Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

=> Luteranizm - 31 października - Święto Reformacji

31 października - Święto Reformacji


31 października Kościoły protestanckie obchodzą Święto Reformacji. W Polsce świętują je trzy Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany i Ewangelicko-Metodystyczny. Święto Reformacji związane jest z rocznicą przybicia przez zakonnika Marcina Lutra (1483-1546) w 1517 r. do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, krytykujących nadużycia w ówczesnym Kościele. Fakt ten zapoczątkował działania na rzecz reformy Kościoła z pozycji powrotu do źródła objawienia, tj. do Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, i stał się powodem rozłamu w Kościele zachodnim.

Spośród wspomnianych tez, trzy są uważane za główne. Teza pierwsza głosi: "Gdy Pan i Mistrz nasz Jezus Chrystus powiada: +Pokutujcie+, to chce, aby całe życie wiernych było nieustanną pokutą". W tezie 37. stwierdza się, że "każdy prawdziwy chrześcijanin, żywy czy umarły, ma udział we wszelkich darach Chrystusowych i kościelnych; Bóg mu ich udzielił i bez listów odpustowych". Natomiast teza 62. mówi, że "prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej".

Przybicie tez było brzemienne w skutki także dla samego Lutra. Był przesłuchiwany, prowadził niezliczone dysputy i rozmowy na temat swoich tez. Ponieważ nie zrezygnował z głoszonych przez siebie prawd, papież nałożył na niego ekskomunikę.

Podpisana w 1999 roku przez dwa Kościoły - luterański i rzymskokatolicki - wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu zbliżyła do siebie oba Kościoły. Dokument potwierdza, że zarówno katolicy, jak i luteranie uważają, iż dobre uczynki są niezbędne do zbawienia i że są one zawsze owocem łaski Bożej.

Światowa Federacja Luterańska powstała w 1947 r. w Szwecji. Obecnie skupia 124 Kościoły luterańskie z ponad 56 mln wiernych. W Polsce mieszka ponad 80 tys. luteran, a największe ich skupiska znajdują się na Śląsku Cieszyńskim. SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 02:41
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:04
Kategoria : => Luteranizm
Strona czytana 2774 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Magia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpglevi-strauss-totemizm.jpgencyklopedia-kat-1.jpgmitologia-sta-egiptu.jpghistoria-polski-sz.jpgmitologia-arabow.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpghomo-ludens-h.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgmargul-jak-umier.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgksiega-tura.jpgPOA2.bmpmichalowski-n-t-piramidy.jpgsandauer.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpghis-s.bmpbog-einsteina.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gif1001-o-bogu.jpgpopko-huryci.jpgmitologia-korei2.jpgPiecioksiag-v.jpgmalinowski-mit.jpgobrzedy-rytualy.jpgdumezil.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgpolska-piastow.jpgmitologia-mezopotamii.jpgmitologia-lu-syberii.jpgNowy-Testament-H.jpgborkowski-socjologia.pngmitologia-cz-afryki.jpgsladami-etruskow.jpgzarys-dziejow.jpgMot-na-czarownice.jpgepos-Chassang.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgkosidowski-rumaki.jpgpapiestwo.jpgfedon2x.jpggilgamesz.jpgbloch-etruskowie.jpgtyloch-rekopisy.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmitologia-sta-grecji.jpgmitologia-slowian-gi.jpgtajemnice-biblii.jpgfreud-czlowiek.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgHistoria-piekna-eco.jpgklatwa-eng.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgstu-mat-2005.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifmitologia-indyjska.jpgdonini.jpgpokarm-bogow.jpegSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgtradycje-tolerancji.jpgw-kregu-religii.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3047872 odwiedzający

 45 odwiedzających online