Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Religioznawstwo - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 25/05/2017 @ 17:31

czytaj więcej
Definicja i jedność systemu ofiarnego
Słowo ofiara sugeruje bezpośrednio ideę konsekracji (la consecration), co mogłoby wywołać wrażenie, że obu pojęć używa się wymienne. Nie ulega wątpliwości, że ofiara zawsze zakłada konsekrację. W każdym obrzędzie ofiarnym przedmiot przechodzi z dziedziny świeckiej do dziedziny religijnej, jest konsekrowany, poświęcony. Jednak nie wszystkie akty konsekracji są tej samej natury.

/ czytaj więcej /


Filmoteka - autor : Rel-Club 21/05/2017 @ 01:53

Polecamy film:
Oblicza Islamu
/ zobacz więcej /
 

Hinduizm - Dżinizm - autor : Rel-Club 19/05/2017 @ 05:07

czytaj więcej
Dżajnizm
Założycielem dżajnizmu był Wardhamana Mahawira (540-468 p.n.e.). Był on współczesny Buddzie Gautamie. Obaj nauczyciele prowadzili działalność religijną na tym samym terenie w starożytnych Indiach, podobne są również ich życiorysy. Mahawira nie był pierwszym nauczycielem tej religii, zgodnie z tradycją poprzedzało go dwudziestu trzech tirthankarów (‘wyzwolonych’).

/ czytaj więcej /


Z życia wzięte - autor : Rel-Club 15/05/2017 @ 02:45

Z życia wzięte

Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości w kwietniu 2017 roku rosyjski Sąd Najwyższy zdelegalizował Świadków Jehowy orzekając, że są organizacją „ekstremistyczną”. Oblicza się, że na terenie Rosji żyje około 170 tysięcy wyznawców tej grupy religijnej.

/ czytaj więcej /


Fonoteka - autor : Rel-Club 10/05/2017 @ 01:39

Polecamy:
Radio Tok FM - Lekcje religii 05
Zaległe 5 lekcji o Szabacie, zakonach, krucjatach i inne
/ zobacz więcej /
 

Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 07/05/2017 @ 05:50

Religie w cyfrach

Szacuje się, że judaizm wyznaje od 14,5 do 17,4 miliona osób na całym świecie. Najwięcej ich mieszka w Izraelu – 6,2 miliona i w Stanach Zjednoczonych – 5,6 miliona. W Europie wyznaje judaizm około 1,4 miliona mieszkańców, z czego we Francji około 460 tysięcy, w Wielkiej Brytanii 290 tysięcy, a w Niemczech 117 tysięcy (dane z 2015 roku).

/ czytaj więcej /


Chrześcijaństwo - Herezje - autor : Rel-Club 03/05/2017 @ 19:51

czytaj więcej
Herezje średniowieczne
Herezje średniowieczne, dysydenckie ruchy religijne, które rozwijały się w średniowiecznej Europie od pocz. XI w. do początku XVI wieku; często do tak rozumianych herezji średniowiecznych zalicza się także bogomilizm i paulicjanizm, które powstały wcześniej i miały częściowy (bogomilizm) lub nie miały wcale (paulicjanizm) kontaktu z Kościołem zachodnim. Wspólne herezjom średniowiecznym było potępienie, jakie spotkało je ze strony Kościoła zachodniego.

/ czytaj więcej /


Zagadnienia religijne - Religie a halucynogeny - autor : Rel-Club 01/05/2017 @ 00:19

czytaj więcej
Święte grzyby
Poszukując pożywienia, pierwsi ludzie próbowali wielu gatunków roślin. Jedne były dla nich pożywieniem, inne leczyły, a jeszcze inne były śmiertelnie trujące. Jednak kilka z nich, ku wielkiemu zdziwieniu, powodowało dziwne skutki na ciele i umyśle, powodując wrażenie, że przenosimy się do innych światów. Nazywamy te rośliny halucynogenami, ponieważ zakłócają one pracę zmysłów i zwykle powodują halucynacje - doświadczenia, które wykraczają poza rzeczywistość.

/ czytaj więcej /


Czy wiesz, że... - autor : Rel-Club 26/04/2017 @ 22:49

Czy wiesz, że...

