Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Grób Wielkopiątkowy

Wielkopiątkowa tradycja strojenia grobu Chrystusa

Grób Pański - Grób Wielkopiątkowy - jest artystyczną dekoracją przygotowywaną w Wielkim Tygodniu w kościołach dla podkreślenia pamiątki śmierci Chrystusa.

We wczesnym średniowieczu Najświętszy Sakrament był zanoszony po liturgii eucharystycznej na przechowanie do zakrystii lub bocznej kaplicy. Z tego zwyczaju wywodzi się procesja do kaplicy adoracji w Wielki Czwartek.

Na tym samym tle, wraz z rozwinięciem się średniowiecznych misteriów - w których wierni przeżywali historyczne i legendarne epizody tajemnicy zbawienia - zrodziła się wielowiekowa, zachowana do dziś, tradycja strojenia grobu Chrystusa.

Od czasów karolińskich niemal w całej Europie trwa paraliturgiczny obrzęd składania pod kamienną płytą grobową samego Krzyża lub Chrystusa w postaci eucharystycznej.

W niektórych kościołach składano w ten sposób Krzyż, a w jego centrum puszkę z Najświętszym Sakramentem. Hostię w monstrancji nad wyobrażeniem grobu Chrystusa po raz pierwszy wystawiono w kościele jezuitów w Monachium. Dopiero w epoce baroku wprowadzono dodatkowo figurę zmartwychwstałego Jezusa przykrytego całunem.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku zanoszono w procesji krzyż (w XV wieku), później krzyż i monstrancję z Najświętszym Sakramentem (w XVI w.) do przygotowanego wcześniej Grobu Bożego.

W XVIII w. prawie w całej Europie zanikł zwyczaj strojenia grobu i wystawiania przy nim monstrancji. Zachował się tylko na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec.

Tradycja strojenia grobu Chrystusa w kościołach rozwinęła się w Polsce w sposób szczególny; groby przemawiały bowiem do wyobraźni, a przede wszystkim jako znak trudnego i bolesnego doświadczenia.

W różnych okresach historycznych starano się wprowadzać do symbolicznych grobów aktualne motywy, związane z sytuacją kraju. W czasach rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz stanu wojennego ustrojony grób odzwierciedlał najbardziej aktualne przeżycia narodu polskiego.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę tysiące ludzi w całej Polsce odwiedzają groby. Mieszkańcy Warszawy pamiętają jeszcze kolejki tworzące się przed kościołem Matki Boskiej Łaskawej (księży jezuitów) w czasie stanu wojennego na Starym Mieście, w którym szczególnie dbano o aktualną wymowę Grobu Pańskiego.

 

Rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Bogdan Bartołd podkreślił w rozmowie z PAP, że od wielu lat w polskiej tradycji budowania Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. "Dzisiaj chcemy, by Groby pobudzały do zastanowienia się i odkrywania tajemnic Boga w naszym życiu". SKZ

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 03:56
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:19
Kategoria : Święta
Strona czytana 4420 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
carcopino.jpgReligie-swiata.jpggnilka-koran-i-ch.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgszoka-herkules.jpgmireaux.pngwenus-e-l.jpgAFRYKA-2.jpgmonsun.jpgjasp-au.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgkonopacki.jpgz-ufnoscia-wp.jpgwinniczuk.jpghistoria-b.jpgstomma-zycie.jpgwierzenia-praslo.jpgmur_separacji_2.jpge-d-i-c.jpgjerozolima.jpgmezopotamia.jpghistoria-indii.jpgbuzek-historia.jpgetyka-m-s.jpgtyloch.jpgjoannici-hes.jpgmanteuffel-naro.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgskkadankowa-bohaterowie.jpgzagin-cyw.jpgseks-ar.jpgprzyp.jpgnie-w-za-i-h.jpgmariawityzm-rybak.jpgzwolinski-wielkie-rel-w.jpgbzzol.jpgreli-kult2.jpgcerny-rel.jpgpelka-sladami.jpg4746_big.jpgabc-ST.jpgsk-po.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgdogmat-ch.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgfajdros-p.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpggrant.jpgcyk baala.jpgsocjolog-relig-1983.jpgreligia_babilonii_i_asyrii.jpgkos-ks.jpgswiat-tr-ar.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgcav-pis-nie.jpgpawi-t.jpgksiega-cudow-gordon.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgzl-ga-fr.jpgG-Hetyci.jpgcezar-170.jpghistorie-nie-st.jpgonfray.jpgmitologia-germ.jpgelementarne.jpghymny-r-michalski.jpgkrolestwo.jpgSand-kiedy-i-jak.jpgwolski2.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgza-bi.jpgdzieje-filozofii-r.jpghis-kos=danielou.jpgjazy-sw-ik.jpgk-p-p.jpgzy-co-etru.jpgIlustro-historia-s.jpgbod-i-kobieta.jpghistoria-swiata-w-6-szk.jpgwprow-do-et-rel.jpgKreyser K- Cztery pory.jpgpo-mu-ko.pngplaton-timajos.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
Szukaj



Artykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4218756 odwiedzający

 23 odwiedzających online