Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=>> ART. PRZEKROJOWE - Złota legenda

Odrestaurowano "Złotą legendę" - zbiór żywotów i legend o świętych

Znajdujący się w zbiorach Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej XIV-wieczny rękopis "Złotej Legendy" został odrestaurowany. Odnowione dzieło można oglądać na wystawie "Źródła kultury duchowej Krakowa" w Muzeum Katedralnym.

"Złota legenda" to zbiór żywotów i legend o świętych, które spisał ok. 1270 r. dominikanin, kaznodzieja Jakuba de Voragine. Dzieło to było później wzbogacane o biografie świętych lokalnych i wywarło ogromny wpływ na kult religijny i sztukę sakralną.

"W Polsce istniały cztery wcześniejsze XIII-wieczne rękopisy "Złotej Legendy", ale zachowały się one tylko we fragmenty albo zostały z Polski wywiezione. Ten krakowski rękopis jest najstarszym w Polsce kompletnym zapisem tego dzieła" - mówił dziennikarzom historyk Kościoła ks. prof. Grzegorz Ryś.

Do rękopisu, który powstał dla Katedry na Wawelu dodano teksty dotyczące św. Floriana, św. Wacława oraz "Żywot mniejszy" Wincentego z Kielczy o św. Stanisławie.

"Znajdujący się w zbiorach Krakowskiej Kapituły Katedralnej rękopis był często czytany, o czym świadczyły ślady wosku ze świec na jego kartach. Być może właśnie na podstawie tego rękopisu zrobiony był polski przekład "Złotej legendy" dla św. Jadwigi Królowej" - mówił ks. Ryś.

W połowie XVI w. "Złota legenda" poszła w zapomnienie. Zaczęto ją znów wydawać w XIX w. Krakowski egzemplarz był konserwowany w XVI w. Zmieniono wtedy oprawę i przycięto karty.

Podczas obecnej konserwacji, która trwała niemal rok, rękopis został odgrzybiony, niektóre karty wzmocniono, zrekonstruowano oprawę i zapięcie księgi, w tym pięć z ośmiu klamer. Konserwację przeprowadziła Ewa Pietrzak, konserwator papieru z Zamku Królewskiego na Wawelu, a prace sfinansował Ruch SA.

Odrestaurowane dzieło zostało przekazane metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi i można je oglądać na wystawie w Muzeum Katedralnym.

PAP - Nauka w Polsce - 2007

********************************

Złota legenda została kilka razy wydana w języku polskim, ciekawego i przystępnego tłumaczenia dokonał Leopold Staff, moża je nadal nabyć w księgarniach i antykwariatach.

Jakub de Voragine
Złota legenda

wydawca: Zielona Sowa
tytuł oryginału: Legenda aurea
miejsce wydania: Kraków 2003
tłumaczenie: Leopold Staff


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:31
Ostatnie zmiany: 13/06/2023 @ 01:40
Kategoria : =>> ART. PRZEKROJOWE
Strona czytana 7304 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bazylika_Paros.jpgprawoslawna-ikona.jpgprawoslawny-slub-korony.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-sofia.jpgprawoslawne-krzyze.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-cebule3.jpg0-dome-cross2.pngkrzyz-prawoslaawie.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg23359664.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgnaksos.jpg0-christ-the-saviour.jpg0-bochu.jpg0-StPetersburg.jpg0-moskwa.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-ortho4.jpg0-lodz2.jpgLavra_Easter.jpgkosciol-prawoslawny.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgprawoslawny-slub.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-cebule2.jpg0-st-isaac-cathedral.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgprawoslawne-swiece.jpgbatiuszka.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpgprawoslawny-haft.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg0-cebule.jpegPatmos_church.jpgba4ko_1.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgmoscow14.jpg0-Belgrade.jpg0-petersburg.jpg0-cerkiew2.jpg0-monas.jpg402462_85_th.jpg1170761.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-Church Trinity.jpgcyryl_metody.jpgprawoslawny-ornat.jpg0-moscow-2.jpg0-vladimir-church-2.jpglampy-prawoslawne.jpg0-Trinity Lavra.jpgkarlowe-wary.jpg141t.gifPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-dome-cross.pngalexei-ii.jpg0-Novgorod.jpg0-cerkiew-5.jpg0-archangel.jpgprawoslawny-pop.jpg0-cerkiew.jpgOrthodox_Brno.jpgDafni_Christ.jpg0-prawoslawie2.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpggrecki-prawoslawny.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6453155 odwiedzający

 59 odwiedzających online