Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

NOWE RELIGIE - Wprowadzenie - 4-Atrakcyjnosc niezalezlych ruchow rel

4. Atrakcyjność niezależnych ruchów religijnych

Sekty reklamują się jako "jedyne rozwiązanie" problemów osobistych i społecznych, "prawdziwe" poznanie prawdy o sobie i świecie (wschodnie ruchy samoświadomości, jogi i medytacji np. Haare Kriszna, Misja Czajtanii, Kościół Scientologiczny, Transcendentalna Medytacja - TM). Proponują bardzo uproszczone (a więc nieprawdziwe) rozwiązania "wszystkich" najtrudniejszych problemów, uzdrowienie ze "wszystkich" chorób i "prawdziwe" szczęście bez cierpienia już tu, na ziemi. Reklamują się też jako odkrywcy zagubionej czy nowo objawionej prawdy, znawcy psychiki i duchowości człowieka. Posługują się przy tym fałszywymi autorytetami, pseudonaukowymi teoriami i mitami (TM, Kościół Scientologiczny). Przedstawiają się często (dla ukrycia swych prawdziwych celów) jako grupy i organizacje chrześcijańskie, dobroczynne, terapeutyczne czy naukowe.

    
Sekty przedstawiają świat jako opanowany przez grzech, zło, szatana i skazany na zagładę. Jedynymi "sprawiedliwymi" są członkowie sekty i ci będą uratowani.

Przyczyny wstępowania do sekt (zwłaszcza młodych ludzi) są dość złożone, ale na pierwszym planie sytuuje się kryzys autorytetów (rodziców, nauczycieli, Kościoła, państwa i innych organizacji), rodziny, konsumpcyjne podejście do życia bądź trudna sytuacja ekonomiczna rodzin, a co za tym idzie poświęcanie przez rodziców większości czasu na pracę zarobkową. Brak więzi rodzinnych i przyjacielskich powoduje poszukiwania zrozumienia i miłości gdzie indziej. Kryzys wewnątrz Kościoła sprawia, że jest on odbierany jedynie jako jedna z wielu organizacji. Ważna rolę spełnia też bezrobocie. Sekty wyszukują osoby z problemami, słabe, przed bezpośrednim kontaktem obserwują je, a następnie ofiarują pomoc. Trudno jest potem nie przystać do tak "wspaniałych" ludzi.

Opracowała: Joanna Czerwonka

jaskulmk

Data utworzenia: 12/08/2007 @ 13:28
Ostatnie zmiany: 06/12/2007 @ 01:11
Kategoria : NOWE RELIGIE - Wprowadzenie
Strona czytana 2210 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-Beijing2.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-08.jpg0-china-hui.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-religion.jpg0-chiny-11.jpg0-chiny-22.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-15.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-20.jpg0-chiny-dragon3.jpgoltarz-nieba.jpg0-chiny-05.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-opera2.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-10.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-12.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-Confucius.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-17.jpg0-chiny-02.jpg0-chiny-24.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2948484 odwiedzający

 34 odwiedzających online