Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Europa Pogańska - Grecja - autor : Rel-Club 18/08/2018 @ 07:27

czytaj więcej

Mit Orfeusza
Mit Orfeusza powstał w Grecji archaicznej w VI wieku przed Chr. lub wcześniej, najbardziej żywotny okazał się w kręgu pogańskiej kultury grecko-rzymskiej, gdzie przetrwał aż do wieku VI po Chr., czyli że funkcjonował w literaturze i sztuce helleńskiej przez około tysiąc dwieście lat.
Przyczyna żywotności mitu, którym interesuje się bardziej niż innymi ponad setka pisarzy helleńskich, tkwi w powiązaniu Orfeusza z orfickimi wierzeniami, misteriami i kultem – sprawami tajemnymi, o których nie wolno było mówić ani tym bardziej pisać.

/ czytaj więcej /


Bibliografia 18 - autor : Rel-Club 14/08/2018 @ 00:03

czytaj więcej
Bibliografia 18
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat islamu, hinduizmu, buddyzmu, gnozy i religii antyku.
W tej chwili mamy 360 tytułów. Kilkanaście pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Religia a sztuka - autor : Rel-Club 10/08/2018 @ 00:45

czytaj więcej

Sztuka starochrześcijańska
Kiedy w r. 313 cesarz Konstantyn uznał chrześcijaństwo za religię panującą na obszarze imperium. Kościół stanął nagle przed osobliwym problemem. W czasach prześladowań nie miał ani potrzeby, ani nawet możliwości budowy świątyń. Wyznawcy spotykali się w domach prywatnych. Tego rodzaju dom pierwszych chrześcijan (ok. r. 240) zachował się w Dura Europos nad górnym Eufratem. Jego dekoracja świadczy, że służył za świątynię.

/ czytaj więcej /


Cytaty o religii - autor : Rel-Club 07/08/2018 @ 21:45

********************
Religie zorganizowane w potężne Kościoły i dzierżące władzę w terenie, prześladują w sposób zupełnie naturalny i mają tendencję, by na tolerancję patrzeć jak na słabość, a nawet okrucieństwo w stosunku do bóstwa, które czczą, jakiekolwiek by ono nie było. Pośród ludzi religijnych, tolerancja jest pożądana przez prześladowanych, którzy będą jej potrzebować. A kiedy w końcu zatriumfują, co zdarza się nazbyt często, sami z kolei stają się prześladowcami.
*

Geoffrey Elton
********************

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 04/08/2018 @ 16:24

Polecamy film:
Czasy inkwizycji: Hiszpania
/ zobacz więcej /
 

Religie synkretyczne - Gnoza - autor : Rel-Club 01/08/2018 @ 10:13

czytaj więcej

Pisma gnostyków
Bodźcem do tych wszystkich badań, które przykuwają dziś uwagę tak wielu uczonych, stało się odkrycie w 1930 r. w Medinet Madi w Egipcie manichejskich rękopisów. Wydano już połowę zbioru Homiliae (Kazania), Kephalaia (rodzaj manichejskiej dogmatyki) oraz połowę Księgi Psalmów.
Kościół manichejczyków był Kościołem rozśpiewanym. Nie bez wzruszenia czyta się te radosne, pod względem poetyckim nierzadko bardzo wartościowe pieśni, które nieustannym powtarzaniem refrenu musiały doprowadzać gminy do nieznanych wyżyn ekstazy i które niezbicie dowodzą, że manichejscy wtajemniczeni żyli i poruszali się  w sferze mitu, że mit był dla nich sprawą serca.

/ czytaj więcej /


Fonoteka - autor : Rel-Club 28/07/2018 @ 15:18

Tok FM - Lekcja religii - 11
5 audycji o chrześcijaństwie


/ słuchaj więcej /

Czy wiesz, że.... - autor : Rel-Club 24/07/2018 @ 00:56

Czy wiesz, że...

Zwoje znad Morza Martwego są długimi pasami pergaminu lub papirusu, pokrytymi pismem tylko z jednej, wewnętrznej strony i tekstem podzielonym na kolumny. Każdą z ksiąg biblijnych spisano na odrębnym zwoju. Najlepiej zachowany i najdłuższy, Zwój Izajasza, datowany na około 125 rok p.n.e., ma 734 cm długości i 28 cm szerokości, z tekstem podzielonym na 54 kolumny.

