wieżę kościółka, datowaną dotychczas w literaturze na XVIII wiek, wzniesiono w 1431 roku.

Kosieczyńska świątynia prezentuje typ jednonawowego, wiejskiego kościółka wzniesionego na rzucie prostokąta, z prosto zamkniętym prezbiterium od strony wschodniej, przedłużonym zakrystią, z drewnianą wieżą od zachodu i jednoprzestrzennym wnętrzem przekrytym charakterystycznym dla tego typu architektury, drewnianym sklepieniem pozornym.

Z badań przeprowadzonych dotychczas przez prof. Ważnego z Torunia wynika, że najstarszym drewnianym kościołem w Polsce może poszczycić się Tarnowo Pałuckie w Wielkopolsce. Tamtejszy kościół jest datowany na 1374 rok.

Dendrochronologia jest metodą datowania zabytków drewnianych na podstawie powstających co roku koncentrycznych kół wzrostu drzewa użytego do ich wykonania.

PAP - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 04:25
Ostatnie zmiany: 10/03/2017 @ 21:48
Kategoria : Religie a sztuka
Strona czytana 2477 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
cezar-170.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgwprow-do-et-rel.jpgreli-kult2.jpgnie-w-za-i-h.jpgseks-ar.jpgcarcopino.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgcyk baala.jpghistorie-nie-st.jpgetyka-m-s.jpg4746_big.jpgswiat-tr-ar.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgmur_separacji_2.jpgz-ufnoscia-wp.jpgReligie-swiata.jpgjerozolima.jpgjasp-au.jpgwinniczuk.jpgk-p-p.jpgbod-i-kobieta.jpgcerny-rel.jpgfajdros-p.jpgpo-mu-ko.pngonfray.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgabc-ST.jpgG-Hetyci.jpgza-bi.jpgzl-ga-fr.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgcav-pis-nie.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpghistoria-indii.jpgstomma-zycie.jpggrant.jpgtyloch.jpgjoannici-hes.jpgzy-co-etru.jpghis-kos=danielou.jpgwenus-e-l.jpggnilka-koran-i-ch.jpgIlustro-historia-s.jpgkos-ks.jpge-d-i-c.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgkrolestwo.jpghistoria-b.jpgwolski2.jpgbuzek-historia.jpgelementarne.jpgjazy-sw-ik.jpgbzzol.jpgmezopotamia.jpgpawi-t.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgplaton-timajos.jpgdogmat-ch.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgprzyp.jpgzagin-cyw.jpghymny-r-michalski.jpgsk-po.jpgpelka-sladami.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2658688 odwiedzający

 44 odwiedzających online