Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Zmiany w teologii - dusze dzieci bez chrztu idą do raju

Zmiany w teologii - dusze dzieci bez chrztu idą do raju

Międzynarodowa Komisja Teologiczna w od dawna oczekiwanym dokumencie podjęła decyzję o rezygnacji z koncepcji tak zwanego limbusu, czyli otchłani, do której, zgodnie z wielowiekową tradycją w Kościele katolickim, trafiają dusze dzieci zmarłych bez otrzymania chrztu.

Nieoficjalne informacje na temat zmiany, zaaprobowanej przez Benedykta XVI, napłynęły z Watykanu. Już w 1984 roku obecny papież, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, opowiadał się za rezygnacją z koncepcji limbusu, argumentując, że "była to zawsze jedynie teologiczna hipoteza". Komisja pracowała nad tą zawiłą kwestią od 2004 roku, gdy kierował nią właśnie kardynał Joseph Ratzinger.

Z ujawnionych fragmentów dokumentu w tej sprawie wynika jasno, że teolodzy uznali, iż dusze dzieci, które umarły bez chrztu, idą do raju. Według nieoficjalnych źródeł Benedykt XVI zaaprobował tekst i zgodził się na jego publikację. Tekst liczy 41 stron i nosi tytuł: "Nadzieja na zbawienie dla dzieci, które umierają nieochrzczone".

Komentatorzy podkreślają że, papież ostatecznie przekreślił koncepcję, z którą nie zgadzał się jako teolog. Włoska agencja prasowa Ansa pisze zaś: "Od dawna w Kościele nikt nie wierzył w limbus, a teraz pojęcie to zostało ostatecznie anulowane".

Zajęcie stanowiska w tej sprawie było dla Kościoła nie tylko kwestią czysto teoretyczną, ale też pilną potrzebą ze względu na poważny problem duszpasterski. Rośnie bowiem liczba dzieci, które umierają bez chrztu, i to, jak się zauważa, zarówno dlatego, że ich rodzice nie są katolikami, jak i dlatego, że "dzieci padają ofiarami aborcji".

Pojęcie otchłani, czyli limbus puerorum, nigdy nie było dogmatem i nie zostało wymienione w Katechizmie Kościoła katolickiego z 1992 roku.

Członkowie Komisji Teologicznej, kierowanej obecnie przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Williama Levadę, stwierdzili z naciskiem, że "ludziom coraz trudniej zaakceptować to, że Bóg jest sprawiedliwy i miłosierny, a jednocześnie pozbawia dzieci, które nie popełniły grzechów, wiecznego szczęścia".

PAP Piątek, 20 kwietnia 2007

nadesłane

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:07
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 7385 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
lampy-prawoslawne.jpg0-sofia.jpg0-cebule3.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-StPetersburg.jpg0-Belgrade.jpg0-ortho4.jpgDafni_Christ.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgmoscow14.jpg0-moscow-2.jpg0-Trinity Lavra.jpg1170761.jpgba4ko_1.jpg0-lodz2.jpgprawoslawne-swiece.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgprawoslawny-ornat.jpgOrthodox_Brno.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-petersburg.jpgprawoslawny-slub.jpg0-prawoslawie2.jpgPatmos_church.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg0-cebule.jpegkrzyz-prawoslaawie.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-moskwa.jpg0-dome-cross2.png0-cerkiew2.jpgprawoslawna-ikona.jpgprawoslawny-haft.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-Church Trinity.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg402462_85_th.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpgbatiuszka.jpg0-cebule2.jpgprawoslawny-pop.jpg23359664.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-cerkiew-5.jpgKalymnos_Emporeios.jpg141t.gifAgios_Theologos_Kos.jpgkarlowe-wary.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-dome-cross.pngPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgalexei-ii.jpg0-vladimir-church-2.jpgLavra_Easter.jpgkosciol-prawoslawny.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgcerkiew_turzansk.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgbazylika_Paros.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-archangel.jpgcyryl_metody.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-monas.jpgnaksos.jpg0-cerkiew.jpg0-Novgorod.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpg0-bochu.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6438054 odwiedzający

 57 odwiedzających online