Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

=> DŻINIZM <<== - Dźinizm - zarys tematu

Dźinizm

Dźinizm, który obecnie liczy w Indiach ok. 4 mln wyznawców, założony został w VI w. p.n.e. przez współczesnego Buddzie Mahawirę.
Dźiniści wierzą, że wyzwolenie można osiągnąć jedynie dzięki całkowitej czystości duszy. Czystość oznacza pozbycie się całego karmanu, czyli materialnej powłoki wytworzonej przez czyny człowieka, która wiąże się z jego duszą. Stosując różne umartwienia (w postaci postów, medytacji, przebywania w miejscach odosobnienia), można zrzucić karman i oczyścić duszę. Najważniejsze jest właściwe postępowanie, a ta możliwość dana jest jedynie mnichom (zwykli ludzie są jej pozbawieni). Fundamentalne znaczenie w obowiązku właściwego sposobu postępowania ma ahimsa (unikanie przemocy), zarówno w czynach, jak i w myślach.

Religijna dyscyplina obowiązująca świeckich nie jest tak surowa, jak ta przeznaczona dla mnichów. Niektórzy mnisi chodzą nago i używają własnych dłoni jako żebraczych miseczek. Inni, przestrzegający mniej surowych reguł, mogą posiadać minimum rzeczy osobistych, między innymi miotełkę, którą zamiatają przed sobą drogę, by uniknąć nadepnięcia jakiejkolwiek żyjącej istoty, a także kawałek materiału, którym zasłaniają sobie usta, by nie wpadł do nich żaden owad.

Z zewnątrz dźinijskie świątynie przypominają hinduistyczne obiekty sakralne, jednak wewnątrz znajduje się mnóstwo ozdób, pozostających w zadziwiającej sprzeczności z ideą ascetycznych umartwień. Częściowo tłumaczy to dźinijska koncepcja, że piękno ukryte jest wewnątrz. Wspólnota dźinijska jest bogata i wierzy, że nakłady finansowe na świątynie umacniają jej czystość.

Data utworzenia: 19/02/2008 @ 01:26
Ostatnie zmiany: 07/08/2011 @ 15:43
Kategoria : => DŻINIZM <<==
Strona czytana 8340 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze


Komentarz #1 

autor : GRACJAN 22/05/2009 @ 21:54

Ciekawy artykuł.  Zamieszczono wiele interesujących wiadomości na temat tej indyjskiej religii. Warto byłoby jednak wspomnieć o dwóch odmianach dzinizmu: digaambara i śvetaambara i coś więcej na temat surowych praktyk dzinijskich mnichów. Temat do rozważań i dyskusji niezwykle ciekawy!
 
Trzecie Oczko
agung-temple-bali.jpgbali-Batukaru Temple.jpgbali-art-festival-traditional-dresses.jpgbali-8.jpgbali-mask5.jpgbali-04.jpgbali-flower-offering.jpgBali - Pura Kehen Bangli.jpgBali-Mask-1.jpgbali-kapliczka.jpgbali.jpgtemple-dance.jpgBalinese_Legong_Dance.jpgbali-b457.jpgtrunyan-2-300x300.jpgBali-A.pngtari-ktis.jpgbali3.jpgbali01.jpgBali-Cremation.jpgbali-aga.jpgbali9.jpgbali-gebogan-offering.jpgwatu-kecak-dance.jpgbali-6a.jpgbali-c2.jpgBali demon.jpgbali-water.jpgbali-rice fields offering.jpgBali-arts-festival.jpgbali-cult.jpgbali-ttunyan.jpgbali-mask.jpgbali-driver-private-tours.jpgTari Jauk Manis-bali.jpgbali-temple-rice-field.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6636802 odwiedzający

 54 odwiedzających online