Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

_Ortodoksja - Ortodoksja sefardyjska

Ortodoksja sefardyjska

Ortodoksja sefardyjska – podział Żydów na aszkenazyjskich i sefardyjskich wiąże się z dwoma ośrodkami żydowskimi we wczesnym średniowieczu: Niemcami i Hiszpanią. Sefardyjczykami nazywani są potomkowie Żydów hiszpańskich (wypędzonych w 1492 r.), a także portugalskich i włoskich, których łączyło stosowanie języka ladino i dialektów judeo-romańskich (tak jak Aszkenazyjczyków język jidysz) oraz dziedzictwo kulturowe. Pewne różnice liturgiczne, prawne, w zwyczajach, w metodach studiów talmudycznych spowodowały powołanie sefardyjskiego Naczelnego Rabina Izraela.

Sefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad 'Hiszpania i Portugalia') – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Półwyspu Iberyjskiego, posługującej się dialektami judeo-romańskimi.

W roku 1492 Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii dekretem alhambryjskim, a w 1497 również z Portugalii przez króla Manuela I. Osiedli głównie we Włoszech, Holandii, w Maghrebie, na Bałkanach, Bliskim Wschodzie i w Ameryce Południowej. Niewielka grupa w XVI w. dotarła także do Polski, gdzie znalazła schronienie w okolicach Zamościa. Niektórzy Żydzi (marranowie) przeszli na katolicyzm. Sefardyjczykami określa się też Żydów, którzy uszli z Półwyspu Iberyjskiego w późniejszych wiekach oraz ich potomków. Obecnie za Sefardyjczyków uznaje się też czasem wszystkich praktykujących sefardyjski obrządek judaistyczny.

Od Aszkenazyjczyków różnią się, obok języka (Sefardyjczycy – ladino, Aszkenazyjczycy – jidisz), rytuałem. Tworzyli niegdyś wpływową wspólnotę na terenie Turcji.

Posiadają obecnie odrębnego Naczelnego Rabina w Izraelu. Współczesna wymowa hebrajska oparta jest na sefardyjskiej. Sefardyjczycy w sensie ścisłym stanowią ok. 10 proc. mieszkańców Izraela, ale często do Sefardyjczyków zalicza się także Żydów wschodnich (Mizrachim), którzy wyznają judaizm w sefardyjskiej tradycji prawno-liturgicznej – wtedy ich liczba jest oceniana na około 40 proc.

II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Francisco Franco przywrócił obywatelstwo wszystkim potomkom Sefardyjczyków wygnanych w 1492 r., w wyniku czego wielu z nich mogło przekroczyć Pireneje ratując się przed zagładą.
 

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 03:05
Ostatnie zmiany: 13/08/2011 @ 14:18
Kategoria : _Ortodoksja
Strona czytana 2737 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
sladami-etruskow.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgmitologia-cz-afryki.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpghistoria-polski-sz.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifwojcik-historia-p-XVII.jpg1001-o-bogu.jpgencyklopedia-kat-1.jpghomo-ludens-h.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgbog-einsteina.jpgbloch-etruskowie.jpgNowy-Testament-H.jpgstu-mat-2005.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgzarys-dziejow.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgpolska-piastow.jpgksiega-tura.jpgsandauer.jpghis-s.bmpmitologia-sta-egiptu.jpgmitologia-slowian-gi.jpgmitologia-sta-grecji.jpgepos-Chassang.jpglevi-strauss-totemizm.jpgfreud-czlowiek.jpgtradycje-tolerancji.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifPOA2.bmpobrzedy-rytualy.jpgMot-na-czarownice.jpgmitologia-korei2.jpgtajemnice-biblii.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-arabow.jpgmitologia-mezopotamii.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgdumezil.jpgpokarm-bogow.jpegtyloch-rekopisy.jpgmargul-jak-umier.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmitologia-lu-syberii.jpgPiecioksiag-v.jpgfedon2x.jpgklatwa-eng.jpgHistoria-piekna-eco.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgpapiestwo.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgborkowski-socjologia.pnggilgamesz.jpgdonini.jpgmalinowski-mit.jpgw-kregu-religii.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmitologia-indyjska.jpgkosidowski-rumaki.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3040444 odwiedzający

 38 odwiedzających online