Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Wielki Post

Grzechy i grzeszki - okiem socjologa

Rozpoczyna się Wielki Post. Czas pokuty. Co drugi wierzący Polak przystąpi w tym okresie do spowiedzi. Dla wielu rozmowa ze spowiednikiem będzie zimnym prysznicem, ale dla jeszcze większej części beznamiętnym rytuałem - pisze "Dziennik", który dotarł do raportu o grzechach Polaków. Niepublikowane dotąd, oparte na wywiadach z księżmi, badania na temat grzeszności dr. Wojciecha Pawlika, socjologa moralności z Uniwersytetu Warszawskiego, nie pozostawiają złudzeń: z sumieniem Polaków dzieje się coś bardzo dziwnego.Podczas spowiedzi niewiele mamy sobie do zarzucenia. Wiele grzechów pomijamy, bo nie traktujemy ich jako łamania boskich przykazań. Za to oskarżamy się o złe emocje, które grzechem wcale nie są.

Do tego dochodzi brak poczucia winy. Penitenci rozmowę w konfesjonałach zaczynają bowiem często od zdania: nikogo nie zabiłem, nie zgwałciłem i nie okradłem, albo: wdowa jestem, sama mieszkam, grzechów nie mam...

Tymczasem, jak zaznacza dominikanin, o. prof. Jan Kłoczowski z Krakowa, uświadamianie grzeszności nie jest zadaniem kapłana. "Nie jesteśmy od tego, aby miażdżyć ludzi moralnie, ale by pomóc im ocenić się w konkretnej sytuacji" - podkreśla spowiednik z 37-letnim stażem.

Ale jak pomóc się ocenić, skoro penitent nie ma poczucia, że ma na sumieniu grzech? "W takich sytuacjach zamiast rozgrzeszenia, udzielamy mu błogosławieństwa" - mówi abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. Hierarcha od 51 lat posługuje w sakramencie pojednania.

O. Piotr z Łodzi na "czyste" sumienie ma inną receptę. Uświadamia swoim rozmówcom, że nie dorośli do sakramentu.

Książka dr. Wojciecha Pawlika "Grzech. Studium socjologii moralności" ukazała się latem tego roku.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 09:11
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:17
Kategoria : Święta
Strona czytana 2932 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
mitologia-mezopotamii.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpggilgamesz.jpgmitologia-arabow.jpgzarys-dziejow.jpgmitologia-cz-afryki.jpgmargul-jak-umier.jpgfreud-czlowiek.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgPOA2.bmpWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgpolska-piastow.jpglevi-strauss-totemizm.jpg1001-o-bogu.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifobrzedy-rytualy.jpgpopko-huryci.jpgpokarm-bogow.jpeghis-s.bmpstu-mat-2005.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgtradycje-tolerancji.jpgkosidowski-rumaki.jpgfedon2x.jpgdumezil.jpgbloch-etruskowie.jpghistoria-polski-sz.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgmitologia-lu-syberii.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegmalinowski-mit.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgw-kregu-religii.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmitologia-sta-grecji.jpghomo-ludens-h.jpgsladami-etruskow.jpgdonini.jpgNowy-Testament-H.jpgbog-einsteina.jpgencyklopedia-kat-1.jpgsandauer.jpgtyloch-rekopisy.jpgmitologia-slowian-gi.jpgmitologia-indyjska.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgtajemnice-biblii.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgHistoria-piekna-eco.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgMot-na-czarownice.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgborkowski-socjologia.pngmitologia-sta-egiptu.jpgksiega-tura.jpgPiecioksiag-v.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgpapiestwo.jpgmitologia-korei2.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgklatwa-eng.jpgepos-Chassang.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3040465 odwiedzający

 36 odwiedzających online