Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Grób Wielkopiątkowy

Wielkopiątkowa tradycja strojenia grobu Chrystusa

Grób Pański - Grób Wielkopiątkowy - jest artystyczną dekoracją przygotowywaną w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.

We wczesnym średniowieczu Najświętszy Sakrament był zanoszony po liturgii eucharystycznej na przechowanie do zakrystii lub bocznej kaplicy. Z tego zwyczaju wywodzi się procesja do kaplicy adoracji w Wielki Czwartek.

Na tym samym tle, wraz z rozwinięciem się średniowiecznych misteriów - w których wierni przeżywali historyczne i legendarne epizody tajemnicy zbawienia - zrodziła się wielowiekowa, zachowana do dziś, tradycja strojenia grobu Chrystusa.

Od czasów karolińskich niemal w całej Europie trwa paraliturgiczny obrzęd składania pod kamienną płytą grobową samego Krzyża lub Chrystusa w postaci eucharystycznej.

W niektórych kościołach składano w ten sposób Krzyż, a w jego centrum puszkę z Najświętszym Sakramentem. Hostię w monstrancji nad wyobrażeniem grobu Chrystusa po raz pierwszy wystawiono w kościele jezuitów w Monachium. Dopiero w epoce baroku wprowadzono dodatkowo figurę zmartwychwstałego Jezusa przykrytego całunem.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku zanoszono w procesji krzyż (w XV wieku), później krzyż i monstrancję z Najświętszym Sakramentem (w XVI w.) do przygotowanego wcześniej Grobu Bożego.

W XVIII w. prawie w całej Europie zanikł zwyczaj strojenia grobu i wystawiania przy nim monstrancji. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.

Tradycja strojenia grobu Chrystusa w kościołach rozwinęła się w Polsce w sposób szczególny; groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy, związane z sytuacją kraju. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał najbardziej aktualne przeżycia narodu polskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. Mieszkańcy Warszawy pamiętają jeszcze kolejki tworzące się przed kościołem Matki Boskiej Łaskawej (księży jezuitów) w czasie stanu wojennego na Starym Mieście, w którym szczególnie dbano o aktualną wymowę Grobu Pańskiego.

 

Rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreślił w rozmowie z PAP, że od wielu lat w polskiej tradycji budowania Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. "Dzisiaj chcemy, by Groby pobudzały do zastanowienia się i odkrywania tajemnic Boga w naszym życiu". SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:56
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:19
Kategoria : Święta
Strona czytana 2958 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
zarys-dziejow.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpeg5-wielkich-religii-swiata.jpgmalinowski-mit.jpggilgamesz.jpgpolska-piastow.jpgtyloch-rekopisy.jpgmitologia-cz-afryki.jpgbog-einsteina.jpgMot-na-czarownice.jpgmitologia-korei2.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgpopko-huryci.jpgborkowski-socjologia.pngklatwa-eng.jpgNowy-Testament-H.jpgfedon2x.jpgencyklopedia-kat-1.jpgfreud-czlowiek.jpgmitologia-arabow.jpg1001-o-bogu.jpghis-s.bmpw-kregu-religii.jpgmitologia-lu-syberii.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgdumezil.jpgsladami-etruskow.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgmargul-jak-umier.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgmitologia-indyjska.jpgmitologia-sta-grecji.jpgmitologia-slowian-gi.jpgtajemnice-biblii.jpghistoria-polski-sz.jpgpokarm-bogow.jpegMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgstu-mat-2005.jpgmitologia-mezopotamii.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgksiega-tura.jpgPOA2.bmpHistoria-piekna-eco.jpgsandauer.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgtradycje-tolerancji.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifsztuka-starozytnego-wschodu-2.giflevi-strauss-totemizm.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgbloch-etruskowie.jpgdonini.jpgepos-Chassang.jpgPiecioksiag-v.jpgobrzedy-rytualy.jpghomo-ludens-h.jpgkosidowski-rumaki.jpgpapiestwo.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042968 odwiedzający

 40 odwiedzających online