Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

KATOLICYZM <<== - Warszawiacy a Kościół

Mieszkańcy Warszawy wierzą, ale nie znają swojego proboszcza

Religijność warszawiaków plasuje się na szarym końcu w kraju. Młodzi najczęściej nie potrafią nawet powiedzieć, kto jest ich proboszczem, biskupem czy prymasem - wynika z opublikowanych w 2006 roku badań.

Ks. Witold Zdaniewicz z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nie chce mówić, że Warszawa jest gorsza czy lepsza. Mówi o wskaźnikach religijności, a te są najniższe właśnie w Warszawie oraz w Łodzi, Szczecinie i Włocławku. Tradycyjnie najwyższe wychodzą w Tarnowie, Łomży, Sandomierzu i Lublinie.

Instytut w 2006 roki wydał książkę "Religia - Kościół - społeczeństwo" z wynikami badań socjologicznych przeprowadzonych w 12 diecezjach kraju. Wśród nich znalazła się diecezja warszawska obejmująca parafie po lewej stronie Wisły.

Z badań wynika, że za wierzących rzymskich katolików uważa się 87% lewobrzeżnych parafian, a 40% przyznaje się do wiary głębokiej. Dla porównania: w Tarnowie 98% deklaruje się jako osoby wierzące, a 82% - głęboko wierzące.

Najrzadziej w kraju warszawiacy biorą też udział w praktykach religijnych. Do kościoła co niedzielę chodzi 25% parafian (w Tarnowie - 70%), do spowiedzi częściej niż raz w roku - 54%, modlitwę codziennie odmawia 46%, a intencje mszalne zamawia tylko 23% warszawiaków.

Blisko dwie trzecie mieszkańców Warszawy nie zna swojego proboszcza, ponad połowa - biskupa swej diecezji. A przy tym 91% deklaruje wiarę w Boga.

Połowa badanych przyznaje, iż uczestniczy w każdej lub prawie każdej niedzielnej mszy św. Według badaczy z Instytutu Statystki Kościoła Katolickego (ISKK), deklarowane praktyki niedzielne są zawyżone o ok. 20% w porównaniu z rzeczywistymi.

"Chodziło o uzyskanie obrazu religijności największego miasta w Polsce i modelu religijności wielkomiejskiej" - powiedział ks. dr Sławomir Zaręba z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego, który zaprezentował badanie.

Wiarę w zmartwychwstanie zadeklarowało 85,8% badanych, w Trójcę Świętą - 79,5%, a w piekło - 64,5%. W każdej niedzielnej mszy św. lub częściej uczestniczy - według deklaracji - 27,9% warszawiaków, a ponad jedna piąta - 22% - w prawie każdą niedzielę. Raz lub dwa razy w miesiącu chodzi do kościoła 16,8% respondentów, tylko w święta jak Boże Narodzenie i Wielkanoc 16,4%, a 8,1% wyłącznie przy takich okazjach jak śluby i pogrzeby. 7,2% deklaruje, że nie chodzi na msze.

Akceptacja dla przykazań dekalogu wynosi od 61 do 95% średnio akceptuje je cztery piąte badanych. Moralną naukę Kościoła w odniesieniu do zakazu seksu bez ograniczeń akceptuje 43% ankietowanych. Życia w wolnym związku nie akceptuje 27%, a jedna piąta (21%) uważa za niedopuszczalne współżycie płciowe przed ślubem. Zdradę małżeńską potępia 80%, aborcję - 56%, eutanazję - 54%, a rozwód - 53%, 17% nie akceptuje stosowania środków antykoncepcyjnych.

Prawie dwie trzecie - 65% - nie zna swojego proboszcza, a ponad połowa - 53% - nie wie, jak się nazywa biskup ich diecezji.

Badanie przeprowadzono w 2006 roku na losowej próbie dorosłych mieszkańców Warszawy. Ankieterzy uzyskali 724 wywiady.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 01:15
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:14
Kategoria : KATOLICYZM <<==
Strona czytana 3470 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mariawityzm-rybak.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgmezopotamia.jpgksiega-cudow-gordon.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgcav-pis-nie.jpgwierzenia-praslo.jpgsocjolog-relig-1983.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgcarcopino.jpgetyka-m-s.jpgza-bi.jpgreli-kult2.jpghis-kos=danielou.jpgwprow-do-et-rel.jpgdogmat-ch.jpghistorie-nie-st.jpgcerny-rel.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgprzyp.jpgwinniczuk.jpgIlustro-historia-s.jpgAFRYKA-2.jpgjoannici-hes.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgnie-w-za-i-h.jpgbzzol.jpgpo-mu-ko.pngswiat-tr-ar.jpgjazy-sw-ik.jpgjerozolima.jpgmanteuffel-naro.jpgwenus-e-l.jpgG-Hetyci.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgzy-co-etru.jpgtyloch.jpgcyk baala.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpghistoria-b.jpgabc-ST.jpge-d-i-c.jpgmonsun.jpgelementarne.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpg4746_big.jpgczy-przed-wielkim-w.jpggnilka-koran-i-ch.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgmireaux.pngmur_separacji_2.jpgplaton-timajos.jpghymny-r-michalski.jpgjasp-au.jpghistoria-indii.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgszoka-herkules.jpgseks-ar.jpgcezar-170.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgz-ufnoscia-wp.jpgzl-ga-fr.jpgkos-ks.jpgpawi-t.jpggrant.jpgzagin-cyw.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgkrolestwo.jpgmitologia-germ.jpgbod-i-kobieta.jpgdzieje-filozofii-r.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgbuzek-historia.jpgReligie-swiata.jpgk-p-p.jpgfajdros-p.jpgwolski2.jpgkonopacki.jpgsk-po.jpgpelka-sladami.jpgonfray.jpgstomma-zycie.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4228385 odwiedzający

 30 odwiedzających online