Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Divali

DIWALI

W tym roku Hindusi obchodzą we wtorek, 13 listopada święto Divali.

Jedno z najważniejszych i najbardziej znanych świąt w hinduizmie, popularnie nazywane „świętem świateł”. Jego datę wyznacza księżycowo-słoneczny kalendarz hinduistyczny, przypada przed nowiem księżyca na koniec miesiąca aświna (w kalendarzu gregoriańskim między połową października a połową listopada). W północnych Indiach trwa pięć dni i jest połączone z Nowym Rokiem hinduistycznym, w południowych (Dipawali) cztery dni (Nowy Rok obchodzi się tu zwyczajowo na wiosnę). Nazwa „Diwali” jest skróconą formą Dipawali (w sanskrycie Dīpāvalī, od dīpa avali – „rząd świateł”). Obok hinduistów Diwali obchodzą także sikhowie i dżiniści (odmienny kontekst religijny i historyczny). Poza Indiami praktykuje się je także w Nepalu i w społecznościach pochodzących z Indii na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, RPA i Singapurze.

Kulturowy kontekst święta

Diwali jest ściśle połączone ze świętem obchodzonym dwadzieścia dni wcześniej – Dussehrą. Według eposu Ramajana tego dnia po dziesięciodniowej walce, Rama z pomocą Lakshmana, Hanumana i armii małp pokonał demona Rawana. Jest to jednocześnie dzień ponownego spotkania Ramy ze swoją małżonką – Sitą, uprowadzoną wcześniej przez Rawana.

Zwycięzcy wracają do Ayodhya, z którego Rama został wygnany przez macochę czternaście lat wcześniej. Kaikeyi zmusiła Rama do opuszczenia stolicy królestwa, ponieważ była zazdrosna o to, że to Rama, a nie jej syn Bharat, zostanie królem. To właśnie powrót Ramy do Ayodhya wyznawcy hinduizmu świętują podczas Diwali.

Obchody Diwali

Dwa dni wcześniej obchodzi się Dhan Teras – w mieszkaniach odbywają się generalne porządki, kupuje się nowe przedmioty używane w gospodarstwie domowym, a także fajerwerki oraz specjalne lampki zwane diyas lub dīpas.

Dzień przed Diwali znany jest jako Chhoti Diwali („małe Diwali”). Zgodnie z tradycją, tego dnia bóg Hanuman przyleciał do Ayodhya, żeby poinformować rodzinę o powrocie Lakshmana, Sity i Ramy. W związku z tym wyznawcy hinduizmu dekorują swoje domy kwiatami, przygotowując się tym samym na powrót bogów.

W dzień Diwali ( Baddi Diwali – „wielkie Diwali”) bardzo ważna jest kąpiel przed wschodem słońca, szczególnie w południowych Indiach. W Indiach północnych dozwolony jest hazard (gry w karty). Odbywa się także uroczysta modlitwa ( puja). Przyjaciele i rodzina odwiedzają się nawzajem oraz wymieniają prezentami (głownie słodyczami i fajerwerkami; kobiety i dziewczynki dostają biżuterię, pieniądze i sari). Odgłosy fajerwerków rozbrzmiewają do później nocy. Zapalone światła w domach oraz płonące lampki oświetlają drogę bogini pomyślności, Lakszmi, która o północy przychodzi na ziemię.

Czwarty dzień Diwali w Indiach północnych to oficjalny Nowy Rok (często zwany Annakut). Jest to szczególne święto dla rzemieślników i robotników, którzy modlą się przy swoich narzędziach pracy. Ostatniego, piątego dnia ( Bhai Dooj) siostry modlą się o pomyślność swoich braci, a oni w zamian kupują im prezenty.

Diwali w Dehli w oczach jego uczestników

Shama, pochodzi z północno-wschodnich Indii: „Jestem muzułmanką, ale obchodzę Diwali. Jest to święto, które łączy wspólnotę, zawierające elementy angażujące, jak np. fajerwerki. Zazwyczaj idę do przyjaciół, wymieniam się z nimi prezentami. Dla wyznawców hinduizmu jest to święto duchowe, ale jednocześnie bardzo rozbudowana jest część świecka, co pozwala na wspólne świętowanie”.

Sowmya, mieszka w USA, jej rodzice pochodzą z południowych Indii: „W tym roku Diwali ma dla mnie specjalne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy będę je obchodziła w Indiach. Dla hindusów w USA Diwali jest równie ważne, jak dla tych mieszkających w Indiach, ale jego obchody są znacznie mniejsze, ze względu na to, że w moim mieście jest niewielka społeczność Indusów. Także w tym roku będzie to dla mnie szczególnie specjalny dzień, chociaż i tak co roku oczekuję na Diwali. To bardzo integrujące święto, podczas którego wymieniamy się małymi prezentami i jemy pyszne jedzenie”.

Lorainne, Induska: „Nie robię nic specjalnego podczas Diwali. Jestem chrześcijanką, więc to nie jest moje święto. Zazwyczaj tylko zapalam świece i odpalam fajerwerki z rodziną i przyjaciółmi”.

Jodi, mieszka w Kanadzie, jej rodzice pochodzą z centralnych Indii: „Oczywiście, jest to dla mnie bardzo ważne święto. Ludzie nas odwiedzają, jest dobre jedzenie i dużo świateł – zazwyczaj dekorujemy dom bożonarodzeniowymi lampkami (które wiszą aż do Gwiazdki), a także kwiatami. Jest to także czas refleksji. Nie lubię Bożego Narodzenia, bo nie rozumiem tej historii. W mieście, w którym mieszkam, jest duża społeczność Hindusów, więc Diwali jest obchodzone bardzo hucznie. Zazwyczaj po posiłku idziemy do świątyni. Oprócz tego jestem obdarowywana małymi sumami pieniędzy”.

Kristin, pochodzi z USA: „Nie mam wiele do powiedzenia. Jest bardzo jasno. Czasami boję się fajerwerków”.

Larissa, mieszka w USA, jej ojciec pochodzi z Indii: „Jestem bardzo podekscytowana nadchodzącym Diwali. To pierwszy raz kiedy będę je obchodziła w Indiach – zawsze o tym marzyłam. Myślę, że nie można Diwali do końca zrozumieć, dopóki się w nim nie uczestniczy”.

Sameer, pochodzi z północnych Indii: „To jest święto świateł, nowy początek. Ludzie spotykają się, aby przekazać sobie dobrą nowinę. Na północy Indii jest już wtedy zimno, więc obchody Diwali to szczególnie dużo zabawy. Lubię Diwali”.

Anna Romanowicz
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM



Zobacz m.in.:
Om Lata Bahadur - The Book of Hindu Festivals and Ceremonies, New Delhi 1994.
Ann Morill - Religious New Year’s Celebrations, New York 2009.
Maria Skakuj-Puri -Życie codzienne w Delhi, Warszawa: Dialog 2011.


źródło:http://etnologia.amu.edu.pl/go.live.php/PL-H821/26-pazdziernika.html

Data utworzenia: 11/05/2012 @ 00:05
Ostatnie zmiany: 13/11/2012 @ 16:00
Kategoria : Święta
Strona czytana 8630 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
precolumbiana-peru.jpg0-maja.jpg0-ameryka-olmec.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-01.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-maya-pismo.gif0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-nazca.jpg0-ameryka-05.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-Palenque.jpgmask-teotihuacan.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-moche.jpg0-mex_tula2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6658540 odwiedzający

 22 odwiedzających online