Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie - Zaślubiny

Zaślubiny

Ze źródeł wynika, że u Bałtów Zachodnich mogło panować wielożeństwo. Na podstawie relacji z XVI i XVII wieku obrzęd zaślubin w czasach pogańskich wyglądał następująco:

Każdy mężczyzna, chcąc się żenić, musiał sobie kupić dziewczynę od jej rodziców za bydło, zboże, skóry lub inne cenne rzeczy. Transakcję zakupu prowadził w imieniu syna ojciec lub, gdy go brakowało, najstarszy krewniak pana młodego. Gdy uzyskano zgodę rodziców dziewczyny i złożona zapłata satysfakcjonowała obie strony, w domu panny młodej wydawano ucztę, na którą zapraszano najbliższą rodzinę z obydwu stron. W czasie uczty dziewczyna wraz ze swymi rówieśnicami zawodziła głośno, wyrażając żal z powodu konieczności opuszczenia domu rodzinnego. Żegnała się uroczyście z ojcem, matką, rodzeństwem, ogniskiem domowym, zwierzętami, a nawet sprzętami i duchami-opiekunami jej dzieciństwa.

Po upływie pewnego czasu narzeczony przysyłał po dziewczynę wóz, a sam oczekiwał jej przybycia w nowym domu. Na granicy obszaru plemiennego, do którego wprowadzano pannę młodą, wręczano jej płonącą głownię, którą miała obowiązek rozpalić palenisko w swym no wym domu. Z głownią obchodzono trzykrotnie wóz, na którym siedziała, aby odpędzić złe duchy. Wreszcie podawano jej do wypicia napój na znak przyjęcia do nowej wspólnoty. Po przyjeździe do domu męża następowały zawody, kto szybciej usiądzie na stołku wyniesionym przez drzwi wejściowe: woźnica czy przyjaciele pana młodego. Jeśli udawało się to woźnicy, zwanemu keleweż, musiał on bity rózgami biegać naokoło domu, gdyż oznaczało to, że na wozie oprócz panny młodej przywiózł także złe duchy. Następnie na tym samym stołku sa dzano pannę młodą, także zapewne dla zmylenia duchów, podawano jej trunek i myto nogi w wodzie, którą potem skraplano wszystkich gości, łoże, bydło i całe obejście. Po wprowadze niu młodej do domu powtarzano zabieg mycia jej nóg przed paleniskiem. Wreszcie po trzy krotnym okrążeniu paleniska młoda zapalała ułożone na nim drwa, posługując się płonącą głownią, którą przez cały czas trzymała w ręku. W ten sposób zyskiwała prawa opiekunki ogniska domowego. Następnie zawiązywano jej oczy, smarowano miodem usta i oprowadza no po całym obejściu. Przed każdymi drzwiami pochód zatrzymywał się, panna młoda trącała nogą próg wywołując mieszkające tam duchy, a idący za nią obsypywali ją ziarnem różnych zbóż mówiąc: "Będziesz wierzyła w bogów naszych, nasi bogowie wszystkiego ci dostarczą".

Po tych obrzędach siadano do stołów zastawionych jadłem i napitkami. Po uczcie obcinano młodej włosy i wkładano na głowę przepaskę z białego płótna zwaną "abglobte". Następnie w czasie tańców i pieśni weselnych bito młodą rózgami, by wypędzić z jej ciała wszystko zło, i wreszcie oddawano j ą mężowi. W łożu młodzi dostawali do zjedzenia koguta, a także pieczo ne jądra kozła, byka lub niedźwiedzia w celu zapewnienia im płodności.

nadesłane

Data utworzenia: 03/06/2009 @ 17:07
Ostatnie zmiany: 20/01/2010 @ 18:47
Kategoria : RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie
Strona czytana 9127 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-Palenque.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-ameryka-05.jpg0-nazca.jpg0-maja.jpgameryka-grzyb.png0-ameryka-gold2.jpg0-maya-pismo.gifmask-teotihuacan.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka-01.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-uxmal7.jpgprecolumbiana-peru.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-moche.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka-inca.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6808313 odwiedzający

 268 odwiedzających online