Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

NOWE RELIGIE - Wprowadzenie - 4-Atrakcyjnosc niezalezlych ruchow rel

4. Atrakcyjność niezależnych ruchów religijnych

Sekty reklamują się jako "jedyne rozwiązanie" problemów osobistych i społecznych, "prawdziwe" poznanie prawdy o sobie i świecie (wschodnie ruchy samoświadomości, jogi i medytacji np. Haare Kriszna, Misja Czajtanii, Kościół Scientologiczny, Transcendentalna Medytacja - TM). Proponują bardzo uproszczone (a więc nieprawdziwe) rozwiązania "wszystkich" najtrudniejszych problemów, uzdrowienie ze "wszystkich" chorób i "prawdziwe" szczęście bez cierpienia już tu, na ziemi. Reklamują się też jako odkrywcy zagubionej czy nowo objawionej prawdy, znawcy psychiki i duchowości człowieka. Posługują się przy tym fałszywymi autorytetami, pseudonaukowymi teoriami i mitami (TM, Kościół Scientologiczny). Przedstawiają się często (dla ukrycia swych prawdziwych celów) jako grupy i organizacje chrześcijańskie, dobroczynne, terapeutyczne czy naukowe.

    
Sekty przedstawiają świat jako opanowany przez grzech, zło, szatana i skazany na zagładę. Jedynymi "sprawiedliwymi" są członkowie sekty i ci będą uratowani.

Przyczyny wstępowania do sekt (zwłaszcza młodych ludzi) są dość złożone, ale na pierwszym planie sytuuje się kryzys autorytetów (rodziców, nauczycieli, Kościoła, państwa i innych organizacji), rodziny, konsumpcyjne podejście do życia bądź trudna sytuacja ekonomiczna rodzin, a co za tym idzie poświęcanie przez rodziców większości czasu na pracę zarobkową. Brak więzi rodzinnych i przyjacielskich powoduje poszukiwania zrozumienia i miłości gdzie indziej. Kryzys wewnątrz Kościoła sprawia, że jest on odbierany jedynie jako jedna z wielu organizacji. Ważna rolę spełnia też bezrobocie. Sekty wyszukują osoby z problemami, słabe, przed bezpośrednim kontaktem obserwują je, a następnie ofiarują pomoc. Trudno jest potem nie przystać do tak "wspaniałych" ludzi.

Opracowała: Joanna Czerwonka

jaskulmk

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:28
Ostatnie zmiany: 06/12/2007 @ 01:11
Kategoria : NOWE RELIGIE - Wprowadzenie
Strona czytana 2324 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
popko-huryci.jpgobrzedy-rytualy.jpgstu-mat-2005.jpgfedon2x.jpghomo-ludens-h.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgMot-na-czarownice.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifmitologia-sta-grecji.jpgsandauer.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgencyklopedia-kat-1.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgmitologia-cz-afryki.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgpokarm-bogow.jpeghistoria-polski-sz.jpgsladami-etruskow.jpgklatwa-eng.jpgksiega-tura.jpgtradycje-tolerancji.jpgmitologia-slowian-gi.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpeglevi-strauss-totemizm.jpgpapiestwo.jpgborkowski-socjologia.pngtyloch-rekopisy.jpgpolska-piastow.jpgepos-Chassang.jpgdumezil.jpggilgamesz.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgHistoria-piekna-eco.jpgmitologia-lu-syberii.jpgbloch-etruskowie.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifhis-s.bmpw-kregu-religii.jpgfreud-czlowiek.jpgPiecioksiag-v.jpgmitologia-mezopotamii.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgdonini.jpgPOA2.bmpNowy-Testament-H.jpgmitologia-indyjska.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgbog-einsteina.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgtajemnice-biblii.jpgmitologia-arabow.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgkosidowski-rumaki.jpgmalinowski-mit.jpg1001-o-bogu.jpgmargul-jak-umier.jpgzarys-dziejow.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgmitologia-korei2.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3047865 odwiedzający

 51 odwiedzających online