Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

- Japonia - Japońskie ogrody Zen

Japońskie ogrody Zen

" Zanim deszcz przestanie padać, możemy słyszeć ptaka. Nawet pod głębokim śniegiem widzimy przebiśniegi i świeżą zieleń".*

Chociaż sztuka aranżacji ogrodów znana była w Japonii od dawna, to dopiero w okresie Muromachi zaczęły powstawać tzw. suche, płaskie ogrody - dzieła sztuki - komponowane najczęściej przez mnichów zen. Nie było tam kolorowych kwiatów, płynących strumyków ani wytyczonych alei spacerowych. Materiałem konstrukcyjnym były drzewa, mchy, skały i piasek lub drobny żwir. Woda i jej energia była symbolizowana przez zagrabiony piasek, natomiast wystające bloki skalne stanowiły wyspy na "oceanie" piasku. Każdy element ogrodu miał swoją charakterystyczną formę i kolor i był w doskonałej harmonii z pozostałymi elementami ogrodu.
Poeta i teoretyk Soami (1485-1525) był twórcą m.in. ogrodu płaskiego przy świątyni Ryoan-ji w Kioto gdzie w prostokącie białego żwiru znajduje się 15 odłamków skalnych obrośniętych mchem. Bogatszą formę ma płaski ogród świątyni Daisen-in w Kioto odwołujący się w kompozycji do zasobów sfery duchowej człowieka.

Na temat symboliki poszczególnych "suchych" ogrodów zen istnieją różnorodne kocepcje, które mogą nie mieć nic wspólnego z pierwotnymi intencjami ich twórców. Głębia znaczenia przeważnie odkrywa się dla osób praktykujących zen, ale i u zwykłego obserwatora poruszone zostają nieświadome pokłady umysłu w sposób bezpośredni - bez zbędnych słów.

W przydomowych ogrodach łatwo można zauważyć szybko zachodzące zmiany w wyglądzie niskich roślin, drzew a także w przepływającej wodzie w strumieniu - w rytmie przemijających pór roku. W ogrodzie zen zmiany takie są mało zauważalne i można raczej doświadczyć aspektu nieprzemijalności, wieczności. Skały wyłaniające się z morza piasku (pustki) ukazując swoją naturalność ponownie wracają do pustki krusząc się i zamieniając w piach.

Przewaga układów poziomych w kompozycji ogrodu, a zwłaszcza duża płaszczyzna piasku lub żwiru stwarza klimat spokoju i ciszy. W bezruchu ogrodu jest jednak ukryty ruch kamiennego wodospadu , ruch fal w nieruchomym, zagrabionym piasku. Ogród zen - jak wszystko - jest chwilowym "rozbłyskiem" we wszechświecie. To, co widzimy, jest tylko ograniczoną cząstką tego czym naprawdę jesteśmy.
-----
Japońskie ogrody Zen
http://www.japonia.org.pl
Kornel Drzewiński

Data utworzenia: 22/03/2009 @ 16:18
Ostatnie zmiany: 30/11/2015 @ 23:55
Kategoria : - Japonia
Strona czytana 3756 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : Joszi 12/04/2010 @ 11:03


Jestem Buddystą od miesiąca to naprawdę fascynująca religia bardzo pomaga To szczeście że mogę poznawać SoTO ZEN po tylu latach oszukiwania przez chrześcijancooleek
 
Trzecie Oczko
michalowski-n-t-piramidy.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgencyklopedia-kat-1.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgHistoria-piekna-eco.jpghis-s.bmptajemnice-biblii.jpgPOA2.bmpWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgmitologia-sta-egiptu.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgmitologia-sta-grecji.jpgpokarm-bogow.jpeghomo-ludens-h.jpgmitologia-mezopotamii.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifepos-Chassang.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgmitologia-arabow.jpgw-kregu-religii.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgdonini.jpgmitologia-slowian-gi.jpgmitologia-indyjska.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpghistoria-polski-sz.jpgfreud-czlowiek.jpgborkowski-socjologia.pngobrzedy-rytualy.jpgdumezil.jpgMot-na-czarownice.jpgmalinowski-mit.jpgpapiestwo.jpgmitologia-cz-afryki.jpgklatwa-eng.jpgstu-mat-2005.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgpopko-huryci.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.giflevi-strauss-totemizm.jpg1001-o-bogu.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgksiega-tura.jpgzarys-dziejow.jpgtradycje-tolerancji.jpgmargul-jak-umier.jpgpolska-piastow.jpgtyloch-rekopisy.jpgsladami-etruskow.jpgbloch-etruskowie.jpgsandauer.jpgbog-einsteina.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgPiecioksiag-v.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmitologia-lu-syberii.jpgNowy-Testament-H.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgmitologia-korei2.jpgfedon2x.jpggilgamesz.jpgkosidowski-rumaki.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3037296 odwiedzający

 41 odwiedzających online