Akcja większości ksiąg biblijnych toczy się w Ziemi Świętej, terytorium o niewielkiej powierzchni. Odległość między punktami najdalej wysuniętymi na południe i na północ wynosi około 240 km, natomiast między wybrzeżem Morza Śródziemnego a Pustynią Arabską średnio 130 km. Całość obejmuje jakieś 25000 km2, a więc powierzchnię 12 razy mniejszą od Polski.

Filmoteka - autor : Rel-Club 23/04/2017 @ 03:41

Polecamy film:
Taoizm
/ zobacz więcej /
 

Azja - Konfucjanizm - autor : Rel-Club 18/04/2017 @ 03:11

czytaj więcej
Nauki Konfucjusza
Konfucjusz - Kong Qiu - (551-479 p.n.e.), założyciel szkoły rujiao (doktryna literatów), nie uważał się za twórcę oryginalnej myśli, lecz tylko za odnowiciela i obrońcę chylącej się ku upadkowi starożytnej tradycji: „Przekazuję jedynie nauki starożytnych, lecz sam niczego nie tworzę. Ufam starożytności i miłuję ją. Ośmielam się nawet przyrównać siebie do owego starego Penga".

/ czytaj więcej /


Fonoteka - autor : Rel-Club 15/04/2017 @ 04:42

Polecamy:
Radio Tok FM - Lekcje religii 04
Zaległe 5 lekcji o Islamie, relikwiach, Bogu i inne
/ zobacz więcej /
 

Zagadnienia religijne - Religia a etnografia - autor : Rel-Club 11/04/2017 @ 05:42

czytaj więcej
Jajka wielkanocne w początkach chrześcijaństwa
Nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez kolorowych pisanek. Są one nieodzownym elementem naszych święconek, a w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie wraz ze świeżo wyklutymi kurczaczkami pisanki obowiązkowo zdobią każdy supermarket w okresie świąt. Ewidentnie zwyczaj ten nie ma uzasadnienia biblijnego. Jajko bowiem pojawia się w Piśmie św. zaledwie 7 razy, z czego w Nowym Testamencie tylko raz w Łk 11,12 w kontekście niezwiązanym z Wielkanocą.

/ czytaj więcej /


Cytaty 2 - autor : Rel-Club 09/04/2017 @ 06:41

********************
"Ty, o mój Boże, jesteś moim Królem, który Jakubowi zapewniałeś ocalenie. Dzięki Tobie nacieramy na naszych wrogów i naszych napastników depczemy w imię Twoje."
*
Biblia, Ks. Psalmów 44:5-6
********************

/ czytaj więcej cytatów 2/


Europa Pogańska - Bałtowie - Prusowie - autor : Rel-Club 06/04/2017 @ 22:43

czytaj więcej
Wiara Prusów
Dla rycerstwa europejskiego biorącego udział w krucjatach przeciwko pogańskim Prusom istota ich wiary, bogowie, których czcili i w których wierzyli, były sprawami drugorzędnymi. Cała kwestia zamykała się w prostym stwierdzeniu, że „Prusowie nie znali Boga ani żadnego z Jego przykazań; głupi i prosty był ich umysł, dlatego nie byli w stanie pojąć Go rozumem." Należało zatem, jeżeli nauczanie misyjne nie odnosiło natychmiastowych skutków, nauczyć ich rozumu ogniem i mieczem, oświecić i dać szansę wiecznego zbawienia.

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 

Reklama

 
Trzecie Oczko
decor-moon.jpggirl.jpgislam-s.jpgblue-mosque2.jpgsuleymaniye_mosque.jpgMuslim_Spain.jpgFATEH.jpg321_play_1.jpgniqab.jpgmuslim-boy.jpglantern.jpgmuzulmanin_i_pop_07.jpgramadan2.jpgIslamicArt.jpgdecor.jpgkoran-v.jpgtemple-mount-jerusalem.jpghijab-girl.jpgmuslim.jpgmuslim1.jpgMuslim Kids.jpgkoran.jpgkonya-2.jpgBig_Mosque.jpgsufism-3.jpgceiling.jpgTraditional clothing-baby.jpgarch-2.jpgistambul.jpg0-islam-art.jpgsufi-2.jpgarch.jpgkonya.jpgkoran-2.jpegIndonesia-Islam.jpgsacred-islam.jpgJewelry-Islam.jpgislam-2.jpgdervish.jpgislam.jpegkaba-cal.jpgislam.jpgdoor.jpgzanzibar.jpgkaaba-door.jpg
Reklamówka
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2208156 odwiedzający

 18 odwiedzających online