Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Zmiany w teologii - dusze dzieci bez chrztu idą do raju

Zmiany w teologii - dusze dzieci bez chrztu idą do raju

Międzynarodowa Komisja Teologiczna w od dawna oczekiwanym dokumencie podjęła decyzję o rezygnacji z koncepcji tak zwanego limbusu, czyli otchłani, do której, zgodnie z wielowiekową tradycją w Kościele katolickim, trafiają dusze dzieci zmarłych bez otrzymania chrztu.

Nieoficjalne informacje na temat zmiany, zaaprobowanej przez Benedykta XVI, napłynęły z Watykanu. Już w 1984 roku obecny papież, wówczas prefekt Kongregacji Nauki Wiary, opowiadał się za rezygnacją z koncepcji limbusu, argumentując, że "była to zawsze jedynie teologiczna hipoteza". Komisja pracowała nad tą zawiłą kwestią od 2004 roku, gdy kierował nią właśnie kardynał Joseph Ratzinger.

Z ujawnionych fragmentów dokumentu w tej sprawie wynika jasno, że teolodzy uznali, iż dusze dzieci, które umarły bez chrztu, idą do raju. Według nieoficjalnych źródeł Benedykt XVI zaaprobował tekst i zgodził się na jego publikację. Tekst liczy 41 stron i nosi tytuł: "Nadzieja na zbawienie dla dzieci, które umierają nieochrzczone".

Komentatorzy podkreślają że, papież ostatecznie przekreślił koncepcję, z którą nie zgadzał się jako teolog. Włoska agencja prasowa Ansa pisze zaś: "Od dawna w Kościele nikt nie wierzył w limbus, a teraz pojęcie to zostało ostatecznie anulowane".

Zajęcie stanowiska w tej sprawie było dla Kościoła nie tylko kwestią czysto teoretyczną, ale też pilną potrzebą ze względu na poważny problem duszpasterski. Rośnie bowiem liczba dzieci, które umierają bez chrztu, i to, jak się zauważa, zarówno dlatego, że ich rodzice nie są katolikami, jak i dlatego, że "dzieci padają ofiarami aborcji".

Pojęcie otchłani, czyli limbus puerorum, nigdy nie było dogmatem i nie zostało wymienione w Katechizmie Kościoła katolickiego z 1992 roku.

Członkowie Komisji Teologicznej, kierowanej obecnie przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Williama Levadę, stwierdzili z naciskiem, że "ludziom coraz trudniej zaakceptować to, że Bóg jest sprawiedliwy i miłosierny, a jednocześnie pozbawia dzieci, które nie popełniły grzechów, wiecznego szczęścia".

PAP Piątek, 20 kwietnia 2007

nadesłane

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:34
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 05:07
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 2349 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
rel-rze-r-zielinski.jpgzy-co-etru.jpgza-bi.jpggrant.jpgjoannici-hes.jpghistorie-nie-st.jpgmezopotamia.jpgpelka-sladami.jpgpawi-t.jpgcyk baala.jpgbod-i-kobieta.jpghistoria-indii.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgzl-ga-fr.jpg4746_big.jpgswiat-tr-ar.jpgjerozolima.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgReligie-swiata.jpghis-kos=danielou.jpgpo-mu-ko.pngdogmat-ch.jpgnie-w-za-i-h.jpgtyloch.jpgz-ufnoscia-wp.jpgmur_separacji_2.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgseks-ar.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgonfray.jpgcezar-170.jpgbzzol.jpghymny-r-michalski.jpgwenus-e-l.jpgbuzek-historia.jpgelementarne.jpgprzyp.jpgstomma-zycie.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpggnilka-koran-i-ch.jpgcarcopino.jpgkrolestwo.jpgk-p-p.jpgfajdros-p.jpgkos-ks.jpgG-Hetyci.jpge-d-i-c.jpgsk-po.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgwinniczuk.jpgreli-kult2.jpgjazy-sw-ik.jpgwolski2.jpgplaton-timajos.jpgIlustro-historia-s.jpghistoria-b.jpgwprow-do-et-rel.jpgetyka-m-s.jpgcav-pis-nie.jpgzagin-cyw.jpgabc-ST.jpgjasp-au.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgcerny-rel.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2658708 odwiedzający

 37 odwiedzających online