Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

PRAWOSŁAWIE <<== - Wielki Piątek w prawosławiu

Wielki Piątek wyznawców Prawosławia

Wyznawcy prawosławia, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, obchodzą uroczystość Wielkiego Piątku.

Dwa lata temu Wielkanoc w Cerkwi oraz wiernych innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolików, wypadła 8 kwietnia - w tym samym terminie, co u katolików.

W Wielki Piątek w cerkwiach nie odprawia się liturgii. Wczesnym popołudniem odbywają się procesje, potem nabożeństwa i adoracja Grobu Pańskiego, czyli płaszczanicy.

Płaszczanica to uroczyście wystawiona na środku świątyni ikona przedstawiająca złożenie Chrystusa do grobu. Ikona leży na tzw. świętym prestole (stoliku), przykrytym zdobionym całunem, a wierni oddają jej cześć, kłaniając się.

W Białymstoku głównym uroczystościom przewodniczy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub. Główne nabożeństwo Wielkiego Piątku w diecezji przemysko-nowosądeckiej odbyło się w cerkwi katedralnej pw. Świętej Trójcy w Sanoku.

W Cerkwi nie praktykuje się umieszczania przy Grobie Pańskim elementów świeckich. Pojawiają się jedynie świece i kwiaty. Adoracja potrwa całą noc z piątku na sobotę.

Niektórzy wierni są w świątyni przez cały ten czas. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wszyscy wierni zostawali na nocnych modlitwach przy płaszczanicy, a wczesnym rankiem, by nie odchodzili do domów, duchowni rozdawali im chleb i wino, by mogli zaspokoić głód.

Wielki Piątek oznacza w chrześcijaństwie ukrzyżowanie Chrystusa, jego śmierć i złożenie do grobu. Śmierć Jezusa na krzyżu uważana jest za początek zmartwychwstania. Według tradycji prawosławnej, Syn Boży zstąpił wówczas do piekieł, by zabrać swoją własność - dusze zmarłych. Dlatego w prawosławnej ikonografii zmartwychwstanie jest często malowane jako zstąpienie do piekieł.

Żadna ikona paschalna nie przedstawia samego momentu zmartwychwstania. Prezentują np. Chrystusa stojącego na obłoku na wprost opuszczonego miejsca pochówku, a po jego stronach śpiących żołnierzy lub pierwszych świadków zmartwychwstania Chrystusa - kobiety, które przyniosły mirrę, by namaścić jego ciało.

W Wielki Piątek prawosławnych, podobnie jak u katolików, obowiązuje ścisły post. Zaleca się nawet zupełne powstrzymywanie się od posiłków aż do wieczora. Duchowni tłumaczą, że chodzi o to, by w ten szczególny dzień "nie myśleć o chlebie doczesnym, ale o pokarmie dla duszy".

Prawosławni hierarchowie szacują, że w Polsce jest ok. 550-600 tysięcy wyznawców prawosławia. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, m.in. w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. Kilka tysięcy prawosławnych mieszka na Podkarpaciu.

PAP

 


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 04:02
Ostatnie zmiany: 26/05/2018 @ 23:17
Kategoria : PRAWOSŁAWIE <<==
Strona czytana 2868 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
michalowski-n-t-piramidy.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgencyklopedia-kat-1.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmitologia-cz-afryki.jpgpapiestwo.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgkosidowski-rumaki.jpgklatwa-eng.jpghistoria-polski-sz.jpgMot-na-czarownice.jpgfreud-czlowiek.jpgPiecioksiag-v.jpgtyloch-rekopisy.jpgpopko-huryci.jpgepos-Chassang.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmitologia-arabow.jpgPOA2.bmpmitologia-mezopotamii.jpgfedon2x.jpgborkowski-socjologia.png1001-o-bogu.jpglevi-strauss-totemizm.jpgstu-mat-2005.jpgw-kregu-religii.jpghomo-ludens-h.jpggilgamesz.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgsandauer.jpgmitologia-sta-grecji.jpgmalinowski-mit.jpgtajemnice-biblii.jpgbog-einsteina.jpgdumezil.jpgbloch-etruskowie.jpgtradycje-tolerancji.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgNowy-Testament-H.jpghis-s.bmpmitologia-indyjska.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifobrzedy-rytualy.jpgmargul-jak-umier.jpgmitologia-slowian-gi.jpgpokarm-bogow.jpegokultyzm-magia-wrozby.jpgzarys-dziejow.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgHistoria-piekna-eco.jpgpolska-piastow.jpgsladami-etruskow.jpgmitologia-korei2.jpgksiega-tura.jpgdonini.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmitologia-lu-syberii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3040420 odwiedzający

 49 odwiedzających online