Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Nowości


Kalendarium - autor : Rel-Club 24/09/2017 @ 04:08

29 września
W tym roku 29 września przypada żydowskie święto Jom Kippur – Święto Pojednania – dzień ścisłego postu, żalu za grzechy i modlitw. Zaczyna się z zachodem słońca w piętek, a kończy o zmroku następnego dnia. Jest to święto ruchome, przypada na przełomie września i października (10 dzień miesiąca tiszri).


/czytaj więcej - ważne daty we wrześniu/


Religie w cyfrach - autor : Rel-Club 23/09/2017 @ 08:59

Religie w cyfrach

W Egipcie dominującą religią jest islam, wyznaje go około 90% ludności. Pozostałe 10% to wyznawcy chrześcijaństwa. Wśród muzułman przeważają sunnici, natomiast wśród chrześcijan koptowie. Islam w Egipcie jest religią państwową.

/ czytaj więcej /


Samarytanie - autor : Rel-Club 19/09/2017 @ 21:14

czytaj więcej
Samarytanizm
Klasyczna literatura, zajmująca się problemem samarytanizmu jego genezę upatrywała, postępując za modelem żydowskim, w wypadkach opisanych w 17. rozdz. 2. Księgi Królewskiej. Jeśli zaś mowa o przyczynach antagonizmu między Żydami i Samarytanami, to literatura ta odwoływała się przede wszystkim do Ezd 4,1-3. Tekst Pisma św. raportuje o decyzji Zorobabela, który odrzucił ofertę pomocy Samarytan w odbudowie świątyni jerozolimskiej, prawdopodobnie ze względu na kwestię czystości potomstwa, a nie z powodu podejrzenia religijnej idolatrii.

/ czytaj więcej /


Grecja antyczna - autor : Rel-Club 17/09/2017 @ 00:34

czytaj więcej
Świątynia Artemidy
Pożar strawił ogromną świątynię Artemidy w Efe­zie. A wybuchł on nie skutkiem nieszczęsnego przy­padku i nie od pioruna. Umyślnie i świadomie podłożył ogień Herostratos, opętany maniacką żądzą sławy. Kie­dy bowiem schwytano go i wzięto na tortury, wyznał wręcz skwapliwie, że istotnie popełnił zbrodnię — i to tylko w tym celu, aby imię swoje uczynić głośnym na cały świat i po wszystkie wieki.

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 16/09/2017 @ 05:21

Polecamy film:
Historia papieży - odc. 3 -4
/ zobacz więcej /
 

Kalendarium - autor : Rel-Club 13/09/2017 @ 02:48

20 września
W tym roku 20 września przypada żydowskie święto Rosz Haszana – Nowy Rok – czyli święto trąbek. Zaczyna się z zachodem słońca w środę, a kończy o zmroku w piątek, 22 września. Jest to święto ruchome, przypada na przełomie września i października (1 dzień miesiąca tiszri).


/czytaj więcej - ważne daty we wrześniu/


Bibliografia 16 - autor : Rel-Club 10/09/2017 @ 05:53

czytaj więcej
Bibliografia 16
Do naszej bibliografii dodaliśmy kolejne 20 książek, między innymi na temat chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu, religii antyku i różnych mitologii.
W tej chwili mamy 320 tytułów. Kilkanaście pozycji można przeczytać we fragmentach a kilka w wersji integralnej. Dział jest nadal w rozbudowie. W najbliższym czasie dodamy kolejne pozycje.

Z życia wzięte - autor : Rel-Club 07/09/2017 @ 23:10

Z życia wzięte

W 2015 roku powstało na Islandii nowe wyznanie – zuizm – założyciele twierdzą, że przestrzegają zasad religijnych starożytnych Sumerów. Kościół zuicki został oficjalnie uznany przez władze.

