Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Rosz Haszana - 12 września 2007

Rozpoczyna się żydowski Nowy Rok


2007-09-12

12 września w święto Rosz Haszana rozpocznie się żydowski Nowy Rok - 5768 wedle hebrajskiego kalendarza. To święto upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie Bożym, otwiera też dziesięciodniowy okres pokuty - Jamim Noraim - trwający do święta Jom Kippur.

Według tradycji żydowskiej pierwszy człowiek został stworzony pierwszego dnia miesiąca Tiszrej, czyli w Rosz Haszana. Tego samego dnia jednak zgrzeszył, został przez Boga osądzony, prosił o przebaczenie i został wygnany z Ogrodu Eden. Dlatego święto Rosz Haszana jest jednocześnie radosnym początkiem roku i groźnym Dniem Sądu.
Wedle tradycji żydowskiej tego dnia Bóg otwiera księgi i zapisuje w nich przyszłość całej ludzkości - każdego z osobna i całych narodów. Istnieją trzy rodzaje ksiąg: Księga Sprawiedliwych, Księga Złoczyńców i Księga Przeciętnych. Sprawiedliwi i złoczyńcy od razu zostają zapisani do odpowiednich ksiąg. Większość ludzi trafia jednak do Księgi Przeciętnych. Czekają, oni dziesięć dni aż do Jom Kipur (Dzień Sądu i Odpuszczenia), kiedy zostanie wydany na nich wyrok - w której z dwu pierwszych ksiąg będą zapisani.

Podczas świąt Żydzi odmawiają dodatkowe modlitwy Musaf, dmie się kilkakrotnie w szofar, liturgiczny instrument dęty, wykonany z rogu kozła lub barana, którego zakrzywienie ma przypominać, że człowiek powinien ugiąć się przed wolą Bożą - stąd nazwa Święto Trąbek. Starym obyczajem związanym z Rosz ha-Szana jest taszlich, czyli wyrzucanie zawartości kieszeni do wody - rzeki, stawu, źródła. Ten gest symbolizuje odrzucanie grzechów.

W Rosz Haszana składa się życzenia: "Obyście byli zapisani na Dobry Rok!" (hebr. "Leszana towa tikatwu!") i "Szczęśliwego roku!" (hebr. "Szana towa!").

Na kolację w Rosz Haszana jada się chałę moczoną w miodzie, odmawiając specjalną modlitwę: "Boże - daj słodki rok". Spożywanie słodkich pokarmów w czasie tego święta ma symbolizować błogosławieństwo i obfitość. Jada się więc plasterki jabłek maczane w miodzie i cymes marchewkowy. Podczas uroczystej kolacji podaje się głowę ryby, co ma symbolizować początek roku. Tradycyjnie jada się karpia faszerowanego albo nadziewanego, zupę owocową z kluseczkami albo smażonymi paluszkami, mostek cielęcy albo pieczeń, drób pieczony, świeże owoce i kompot.

Żydowski nowy rok rozpoczyna dziesięć dni pokuty, nazwanymi "strasznymi dniami" (Jamin Nora'im). Punktem kulminacyjnym tego czasu jest Dzień Pojednania - Jom Kipur. Jednak Bóg przebacza grzechy popełnione przeciw bliźnim tylko wtedy, gdy skrzywdzony wybaczy winowajcy. Dlatego każdy musi przed Sądnym Dniem prosić bliźniego o przebaczenie. W tym roku Jom Kipur przypada 21 września.

PAP - Nauka w Polsce


Data utworzenia: 07/05/2008 @ 03:28
Ostatnie zmiany: 10/08/2011 @ 03:46
Kategoria : Święta
Strona czytana 4495 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
wprowadzenie-d-filozofii.jpghymny-r-michalski.jpgk-p-p.jpgwprow-do-et-rel.jpgwinniczuk.jpgpelka-sladami.jpgswiat-tr-ar.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgjazy-sw-ik.jpgzagin-cyw.jpgwenus-e-l.jpgfajdros-p.jpggnilka-koran-i-ch.jpgz-ufnoscia-wp.jpgzy-co-etru.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgmezopotamia.jpgAFRYKA-2.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgjasp-au.jpgelementarne.jpgmitologia-germ.jpgmur_separacji_2.jpgonfray.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgkonopacki.jpgmariawityzm-rybak.jpgjerozolima.jpgkos-ks.jpgprzyp.jpgza-bi.jpgbod-i-kobieta.jpghistoria-b.jpgcav-pis-nie.jpgkrolestwo.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgmanteuffel-naro.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpg4746_big.jpgIlustro-historia-s.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgbuzek-historia.jpgnie-w-za-i-h.jpgkopalinski-drugi-kot-w.jpgmireaux.pngpo-mu-ko.pngtyloch.jpgbzzol.jpgplaton-timajos.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgsocjolog-relig-1983.jpgReligie-swiata.jpgG-Hetyci.jpgseks-ar.jpgcarcopino.jpggrant.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgpawi-t.jpgsk-po.jpgetyka-m-s.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpghis-kos=danielou.jpgwierzenia-praslo.jpgstomma-zycie.jpgjoannici-hes.jpghistoria-indii.jpgmonsun.jpgksiega-cudow-gordon.jpgdogmat-ch.jpghistorie-nie-st.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgreli-kult2.jpgdzieje-filozofii-r.jpgcyk baala.jpgzl-ga-fr.jpgabc-ST.jpgwolski2.jpgcezar-170.jpgszoka-herkules.jpge-d-i-c.jpgcerny-rel.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4228319 odwiedzający

 29 odwiedzających online