Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Chrześcijaństwo w Indiach

Chrześcijaństwo w Indiach


Kiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.

Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.

W Indiach żyje blisko 18 mln chrześcijan (trzy czwarte wiernych mieszka na południu Indii).

Architektura indyjskich kościołów nie różni się zbytnio od typowej europejskiej architektury sakralnej. W Indiach można zatem podziwiać gotyckie łuki i strzeliste przypory, barokową ornamentykę i eleganckie klasycystyczne linie. Miejscowi rzemieślnicy odcisnęli jednak swe piętno na tych budowlach – wystarczy przyjrzeć się ich dekoracjom i motywom ornamentacyjnym.

Portugalczycy, a także inni przybysze z Europy, będąc z dala od swych domów, podejmowali duże starania, by odtworzyć wielkie kościoły i katedry swoich epok. Jednym z najbardziej znaczących obiektów sakralnych, biorąc pod uwagę jego historię, jest kościół św. Franciszka w forcie Koczinie. Został wzniesiony przez zakon portugalskich franciszkanów w 1503 r. Przez 14 lat spoczywało w nim ciało Vasco da Gamy, pierwszego Europejczyka, który przepłynął Ocean Indyjski.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:36
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 2269 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
fedon2x.jpgtyloch-rekopisy.jpgmitologia-arabow.jpgobrzedy-rytualy.jpggilgamesz.jpgNowy-Testament-H.jpgkosidowski-rumaki.jpgMot-na-czarownice.jpgsladami-etruskow.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgdumezil.jpgstu-mat-2005.jpgpokarm-bogow.jpegmitologia-korei2.jpgmitologia-sta-grecji.jpgklatwa-eng.jpgdonini.jpgbloch-etruskowie.jpg1001-o-bogu.jpgpopko-huryci.jpgepos-Chassang.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmalinowski-mit.jpgksiega-tura.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgtajemnice-biblii.jpgmitologia-mezopotamii.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgmargul-jak-umier.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpghomo-ludens-h.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpglevi-strauss-totemizm.jpgPiecioksiag-v.jpgmitologia-cz-afryki.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifw-kregu-religii.jpgtradycje-tolerancji.jpgzarys-dziejow.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgfreud-czlowiek.jpgborkowski-socjologia.pngsandauer.jpgpolska-piastow.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgbog-einsteina.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgmitologia-lu-syberii.jpghistoria-polski-sz.jpghis-s.bmpencyklopedia-kat-1.jpgHistoria-piekna-eco.jpgpapiestwo.jpgPOA2.bmpmitologia-slowian-gi.jpgmitologia-indyjska.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3040416 odwiedzający

 49 odwiedzających online