Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

ZAGADNIENIA OKOŁOREL. - Połowa Polaków za ewolucją

Połowa Polaków za ewolucją, jedna trzecia - za kreacjonizmem

Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że człowiek jest wynikiem długotrwałej ewolucji, natomiast niespełna jedna trzecia (30 proc.) wierzy, że został stworzony od razu w obecnej postaci - wynika z opublikowanego w piątek 17 listopada 2006 roku sondażu TNS OBOP. Poglądy badanych zależą od ich wieku, wykształcenia i religijności.Spośród respondentów uznających ewolucję niemal połowa (47 proc.) uważa, że człowiek pochodzi od małpy, a prawie tyle samo (45 proc.) - że człowiek i małpa pochodzą od jakichś wspólnych przodków.

Wraz z wiekiem respondentów maleje ich uznanie dla ewolucji, a rośnie - dla kreacji. Wśród ludzi w wieku 20-29 lat za ewolucją jest niemal trzy czwarte (71 proc.) badanych, a za kreacją - jedna piąta (19 proc.). Wśród ludzi mających co najmniej 60 lat zwolenników każdej z koncepcji jest niemal tyle samo - po około 40 proc.

Im wyższe wykształcenie, tym wyraźniejsze poparcie dla ewolucji. Badani z wykształceniem podstawowym tak samo często wierzą w ewolucję, jak i w kreację. Jednocześnie jednak jedna czwarta ludzi z wyższym wykształceniem wierzy w stworzenie człowieka takim, jakim on obecnie jest.

Najsilniej na poglądach o pochodzeniu człowieka waży religijność. W grupie osób niewierzących za ewolucją opowiada się 85 proc., a za kreacją - tylko 6 proc. W grupie wierzących i regularnie praktykujących proporcja ta wynosi 46 do 36.

Jak się okazuje, 63 proc. wszystkich badanych uważa, że naukę o biologicznym pochodzeniu człowieka i wiarę w stworzenie go przez Boga, można pogodzić. 23 proc. sądzi, że to niemożliwe.

Jak wyjaśnia TNS OBOP, sondaż dotyczący poglądów Polaków na ewolucję i nauczania jej teorii w szkołach przeprowadzono w związku z wypowiedziami ministra edukacji Romana Giertycha. Kilka miesięcy temu podjął on temat miejsca teorii ewolucji człowieka w programach szkół państwowych. Minister i jego zastępca Mirosław Orzechowski zapowiedzieli, że teoria ewolucji będzie przedstawiana jako jedna z wielu koncepcji powstania człowieka, obok teorii kreacjonistycznej. Orzechowski uznał nawet, że teoria ewolucji jest "kłamstwem i pomyłką".

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 6 listopada 2006 roku na losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 08:57
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 06:56
Kategoria : ZAGADNIENIA OKOŁOREL.
Strona czytana 2234 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
fedon2x.jpggilgamesz.jpgmitologia-indyjska.jpglevi-strauss-totemizm.jpgmargul-jak-umier.jpgstu-mat-2005.jpgpolska-piastow.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifhis-s.bmpksiega-tura.jpgobrzedy-rytualy.jpgmitologia-sta-grecji.jpghistoria-polski-sz.jpgmalinowski-mit.jpgsandauer.jpgMot-na-czarownice.jpgHistoria-piekna-eco.jpghomo-ludens-h.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgmitologia-slowian-gi.jpgtajemnice-biblii.jpgfreud-czlowiek.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgzarys-dziejow.jpgdonini.jpgtyloch-rekopisy.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgPiecioksiag-v.jpgkosidowski-rumaki.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgsladami-etruskow.jpgNowy-Testament-H.jpgtradycje-tolerancji.jpgpokarm-bogow.jpegmitologia-mezopotamii.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgklatwa-eng.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgborkowski-socjologia.pngmitologia-arabow.jpgmitologia-cz-afryki.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgepos-Chassang.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgbloch-etruskowie.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifkrawiec-seksualnosc.jpgpopko-huryci.jpgpapiestwo.jpgmitologia-lu-syberii.jpgencyklopedia-kat-1.jpgbog-einsteina.jpgmitologia-korei2.jpgPOA2.bmpdumezil.jpg1001-o-bogu.jpgw-kregu-religii.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3039466 odwiedzający

 33 odwiedzających online