Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Chrześcijaństwo w Indiach

Chrześcijaństwo w Indiach


Kiedy Vasco da Gama rzucił kotwicę w Kalikucie (obecnie Kerala) w 1498 r., twierdził, że poszukuje chrześcijan i korzeni. Poszukiwania te zakończyły się powodzeniem.

Przypuszcza się, że chrześcijaństwo dotarło do południowych Indii (na Wybrzeże Malabarskie) dzięki św. Tomaszowi w 52 r. Naukowcy twierdzą jednak, że bardziej prawdopodobne jest, iż religia ta pojawiła się tu ok. IV w., gdy syryjski kupiec Thomas Cana dotarł do Kerali z 400 rodzinami i założył gminę nestoriańską. Po przybyciu Vasco da Gamy katolicyzm silnie zaznaczył swoją obecność w tym regionie (działały zakony dominikanów, franciszkanów i jezuitów). Protestantyzm dotarł do Indii wraz z Anglikami, Holendrami i Duńczykami.

W Indiach żyje blisko 18 mln chrześcijan (trzy czwarte wiernych mieszka na południu Indii).

Architektura indyjskich kościołów nie różni się zbytnio od typowej europejskiej architektury sakralnej. W Indiach można zatem podziwiać gotyckie łuki i strzeliste przypory, barokową ornamentykę i eleganckie klasycystyczne linie. Miejscowi rzemieślnicy odcisnęli jednak swe piętno na tych budowlach – wystarczy przyjrzeć się ich dekoracjom i motywom ornamentacyjnym.

Portugalczycy, a także inni przybysze z Europy, będąc z dala od swych domów, podejmowali duże starania, by odtworzyć wielkie kościoły i katedry swoich epok. Jednym z najbardziej znaczących obiektów sakralnych, biorąc pod uwagę jego historię, jest kościół św. Franciszka w forcie Koczinie. Został wzniesiony przez zakon portugalskich franciszkanów w 1503 r. Przez 14 lat spoczywało w nim ciało Vasco da Gamy, pierwszego Europejczyka, który przepłynął Ocean Indyjski.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:36
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 1649 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 

Reklama

 
Trzecie Oczko
dionizos-kere.jpgwilson-o-naturze.jpgzloty-przewodnik-p-r-halu.jpgkanert-buddyzm.jpghistoria-grzechu.jpgchrzescijanstwo-przyszlosci.jpgstomma-slonce.jpgNorbu - Krysztal.jpghis-niem.jpghistoria-chin.jpgrenan.jpghouria-historia-ar.jpgkataryzm.jpgbez-ograniczen.pngAngelo Scarabel.jpghaasler-tajne-sprawy-papiezy.jpgkramer-smierc.jpgjezus-i-samarytanka.jpgjudaizm-u-poczatkow.jpgkierul-newton.jpgmessadie-diabel.jpgPetoia-wampiry.jpegrel-sw-rzymskiego.jpgreligie-sw-ency.jpg50-najwiekszych-k.jpgtajne-stowarzyszenia.jpgpeck-w-poszukiwaniu.jpghubert-mauss.jpgvoodoo.jpgjezus-i-biel.jpgjoga-swie.jpgreligie-s-b-wschodu.jpgsladami-amuletu.jpgbuddyzm-b-p-l-a.jpgbudda.jpgrod-argeadow.jpgdennett-odczarowanie.jpgteksty-piramid.jpgmity-green.jpgtokarczyk-4-j-a.jpgmitologia-cel.jpgboilton.JPGtragedia-narodu.jpgreligie-w-a-poludniowej.PNGazja-i-afryka.jpgile-lat-ma-wsz.jpgreligia-en.jpgMinois-kosciol-i-n.jpgksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgHetyci-klingel.pnggrant-dz-izraela.jpgswiat-symb-chrzesc.jpgFitzGerald - Chiny.jpglegowicz-zarys.jpgschylek-sr-eu.jpg
Reklamówka
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2526261 odwiedzający

 42 odwiedzających online