/ czytaj więcej /


Hinduizm - autor : Rel-Club 03/09/2017 @ 23:26

czytaj więcej
Joga
Współcześnie coraz więcej osób podejmuje praktykę jogi. Czynią to na wiele sposobów, sięgają po różne metody, których rozmaitość trudno objąć i usystematyzować. Praktykują w zaciszu domowym i szkołach jogi, w aśramach i klubach fitness, w luksusowych ośrodkach wypoczynkowych i szpitalach, a nawet w kościołach i salach parafialnych. W zależności od indywidualnych upodobań i potrzeb każdy może również sięgnąć po jeden z wielu specjalistycznych podręczników jogi dla nauczycieli, pianistów, biznesmenów, graczy w golfa, pracowników biurowych itd.

/ czytaj więcej /


Fonoteka - autor : Rel-Club 30/08/2017 @ 08:15

Tok FM - Lekcja religii - 7
5 zaległych audycji o: Pigmejach, tradycjach i inne


/ słuchaj więcej /

Cytaty o religii - autor : Rel-Club 27/08/2017 @ 21:28

********************
Religia jest doświadczeniem misterium, które realizuje się, gdy człowiek otwiera się dla wrażeń rzeczywistości wiecznych, które objawiają się na drodze doczesności. [...] To sfera, w której człowiek spotyka się z tajemniczą rzeczywistością (misterium tremendum) poznawaną w przeżyciu emocjonalnym (sensus numinosum).
*
Rudolf Otto
********************

/ czytaj więcej /


Religia a nauka - autor : Rel-Club 23/08/2017 @ 21:16

czytaj więcej
Chronologia biblijna
W XVII wieku biskup James Ussher obliczył, ile czasu minęło, odkąd Adam pojawił się w ogrodzie edeńskim. Rozumował w następujący sposób. Słowa pierwszego rozdziału Księgi Rodzaju opisują szczegółowo, jak Adam pojawił się szóstego dnia, gdy „Bóg stworzył niebo i ziemię”. Tak więc, według logiki użytej przez biskupa Usshera, okres od momentu, gdy „Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo”, plus pięć dni daje wiek Ziemi, a także całego stworzenia. Reszta zależy od mającej długą tradycję chronologii biblijnej.

/ czytaj więcej /


Filmoteka II - autor : Rel-Club 19/08/2017 @ 01:38

Polecamy film:
Historia papieży - odc. 1 -2
/ zobacz więcej /
 

Czy wiesz, że... - autor : Rel-Club 16/08/2017 @ 07:36

Czy wiesz, że...

Drugą częścią TanachuNewiim (Prorocy), składający się z 8 ksiąg, podzielonych na dwie części. Do Proroków Wcześniejszych należą księgi: Jozuego, Sędziów, Samuela i Królewska. Do Proroków Późniejszych natomiast należą księgi: Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i Dwunastu Proroków Mniejszych.

Ameryka - Wprowadzenie - autor : Rel-Club 13/08/2017 @ 22:56

czytaj więcej
Brama Piekieł
Archeolog George Michanowsky jako teren swych wypraw naukowych obrał Południową Amerykę. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem niedostępne dżungle i równie niedostępne górzyste obszary wielu krajów tej części świata stanowią prawdziwy raj dla badacza — są wprost usiane tajemniczymi budowlami — i jeszcze wiele pokoleń archeologów będzie tu miało dość pracy. Niemalże trudno dzień tu przeżyć, by nie natrafić na jakąś zagadkę, która po rozwikłaniu może stać się prawdziwą sensacją.

/ czytaj więcej /


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ] 10 następne stronyNastępnyKoniec
 

Reklama

 
Trzecie Oczko
0-bhutan.jpgneamt-monastery-moldova.jpgCamedolite-Monastery.jpgmonastery-picture02.jpgmonastery-picture04.jpgdracula_mnsnagov.jpgmonastery-picture05.jpgjasna-gora.jpgmonastery-picture01.jpgmonastery-picture07.jpggreek.jpgSofia.jpgmonastery-picture03.jpgIonaAbbey.jpgmonastery-picture06.jpgbud101.jpgmonastery-mont-saint-michel.jpgdiveevo.jpgpoblet.jpg0-Jvari Monasteri-Georgia.jpgjvari.jpgManastirea_Sinaia.jpgmeteora_monastery.jpgthiksey-gompa-in-ladakh.jpgjericho-st-georges-monastery.jpgmonastery-picture08.jpg
Reklamówka
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2315217 odwiedzający

 17 odwiedzających online