 


Religie a filozofia - autor : Rel-Club 21/07/2018 @ 01:10

czytaj więcej

John Locke o Bogu
§ 1. Jakkolwiek Bóg nie dał nam idei wrodzonej samego siebie, jakkolwiek nie wyrył w naszych duszach pierwotnych znaków, z których moglibyśmy odczytać jego byt, to jednak, obdarowawszy nas zdolnościami będącymi naszym duchowym wyposażeniem, nie pozostawił nas bez świadectwa o sobie: mamy przecież doznanie zmysłowe, postrzeżenie, rozum, i dopóki możemy myśleć o samym sobie, nie może nam brakować jasnego dowodu jego istnienia.

/ czytaj więcej /


Złote myśli - autor : Rel-Club 18/07/2018 @ 00:17

********************
Są tacy, którzy w młodości żyją swawolnie, a na stare lata z rado­ścią oddają się wstrzemięźliwości, wówczas też wybierają służbę czystości, kiedy pożądliwość nie raczy ich mieć za niewolników.
*

Izydor z Sewilli
********************

/ czytaj więcej /


Buddyzm - Zen - autor : Rel-Club 14/07/2018 @ 09:08

czytaj więcej

Medytacja zen
Słowo „zen" wywodzi się z indyjskiego "dhyana" i znaczyło pierwotnie „medytacja". Chińczycy zapisywali to słowo za pomocą znaku, który wymawiano jako "ch'an", a którego używano już w taoizmie. Znak ten składa się z elementów "Bóg" i "jeden" lub "pojedynczy", znaczy więc "jedno z Bogiem". Z biegiem czasu słowo "zen" nabrało szerszego znaczenia i zawiera dzisiaj wszystko, co w jakikolwiek sposób jest związane z tą formą medytacji.

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 11/07/2018 @ 23:21

Polecamy film:
Czasy inkwizycji: Katarzy i templariusze
/ zobacz więcej /
 

Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 07/07/2018 @ 00:59

Religie w cyfrach

W Peru chrześcijanie stanowią 95,6% populacji, z czego 81,3% to katolicy, a 12,5% to protestanci. 3% ludności nie wyznaje żadnej religii, tylko 1% stanowią wyznawcy religii rodzimych.
 

/ czytaj więcej /


Rzymskokatolicki - autor : Rel-Club 04/07/2018 @ 03:49

czytaj więcej

Arcybiskup gnieźnieński
Arcybiskup gnieźnieński (jego prawa) w kościele używał praw metropolity, prymasa i legata urodzonego; w kraju zaś był pierwszym senatorem, pierwszym książęciem i wicekrólem (interrex). Obowiązki te i godności z koleją czasów pozyskał. Jakie władza jego miała pierwotnie granice, trudno dokładnie oznaczyć; to jednak pewna, że od swej fundacji używał praw metropolity, chociaż nigdy metropolitą, lecz zawsze arcybiskupem się tytułował.

/ czytaj więcej /


Czy wiesz, że.... - autor : Rel-Club 01/07/2018 @ 01:12

Czy wiesz, że...

Aż do XIX w. Biblia uchodziła za najstarszą księgę na świecie. Dopiero w 1872 r. brytyjski asyriolog George Smith ogłosił, że odczytał tabliczkę z pismem klinowym, pochodzącą z biblioteki Aszurbanipala w Niniwie. Zawierała fragment poematu o Gilgameszu, dużo starszego od którejkolwiek z ksiąg biblijnych.

 


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 
Trzecie Oczko
0-Belogorsk Monastery.jpg0-monas.jpg23359664.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-moskwa.jpg402462_85_th.jpg0-ortho4.jpg0-dome-cross2.png141t.gif0-archangel.jpgcyryl_metody.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-cerkiew2.jpg0-Our Saint Petersburg.jpg0-Novgorod.jpg0-Belgrade.jpg0-cerkiew.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-cebule3.jpg0-cebule.jpegLavra_Easter.jpgba4ko_1.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-Church Trinity.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg1170761.jpg0-cebule2.jpg0-bochu.jpg0-petersburg.jpgmoscow14.jpg0-vladimir-church-2.jpg0-sofia.jpg0-StPetersburg.jpg0-cerkiew-5.jpg0-lodz2.jpg0-Trinity Lavra.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpg0-prawoslawie2.jpgalexei-ii.jpg0-moscow-2.jpg0-dome-cross.png0-christ-the-saviour.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2728633 odwiedzający

 16 odwiedzających online