Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE PIERWOTNE - Klasyfikacja - Animizm

Animizm
Animizm to wiara, że ludzie, zwierzęta, rośliny, zjawiska przyrody, gwiazdy, planety, rzeki, lasy, góry, jeziora, pewne specjalne miejsca czy nawet czasem martwe przedmioty  są istotami duchowymi, posiadają duszę, mogą więc wchodzić w relacje z innymi istotami duchowym, działać i reagować na pewne działania.
Termin animizm wywodzi się z łaciny, od anima, co znaczy oddech, tchnienie, powiew, pierwiastek życia, dusza i duch.

Pojęcie animizmu stworzył brytyjski antropolog Edward Burnett Tylor (1832-1917) w latach 70 XIX wieku. Według jego teorii, zaprezentowanej w książce zatytułowanej „Primitive Culture” (1871),  wiara w duchy jest niezbędnym minimum do powstania religii i była najwcześniejszym stadium jej rozwoju. (Polskie wydanie tej pracy nosi tytuł "Cywilizacja pierwotna".)  J. G. Frazer podaje w "Złotej gałęzi" następujący przykład:

Kaktusy pewnego gatunku, których spożycie wprawia ludzi w stan ekstazy, Indianie plemienia Huichol w Meksyku uważają za półbogów. Roślina ta nie rośnie w ich okolicy. Co roku mężczyźni muszą się wybierać na czterdziesto- trzydniową wyprawę, by ją zdobyć. Przez ten czas żony, w trosce o ich bezpieczeństwo, nigdy nie biegają, a nawet nie chodzą szybkim krokiem. Robią też wszystko, by zapewnić błogosławieństwa, które w postaci deszczu, dobrych plonów, i tym podobnych, mają spłynąć na nich w wyniku świętego przedsięwzięcia. W tym celu poddają się dobrowolnie surowym ogranicze- niom, podobnym do tych, jakie okoliczności narzucają ich mężom. Do święta kaktusa obie grupy myją się jedynie w określonych okolicznościach, i to tylko wodą przyniesioną z daleka, z miejsca, gdzie rośnie święta roślina. Urządzają również długie posty, nie używają soli i są zobowiązani do najściślejszej wstrzemięźliwości. Każdego, kto naruszy te przepisy, czeka choroba, a co gorsza, może on w ten sposób zniweczyć wyniki, na które wszyscy czekają. Zbiory kaktusa wróżą zdrowie, pomyślność i życie, kaktus jest bowiem naczyniem boga ognia,  (...)

Znamy z antycznych religii przypisywanie drzewom pewnych specjalnych własności. W Grecji, w Dodonie była wyrocznia Zeusa gdzie wróżono z poszumu liści świętego dębu. W centrum raju Hebrajczyków i chrześcijan stały drzewa dające ludziom wiedzę i wieczne życie. Pod świętym figowcem Gautama dostał oświecenia i stał się Buddą. Słowianie czcili święte gaje. Profanację jednego z nich św. Wojciech przepłacił życiem.

Nie jest też nam obcy kult świętych kamieni, choćby z Mekki, czy kult czarnego kamienia Kybele. W Rzymie, w jednym z kościołów znajdują się święte schody, które pielgrzymi przechodzą na kolanach.

Deszcz i słońce też mogą posiadać dusze. W jednym z afrykańskich plemion czarownik wstaje codziennie przed wschodem słońca i wzywa je do przyjścia. Słońce jak do tej pory jeszcze go nie zawiodło. Czarownik jest przekonany, że gdyby tego nie robił słonce by nie przyszło.

Wszystkie te wierzenia wywodzą się właśnie z animizmu. Drzewa są święte bo są siedzibą lub wcieleniem duchów, to samo dotyczy: kamieni, jezior, rzek, źródeł czy gór. Do dziś Ganges jest czczony w Indiach jako świętość. Na Synaju Bóg zawarł przymierze z Mojżeszem, a na Łysej Górze miały odbywać się sabaty czarownic. Zwłaszcza wulkany były uważane za siedziby duchów a na terenach sejsmicznych sama ziemia kryła w sobie tajemne moce, które czasami dawały o sobie znać. Na temat wody tak napisał M. Eliade w "Traktacie o historii religii":

(...) religijnej wielowartościowości wody odpowiada w historii wiele kultów i obrzędów koncentrowanych wokół źródeł, strumyków i rzek. Kulty te zawdzię- czają swe istnienie przede wszystkim sakralnej wartości, jaką przedstawia woda jako pierwiastek kosmogoniczny, zawdzięczają je również lokalnej epifanii, ujawnieniu się sakralnej obecności w jakimś strumyku, rzece lub źródle. Lokalne epifanie są niezależne od nadbudowanej struktury religijnej. Woda płynie, jest "żywa", niespokojna; jest źródłem natchnienia, leczy, prorokuje. Źródła i rzeki objawiają same z siebie potęgę, życie, wieczność: istnieją i są żywe.(...)

