Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

BAHAIZM - Religie świata - budując mosty między nami - 2010

“Religie świata - budując mosty między nami”
- relacja ze spotkania 1 lutego 2010

Już po raz kolejny warszawska wspólnota bahaicka gościła wyznawców różnych religii. Tym razem spotkanie odbyło się 1 lutego pod hasłem „Religie świata – budując mosty między nami” i było jednym z imprez organizowanych w ramach Światowego Dnia Religii.

Program rozpoczęły modlitwy mówione, śpiewane, recytowane w różnych językach (m.in. w hebrajskim, arabskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i esperanto) przez przedstawicieli religii takich jak: judaizm, islam, chrześcijaństwo, wiara sikhów, wiary bahá`í.

Następnie wysłuchaliśmy wypowiedzi wyznawców, którzy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak budować mosty między wyznawcami różnych religii. Śpiewana przez księdza Marka Blazę modlitwa mówiła o tym, że, aby dostrzec jedność, musimy dostrzec nasze własne ograniczenia. Dodał również, ze kreujemy wyimaginowanych wrogów oraz nie potrafimy słuchać innych.

Rabin Burt Schuman w swoim wystąpieniu zauważył, że poprzez poznawanie i dzielenie się naukami i tradycjami naszych religii możemy położyć podwaliny mostów porozumienia i rozpocząć ich konstrukcję. Nie możemy upadlać i wyśmiewać ludzi innych wyznań używając poniżających stereotypów, ponieważ zachowanie takie, oparte na obawie i ignorancji, często staje się pretekstem do przemocy.

Anupam reprezentujący wiarę sikhów zastanawiał się, skoro jest jedna prawda, dlaczego istnieje wiele religii? Dlatego, że Bóg co jakiś czas do nas przychodzi w postaci kolejnych Objawicieli Bożych, którzy ukazują nam ścieżkę postępowania (czyli wartości moralne).

Mohamet ze wspólnoty muzułmańskiej zauważył, że nasza ludzka natura sama w sobie nie jest zła, złe rzeczy dzieją się dopiero, kiedy popadamy w skrajności. Poza tym musimy zawsze mieć swoją własną opinię na otaczające nas wydarzenia, być czujnym w stosunku do mediów, które często skupiają się właśnie na skrajnościach.

Dodał również, że nigdy nie był jeszcze na spotkaniu wyznawców różnych religii, na którym panowałaby tak otwarta i przyjazna atmosfera jak na wczorajszym wieczorze we wspólnocie bahaickiej.

Spotkanie było potwierdzeniem jednej z zasad wiary bahá`í, że tak naprawdę jesteśmy owocami jednego drzewa i kroplami jednego oceanu. I powinniśmy traktować się z najwyższym szacunkiem i przyjaźnią.

Zapraszamy wszystkich do tego ogrodu różnorodności! Do zobaczenia następnym razem!

www.bahai.org.pl
www.bahaizm.blogspot.com

Kushtar

 

Data utworzenia: 09/02/2010 @ 17:37
Ostatnie zmiany: 30/07/2018 @ 01:48
Kategoria : BAHAIZM
Strona czytana 3830 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
freud-czlowiek.jpggilgamesz.jpghistoria-polski-sz.jpgksiega-tura.jpglevi-strauss-totemizm.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmargul-jak-umier.jpgPiecioksiag-v.jpghis-s.bmpfedon2x.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgPOA2.bmpKsiega-Rodz-interlinearna.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgbog-einsteina.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgHistoria-piekna-eco.jpgpopko-huryci.jpgtradycje-tolerancji.jpgtajemnice-biblii.jpgmitologia-arabow.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgmitologia-mezopotamii.jpgbloch-etruskowie.jpgpokarm-bogow.jpegtyloch-rekopisy.jpgobrzedy-rytualy.jpgNowy-Testament-H.jpgkosidowski-rumaki.jpg1001-o-bogu.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgmalinowski-mit.jpgdonini.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegMot-na-czarownice.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifmitologia-lu-syberii.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifmitologia-sta-grecji.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgsandauer.jpgmitologia-korei2.jpgpolska-piastow.jpgencyklopedia-kat-1.jpgpapiestwo.jpgmitologia-indyjska.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpghomo-ludens-h.jpgstu-mat-2005.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgzarys-dziejow.jpgborkowski-socjologia.pngklatwa-eng.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgdumezil.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmitologia-cz-afryki.jpgepos-Chassang.jpgsladami-etruskow.jpgw-kregu-religii.jpgmitologia-slowian-gi.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3037246 odwiedzający

 33 odwiedzających online