Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

_Ortodoksja - Ortodoksja sefardyjska

Ortodoksja sefardyjska

Ortodoksja sefardyjska – podział Żydów na aszkenazyjskich i sefardyjskich wiąże się z dwoma ośrodkami żydowskimi we wczesnym średniowieczu: Niemcami i Hiszpanią. Sefardyjczykami nazywani są potomkowie Żydów hiszpańskich (wypędzonych w 1492 r.), a także portugalskich i włoskich, których łączyło stosowanie języka ladino i dialektów judeo-romańskich (tak jak Aszkenazyjczyków język jidysz) oraz dziedzictwo kulturowe. Pewne różnice liturgiczne, prawne, w zwyczajach, w metodach studiów talmudycznych spowodowały powołanie sefardyjskiego Naczelnego Rabina Izraela.

Sefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad 'Hiszpania i Portugalia') – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Półwyspu Iberyjskiego, posługującej się dialektami judeo-romańskimi.

W roku 1492 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 również z Portugalii przez króla Manuela I. Osiedli głównie we Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Niewielka grupa w XVI w. dotarła także do Polski, gdzie znalazła schronienie w okolicach Zamościa. Niektórzy Żydzi (marranowie) przeszli na katolicyzm. Sefardyjczykami określa się też Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego w późniejszych wiekach oraz ich potomków. Obecnie za Sefardyjczyków uznaje się też czasem wszystkich praktykujących sefardyjski obrządek judaistyczny.

Od Aszkenazyjczyków różnią się, obok języka (Sefardyjczycy – ladino, Aszkenazyjczycy – jidisz), rytuałem. Tworzyli niegdyś wpływową wspólnotę na terenie Turcji.

Posiadają obecnie odrębnego Naczelnego Rabina w Izraelu. Współczesna wymowa hebrajska oparta jest na sefardyjskiej. Sefardyjczycy w sensie ścisłym stanowią ok. 10 proc. mieszkańców Izraela, ale często do Sefardyjczyków zalicza się także Żydów wschodnich (Mizrachim), którzy wyznają judaizm w sefardyjskiej tradycji prawno-liturgicznej – wtedy ich liczba jest oceniana na około 40 proc.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Francisco Franco przywrócił obywatelstwo wszystkim potomkom Sefardyjczyków wygnanych w 1492 r., w wyniku czego wielu z nich mogło przekroczyć Pireneje ratując się przed zagładą.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 03:05
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Ortodoksja
Strona czytana 4095 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-swiata-w-6-szk.jpgz-ufnoscia-wp.jpgwierzenia-praslo.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgbuzek-historia.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgmitologia-germ.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgpawi-t.jpghistorie-nie-st.jpgabc-ST.jpgcarcopino.jpgzagin-cyw.jpgjerozolima.jpgmur_separacji_2.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgmariawityzm-rybak.jpgsk-po.jpgdzieje-filozofii-r.jpge-d-i-c.jpgfajdros-p.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgelementarne.jpgkrolestwo.jpgSand-kiedy-i-jak.jpggrant.jpgonfray.jpgkos-ks.jpghistoria-indii.jpghis-kos=danielou.jpgcyk baala.jpgmireaux.pngAFRYKA-2.jpgszoka-herkules.jpgbzzol.jpg4746_big.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgza-bi.jpgsocjolog-relig-1983.jpgcezar-170.jpgkonopacki.jpgwinniczuk.jpggnilka-koran-i-ch.jpgk-p-p.jpgplaton-timajos.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgreli-kult2.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgseks-ar.jpgmonsun.jpgksiega-cudow-gordon.jpgwprow-do-et-rel.jpgjazy-sw-ik.jpgnie-w-za-i-h.jpgpo-mu-ko.pngjoannici-hes.jpgdogmat-ch.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgstomma-zycie.jpgswiat-tr-ar.jpgReligie-swiata.jpgetyka-m-s.jpgmanteuffel-naro.jpghistoria-b.jpgwenus-e-l.jpgjasp-au.jpgpelka-sladami.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgzy-co-etru.jpgIlustro-historia-s.jpgbod-i-kobieta.jpgtyloch.jpgzl-ga-fr.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgcerny-rel.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgmezopotamia.jpgwolski2.jpgG-Hetyci.jpghymny-r-michalski.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgprzyp.jpgcav-pis-nie.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4228338 odwiedzający

 25 odwiedzających online