Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

NOWE RELIGIE - Wprowadzenie - 4-Atrakcyjnosc niezalezlych ruchow rel

4. Atrakcyjność niezależnych ruchów religijnych

Sekty reklamują się jako "jedyne rozwiązanie" problemów osobistych i społecznych, "prawdziwe" poznanie prawdy o sobie i świecie (wschodnie ruchy samoświadomości, jogi i medytacji np. Haare Kriszna, Misja Czajtanii, Kościół Scientologiczny, Transcendentalna Medytacja - TM). Proponują bardzo uproszczone (a więc nieprawdziwe) rozwiązania "wszystkich" najtrudniejszych problemów, uzdrowienie ze "wszystkich" chorób i "prawdziwe" szczęście bez cierpienia już tu, na ziemi. Reklamują się też jako odkrywcy zagubionej czy nowo objawionej prawdy, znawcy psychiki i duchowości człowieka. Posługują się przy tym fałszywymi autorytetami, pseudonaukowymi teoriami i mitami (TM, Kościół Scientologiczny). Przedstawiają się często (dla ukrycia swych prawdziwych celów) jako grupy i organizacje chrześcijańskie, dobroczynne, terapeutyczne czy naukowe.

    
Sekty przedstawiają świat jako opanowany przez grzech, zło, szatana i skazany na zagładę. Jedynymi "sprawiedliwymi" są członkowie sekty i ci będą uratowani.

Przyczyny wstępowania do sekt (zwłaszcza młodych ludzi) są dość złożone, ale na pierwszym planie sytuuje się kryzys autorytetów (rodziców, nauczycieli, Kościoła, państwa i innych organizacji), rodziny, konsumpcyjne podejście do życia bądź trudna sytuacja ekonomiczna rodzin, a co za tym idzie poświęcanie przez rodziców większości czasu na pracę zarobkową. Brak więzi rodzinnych i przyjacielskich powoduje poszukiwania zrozumienia i miłości gdzie indziej. Kryzys wewnątrz Kościoła sprawia, że jest on odbierany jedynie jako jedna z wielu organizacji. Ważna rolę spełnia też bezrobocie. Sekty wyszukują osoby z problemami, słabe, przed bezpośrednim kontaktem obserwują je, a następnie ofiarują pomoc. Trudno jest potem nie przystać do tak "wspaniałych" ludzi.

Opracowała: Joanna Czerwonka

jaskulmk

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:28
Ostatnie zmiany: 06/12/2007 @ 01:11
Kategoria : NOWE RELIGIE - Wprowadzenie
Strona czytana 6558 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
naksos.jpg0-christ-the-saviour.jpgPatmos_church.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg402462_85_th.jpg0-cebule.jpeg0-ortho4.jpgprawoslawny-pop.jpg0-dome-cross.png0-vladimir-church-2.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgprawoslawne-swiece.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpgprawoslawne-krzyze.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg0-dome-cross2.pngprawoslawny-krzyz.jpg0-lodz2.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgalexei-ii.jpg0-Trinity Lavra.jpg0-archangel.jpgkosciol-prawoslawny.jpgbazylika_Paros.jpg0-sofia.jpg0-Novgorod.jpg0-monas.jpgprawoslawny-slub.jpglampy-prawoslawne.jpg1170761.jpgKalymnos_Emporeios.jpg0-cerkiew.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg0-prawoslawie2.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-Church Trinity.jpg0-StPetersburg.jpg0-petersburg.jpgOrthodox_Brno.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg23359664.jpg0-moskwa.jpgkarlowe-wary.jpgmoscow14.jpg0-cebule2.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-Savior of Spilled blood.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpg0-st-basils-moscow-3.jpgprawoslawny-ornat.jpg141t.gifcerkiew_turzansk.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-cebule3.jpgba4ko_1.jpg0-Belogorsk Monastery.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgcyryl_metody.jpgDafni_Christ.jpg0-Belgrade.jpg0-moscow-2.jpgprawoslawny-haft.jpg0-bochu.jpgprawoslawna-ikona.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg0-cerkiew-5.jpgbatiuszka.jpggrecki-prawoslawny.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpg0-cerkiew2.jpgLavra_Easter.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6460490 odwiedzający

 62 odwiedzających online