Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Zaduszki - wspomnienie wszystkich zmarłych

Zaduszki - wspomnienie wszystkich zmarłych2 listopada, wspominając wszystkich zmarłych, obchodzimy Dzień Zaduszny, tzw. Zaduszki. To dzień modlitw za tych wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata i przebywają w czyśćcu. Wielu ludzi przychodzi na cmentarze, aby się pomodlić za swoich bliskich zmarłych i zapalić znicze. W kościołach odczytywane są z ambony lub sprzed ołtarza tzw. wypominki za zmarłych - wymienianie imion wskazanych na kartkach, połączone z odmawianiem zwyczajowych pacierzy.

W prawosławiu modlitwom w intencji zmarłych patronują św. Dymitr i Jan Chrzciciel (w sierpniowe święto ścięcia Jana Chrzciciela prawosławni wspominają poległych żołnierzy).

U luteran nie ma kultu zmarłych, lecz kultywowana jest stała pamięć i troska o groby zmarłych. Przy wielu luterańskich nekropoliach znajduje się dom, w którym mieszka gospodarz opiekujący się cmentarzem.

Kalwini polscy dostosowali pamięć o zmarłych do polskiej tradycji, gromadząc się w Dzień Zaduszny w cmentarnej kaplicy na okolicznościowym nabożeństwie.

Żydzi wspominają zmarłych w rocznicę śmierci, kiedy zapalają specjalną świecę i odmawiają modlitwę "Boże pełen miłosierdzia" lub tradycyjny kadisz. W rocznicę śmierci słynnych rabinów i cadyków umieszcza się na ich grobach karteczki z prośbami o wstawiennictwo.

Dzień Zaduszny zapoczątkował św. Odilon (zm. 1048) - czwarty z kolei opat benedyktyńskiego klasztoru w Cluny we Francji,. W 998 roku polecił, by we wszystkich klasztorach tej reguły 1 listopada był Dniem Zadusznym.

Stąd wywodzi się tradycja obchodzenia w Kościele katolickim Dnia Zadusznego. Z czasem władze kościelne przeniosły go na 2 listopada.

Papież Benedykt XV zezwolił w 1915 roku na to, aby każdy kapłan mógł odprawiać tego dnia trzy msze święte w intencji zmarłych: jedną w intencjach własnych, drugą w intencji wszystkich zmarłych, a trzecią w intencji Ojca Świętego.

PAP - Nauka w Polsce, Stanisław Karnacewicz - 2005


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 07:45
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:32
Kategoria : Święta
Strona czytana 2935 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
kosidowski-rumaki.jpgbloch-etruskowie.jpgpolska-piastow.jpgmitologia-slowian-gi.jpgsladami-etruskow.jpgfedon2x.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgfreud-czlowiek.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgepos-Chassang.jpgMot-na-czarownice.jpgmitologia-mezopotamii.jpgdonini.jpggilgamesz.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgobrzedy-rytualy.jpgmitologia-sta-grecji.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-sta-egiptu.jpghis-s.bmpWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgborkowski-socjologia.pngPiecioksiag-v.jpgmalinowski-mit.jpgzarys-dziejow.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgencyklopedia-kat-1.jpgmitologia-korei2.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgmitologia-arabow.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmargul-jak-umier.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgksiega-tura.jpgtradycje-tolerancji.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegbog-einsteina.jpghomo-ludens-h.jpgPOA2.bmpHistoria-piekna-eco.jpgpapiestwo.jpgNowy-Testament-H.jpghistoria-polski-sz.jpgtajemnice-biblii.jpgpokarm-bogow.jpegstu-mat-2005.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifsandauer.jpgw-kregu-religii.jpglevi-strauss-totemizm.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpg1001-o-bogu.jpgmitologia-lu-syberii.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgklatwa-eng.jpgmitologia-cz-afryki.jpgdumezil.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.giftyloch-rekopisy.jpgmitologia-indyjska.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3037256 odwiedzający

 31 odwiedzających online