Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

CHRZEŚCIJAŃSTWO - Apokryfy - Ewangelia Judasza

Ks. Starowieyski: "Ewangelia Judasza" rzuca nowe światło na sektę kainitów

"Ewangelia Judasza" - odnaleziony po wiekach głośny apokryf z II w. - pozwala badaczom poznać lepiej poglądy autorów rękopisu - gnostyckiej sekty kainitów - opowiada znawca literatury wczesnochrześcijańskiej ks. prof. Marek Starowieyski. Przetłumaczony właśnie na trzy języki nowożytne papirus stawia Judasza w zupełnie odmiennym świetle niż ewangelie kanoniczne. Ten gnostycki tekst przedstawia go nie jako zdrajcę, który wydał Jezusa na śmierć, ale jako wyróżnionego ucznia, któremu Jezus przekazał specjalne objawienie.Według autorów "Ewangelii Judasza", sam Jezus miał poprosić Judasza, aby ten go wydał. Kluczowe zdania, które Jezus kieruje do Judasza, brzmią: "ty przewyższysz ich wszystkich,
ponieważ poświęcisz w ofierze człowieka, który jest mym odzieniem". Oznacza to, że Judasza uważano tu za kogoś, kto mógł pomóc Jezusowi w uwolnieniu się jego duchowej jaźni z fizycznego ciała.

Zdaniem ks. prof. Marka Starowieyskiego w "Ewangelii Judasza" po raz pierwszy autorzy tekstu - sekta kainitów lub ofitów - przemówiła własnym głosem. "Dotychczas uczeni wiedzieli o kainitach tylko z pism ich chrześcijańskich adwersarzy" - podkreślił.

O kainitach jako heretykach wspominali pisarze pierwszych wieków chrześcijaństwa, wśród nich św. Ireneusz, Hipolit Rzymski i Epifaniusz. "Pisali o nich, że oddawali cześć Judaszowi i wężowi, który skusił Adama i Ewę" - tłumaczy ks. Starowieyski. Publikacja +Ewangelii Judasza+ pozwala porównać opinie przeciwników sekty z ich własnym tekstem.

Jak zaznaczył, ewangelia ta nie zmienia oceny postaci Judasza przez Kościół katolicki. "Według ewangelii kanonicznych był on zdrajcą Jezusa, choć można dostrzec w tej postaci rysy tragiczne" - zaznaczył ks. prof. Starowieyski.

"Ewangelia Judasza" jest jednym z wielu znanych nam apokryfów wczesnochrześcijańskich, w których występuje Judasz. "W żadnym jednak do tej pory znanym apokryfie Judasz nie był przedstawiony pozytywnie" - zaznaczył.

Tekst kończy się wydaniem Jezusa przez Judasza sługom arcykapłana. Nie ma w nim wzmianki o ukrzyżowaniu ani o zmartwychwstaniu.

Powstały w IV-V wieku koptyjski tekst "Ewangelii Judasza" był tłumaczeniem z tekstu greckiego napisanego ok. 150-180 roku naszej ery. Autorami ewangelii Judasza byli członkowie gnostyckiej sekty kainitów.

Przekład Ewangelii Judasza na niemiecki, angielski i francuski zaprezentowało w Waszyngtonie amerykańskie towarzystwo "National Geographic".(PAP)

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:53
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:39
Kategoria : CHRZEŚCIJAŃSTWO - Apokryfy
Strona czytana 8948 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Krzysztof 23/01/2009 @ 21:02

NG MÓWIŁO O NIECO INNEJ DACIE, WYNIKI DATOWANIA OSZACOWANO NA 80 ROK, +/- 20 LAT,
 
Trzecie Oczko
mask-teotihuacan.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpgameryka-grzyb.png0-mex_tula2.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-gold.jpg0-moche.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-maja.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0_maya4.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6808240 odwiedzający

 242 odwiedzających online