Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Zmiany w teologii - dusze dzieci bez chrztu idą do raju

Zmiany w teologii - dusze dzieci bez chrztu idą do raju

Międzynarodowa Komisja Teologiczna w od dawna oczekiwanym dokumencie podjęła decyzję o rezygnacji z koncepcji tak zwanego limbusu, czyli otchłani, do której, zgodnie z wielowiekową tradycją w Kościele katolickim, trafiają dusze dzieci zmarłych bez otrzymania chrztu.

Nieoficjalne informacje na temat zmiany, zaaprobowanej przez Benedykta XVI, napłynęły z Watykanu. Już w 1984 roku obecny papież, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, opowiadał się za rezygnacją z koncepcji limbusu, argumentując, że "była to zawsze jedynie teologiczna hipoteza". Komisja pracowała nad tą zawiłą kwestią od 2004 roku, gdy kierował nią właśnie kardynał Joseph Ratzinger.

Z ujawnionych fragmentów dokumentu w tej sprawie wynika jasno, że teolodzy uznali, iż dusze dzieci, które umarły bez chrztu, idą do raju. Według nieoficjalnych źródeł Benedykt XVI zaaprobował tekst i zgodził się na jego publikację. Tekst liczy 41 stron i nosi tytuł: "Nadzieja na zbawienie dla dzieci, które umierają nieochrzczone".

Komentatorzy podkreślają że, papież ostatecznie przekreślił koncepcję, z którą nie zgadzał się jako teolog. Włoska agencja prasowa Ansa pisze zaś: "Od dawna w Kościele nikt nie wierzył w limbus, a teraz pojęcie to zostało ostatecznie anulowane".

Zajęcie stanowiska w tej sprawie było dla Kościoła nie tylko kwestią czysto teoretyczną, ale też pilną potrzebą ze względu na poważny problem duszpasterski. Rośnie bowiem liczba dzieci, które umierają bez chrztu, i to, jak się zauważa, zarówno dlatego, że ich rodzice nie są katolikami, jak i dlatego, że "dzieci padają ofiarami aborcji".

Pojęcie otchłani, czyli limbus puerorum, nigdy nie było dogmatem i nie zostało wymienione w Katechizmie Kościoła katolickiego z 1992 roku.

Członkowie Komisji Teologicznej, kierowanej obecnie przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Williama Levadę, stwierdzili z naciskiem, że "ludziom coraz trudniej zaakceptować to, że Bóg jest sprawiedliwy i miłosierny, a jednocześnie pozbawia dzieci, które nie popełniły grzechów, wiecznego szczęścia".

PAP Piątek, 20 kwietnia 2007

nadesłane

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:07
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 2822 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
okultyzm-magia-wrozby.jpgfedon2x.jpgsandauer.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgobrzedy-rytualy.jpgMot-na-czarownice.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgw-kregu-religii.jpgNowy-Testament-H.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgborkowski-socjologia.pngboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgmitologia-cz-afryki.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgzarys-dziejow.jpgmitologia-slowian-gi.jpgtyloch-rekopisy.jpgkosidowski-rumaki.jpgtajemnice-biblii.jpghis-s.bmpmitologia-sta-grecji.jpgmargul-jak-umier.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgepos-Chassang.jpgpolska-piastow.jpglevi-strauss-totemizm.jpgdumezil.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-lu-syberii.jpgPiecioksiag-v.jpgtradycje-tolerancji.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpeghistoria-polski-sz.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgpokarm-bogow.jpegsladami-etruskow.jpgmitologia-korei2.jpgpapiestwo.jpgmitologia-arabow.jpgstu-mat-2005.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgPOA2.bmpgilgamesz.jpgHistoria-piekna-eco.jpgbloch-etruskowie.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifKsiega-Rodz-interlinearna.jpgksiega-tura.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgmitologia-indyjska.jpgencyklopedia-kat-1.jpghomo-ludens-h.jpg1001-o-bogu.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgdonini.jpgfreud-czlowiek.jpgbog-einsteina.jpgmalinowski-mit.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifklatwa-eng.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmitologia-mezopotamii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3044786 odwiedzający

 40 odwiedzających online