Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Grób Wielkopiątkowy

Wielkopiątkowa tradycja strojenia grobu Chrystusa

Grób Pański - Grób Wielkopiątkowy - jest artystyczną dekoracją przygotowywaną w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.

We wczesnym średniowieczu Najświętszy Sakrament był zanoszony po liturgii eucharystycznej na przechowanie do zakrystii lub bocznej kaplicy. Z tego zwyczaju wywodzi się procesja do kaplicy adoracji w Wielki Czwartek.

Na tym samym tle, wraz z rozwinięciem się średniowiecznych misteriów - w których wierni przeżywali historyczne i legendarne epizody tajemnicy zbawienia - zrodziła się wielowiekowa, zachowana do dziś, tradycja strojenia grobu Chrystusa.

Od czasów karolińskich niemal w całej Europie trwa paraliturgiczny obrzęd składania pod kamienną płytą grobową samego Krzyża lub Chrystusa w postaci eucharystycznej.

W niektórych kościołach składano w ten sposób Krzyż, a w jego centrum puszkę z Najświętszym Sakramentem. Hostię w monstrancji nad wyobrażeniem grobu Chrystusa po raz pierwszy wystawiono w kościele jezuitów w Monachium. Dopiero w epoce baroku wprowadzono dodatkowo figurę zmartwychwstałego Jezusa przykrytego całunem.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku zanoszono w procesji krzyż (w XV wieku), później krzyż i monstrancję z Najświętszym Sakramentem (w XVI w.) do przygotowanego wcześniej Grobu Bożego.

W XVIII w. prawie w całej Europie zanikł zwyczaj strojenia grobu i wystawiania przy nim monstrancji. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.

Tradycja strojenia grobu Chrystusa w kościołach rozwinęła się w Polsce w sposób szczególny; groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy, związane z sytuacją kraju. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał najbardziej aktualne przeżycia narodu polskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. Mieszkańcy Warszawy pamiętają jeszcze kolejki tworzące się przed kościołem Matki Boskiej Łaskawej (księży jezuitów) w czasie stanu wojennego na Starym Mieście, w którym szczególnie dbano o aktualną wymowę Grobu Pańskiego.

 

Rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreślił w rozmowie z PAP, że od wielu lat w polskiej tradycji budowania Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. "Dzisiaj chcemy, by Groby pobudzały do zastanowienia się i odkrywania tajemnic Boga w naszym życiu". SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:56
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:19
Kategoria : Święta
Strona czytana 7706 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
prawoslawny-haft.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpg0-prawoslawie2.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpgbatiuszka.jpg402462_85_th.jpgkarlowe-wary.jpg0-dome-cross2.png0-st-basils-moscow-3.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-christ-the-saviour.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgprawoslawny-slub.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-Novgorod.jpg0-StPetersburg.jpggrecki-prawoslawny.jpg0-Church Trinity.jpgmoscow14.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-vladimir-church-2.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-cebule3.jpgprawoslawne-swiece.jpgbazylika_Paros.jpgprawoslawny-krzyz.jpgprawoslawny-koszyczek.jpg0-cebule2.jpgSaint_Michael_Smichov.jpg1170761.jpg0-archangel.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-cerkiew2.jpgkosciol-prawoslawny.jpgDafni_Christ.jpg0-moscow-2.jpgMastichari_Kos_Greece.jpg0-dome-cross.png0-Belgrade.jpg0-petersburg.jpg0-bochu.jpg0-lodz2.jpg0-moskwa.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgprawoslawny-pop.jpgLavra_Easter.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgalexei-ii.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpgPatmos_church.jpg0-Trinity Lavra.jpgAgios_Theologos_Kos.jpg141t.gif0-monas.jpgKalymnos_Emporeios.jpgnaksos.jpgOrthodox_Brno.jpg0-cerkiew-5.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpg0-cerkiew.jpg0-ortho4.jpglampy-prawoslawne.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpg23359664.jpg0-cebule.jpegcyryl_metody.jpgba4ko_1.jpgprawoslawny-ornat.jpg0-sofia.jpgcerkiew_turzansk.jpgprawoslawny-slub-korony.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6453390 odwiedzający

 72 odwiedzających online