Religie pierwotne są najstarszymi istniejącymi systemami wierzeń i mimo że dziś wyznaje je tylko 3% ludzkości występują na wszystkich kontynentach i pod wszystkimi szerokościami geograficznymi.
 
Mapka reprezentuje miejsca o największej koncentracji wyznawców najważniejszych religii:



czarny – animizm
lila – chrześcijaństwo
pomarańcz – islam
czerwony – hinduizm
zielony – buddyzm
niebieski – judaizm




 



Obecnie uważa się, że animizm jest typowym składnikiem religii ludów niecywilizowanych i występuje obok fetyszyzmu, totemizmu, kultu przodków i innych. W opracowaniach niektórych współczesnych badaczy religii, często spotyka się określenie animizm jako synonim religii pierwotnych.



Temat w opracowaniu
Paulina_____

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 10:54
Ostatnie zmiany: 03/05/2012 @ 01:45
Kategoria : RELIGIE PIERWOTNE - Klasyfikacja
Strona czytana 24863 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #3 

autor : Paulina 02/05/2012 @ 18:00

Może to nie jest zrozumiałe, ale przy wyznawcach religii pierwotnych mówimy o 3% populacji światowej, i do tych 3% odnosi się mapka.
W Japonii ok 60% populacji to niewierzący, w pozostałych 40% przeważa buddyzm. W Am Południowej mamy grupy plemion pierwotnych jak Janomani, oraz wyznania pochodzenia afrykańskiego jak woodu, candoble, santeria i statystycznie jest ich dużo więcej niż niż na przykład rodzimowierców w Polsce.

Postaramy się poprawić mapkę tak aby była bardziej czytelna.

Komentarz #2 

autor : adrian 02/07/2011 @ 09:51

Mapka troszkę niedopracowana ;) W Japonii również powinien być animizm a jest buddyzm, cała ameryka jest nietknięta idt. No, chyba, że to mapka sprzed pięciuset lat? Jeśli tak to ok

Komentarz #1 

autor : TADEUSZ 29/01/2011 @ 22:25

Byłem w 4o krajach w tym w 8 Ameryki Pld. Skąd tam zielony kolor na mapce ? To żarliwy katolicyzm, ktory

jak się nie mylę jest religią chrześcijańską. wp

 

 

 
Trzecie Oczko
0-Columns-Nimes.JPG0-bacchus.jpgarval.jpgkybele.jpgdivus_julius-coin.jpg0-La_Maison_carree.JPGAugus-Pontifex Maximus.jpg0-panteon2.jpgDenarius-Volteia-Roman-coin.jpgvenus-genetrix-coin.jpg0-ara-p.jpg0-lararium2.jpg0-maison-carree.jpg0-westalka.jpgClipeus_Selene_Terme.jpgdiana-efeska-coin.jpg0-sol-invictus-1.jpg0-aura_velificans_su_cigno.jpgA_HIRTIUS-coin.jpgnero-coin.jpg0-scul.jpgcaesar-flamin-coin.jpgbocca.jpgmaxim-pontif-coin.png0-lupa.jpg0-tempio_di_minerva_assisi.jpgmoneta-rzym-caduceusz.jpg0-satiro-danzante.jpg0-Memento mori-Naples.jpg0-Clipeus_Helios_Terme.jpggenii_2.jpg0-Vestal_Palatino.jpgpontifex-coin.jpgTemplo_de_Augusto_Pula.jpg0-Baalbek-Bacchus.jpghades.jpgvespasan-caduceus.jpgdivus-augustus-Gold_Coin.jpg0-Suovetaurile_Louvre.jpg0-lar.jpgcaracalla-serpent-coin.jpg0-lararium.jpg0-janus.jpg0-panteon.jpg0-nimes-the-maison-carree.jpgforum_romanum.pngdivina-augusta-coin.png0-TempioVesta.jpgluk-konstantyna.jpg0-ap6.jpg0-mitra.jpg0-Apollo Sol.jpg0-cupid-pom.jpg0-telllus.jpegswiatynia-saturna-rome.jpg0-august.jpg0-Ara_Pacis_Rom.jpg0-Mitreo_Ostia.jpg0-Tempio_di_Iside.JPGjuno.pngpanteon-capitel-bm.pngmatri-magnae-coin.jpg0-maisone-carree-2a.jpg0-meduza.jpg0-garni.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6500211 odwiedzający

 71 odwiedzających online