Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Rosz Haszana - 12 września 2007

Rozpoczyna się żydowski Nowy Rok


2007-09-12

12 września w święto Rosz Haszana rozpocznie się żydowski Nowy Rok - 5768 wedle hebrajskiego kalendarza. To święto upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie Bożym, otwiera też dziesięciodniowy okres pokuty - Jamim Noraim - trwający do święta Jom Kippur.

Według tradycji żydowskiej pierwszy człowiek został stworzony pierwszego dnia miesiąca Tiszrej, czyli w Rosz Haszana. Tego samego dnia jednak zgrzeszył, został przez Boga osądzony, prosił o przebaczenie i został wygnany z Ogrodu Eden. Dlatego święto Rosz Haszana jest jednocześnie radosnym początkiem roku i groźnym Dniem Sądu.
Wedle tradycji żydowskiej tego dnia Bóg otwiera księgi i zapisuje w nich przyszłość całej ludzkości - każdego z osobna i całych narodów. Istnieją trzy rodzaje ksiąg: Księga Sprawiedliwych, Księga Złoczyńców i Księga Przeciętnych. Sprawiedliwi i złoczyńcy od razu zostają zapisani do odpowiednich ksiąg. Większość ludzi trafia jednak do Księgi Przeciętnych. Czekają, oni dziesięć dni aż do Jom Kipur (Dzień Sądu i Odpuszczenia), kiedy zostanie wydany na nich wyrok - w której z dwu pierwszych ksiąg będą zapisani.

Podczas świąt Żydzi odmawiają dodatkowe modlitwy Musaf, dmie się kilkakrotnie w szofar, liturgiczny instrument dęty, wykonany z rogu kozła lub barana, którego zakrzywienie ma przypominać, że człowiek powinien ugiąć się przed wolą Bożą - stąd nazwa Święto Trąbek. Starym obyczajem związanym z Rosz ha-Szana jest taszlich, czyli wyrzucanie zawartości kieszeni do wody - rzeki, stawu, źródła. Ten gest symbolizuje odrzucanie grzechów.

W Rosz Haszana składa się życzenia: "Obyście byli zapisani na Dobry Rok!" (hebr. "Leszana towa tikatwu!") i "Szczęśliwego roku!" (hebr. "Szana towa!").

Na kolację w Rosz Haszana jada się chałę moczoną w miodzie, odmawiając specjalną modlitwę: "Boże - daj słodki rok". Spożywanie słodkich pokarmów w czasie tego święta ma symbolizować błogosławieństwo i obfitość. Jada się więc plasterki jabłek maczane w miodzie i cymes marchewkowy. Podczas uroczystej kolacji podaje się głowę ryby, co ma symbolizować początek roku. Tradycyjnie jada się karpia faszerowanego albo nadziewanego, zupę owocową z kluseczkami albo smażonymi paluszkami, mostek cielęcy albo pieczeń, drób pieczony, świeże owoce i kompot.

Żydowski nowy rok rozpoczyna dziesięć dni pokuty, nazwanymi "strasznymi dniami" (Jamin Nora'im). Punktem kulminacyjnym tego czasu jest Dzień Pojednania - Jom Kipur. Jednak Bóg przebacza grzechy popełnione przeciw bliźnim tylko wtedy, gdy skrzywdzony wybaczy winowajcy. Dlatego każdy musi przed Sądnym Dniem prosić bliźniego o przebaczenie. W tym roku Jom Kipur przypada 21 września.

PAP - Nauka w Polsce


Data utworzenia: 07/05/2008 @ 03:28
Ostatnie zmiany: 10/08/2011 @ 03:46
Kategoria : Święta
Strona czytana 3024 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
margul-jak-umier.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgtradycje-tolerancji.jpghistoria-polski-sz.jpgdonini.jpgtyloch-rekopisy.jpgobrzedy-rytualy.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgPOA2.bmpmichalowski-n-t-piramidy.jpgstu-mat-2005.jpgmitologia-korei2.jpgborkowski-socjologia.pngkuncewicz-piotr-antyk.jpgfreud-czlowiek.jpgpolska-piastow.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmalinowski-mit.jpgmitologia-lu-syberii.jpgPiecioksiag-v.jpghis-s.bmpmitologia-slowian-gi.jpg1001-o-bogu.jpgHistoria-piekna-eco.jpgmitologia-mezopotamii.jpgmitologia-arabow.jpgbog-einsteina.jpgmitologia-indyjska.jpgdumezil.jpgMot-na-czarownice.jpgpapiestwo.jpgsandauer.jpgfedon2x.jpgw-kregu-religii.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgsladami-etruskow.jpggilgamesz.jpgbloch-etruskowie.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegklatwa-eng.jpghomo-ludens-h.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgkosidowski-rumaki.jpgmitologia-sta-grecji.jpglevi-strauss-totemizm.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifpokarm-bogow.jpegzarys-dziejow.jpgepos-Chassang.jpgksiega-tura.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgencyklopedia-kat-1.jpgtajemnice-biblii.jpgmitologia-cz-afryki.jpgpopko-huryci.jpgNowy-Testament-H.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3048915 odwiedzający

 16 odwiedzających online