Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Rodzice żądają etyki

Rodzice żądają etyki

Ocena z religii od tego roku szkolnego jest wliczana do średniej (tak jak np. z polskiego, matematyki czy historii). Zgodnie z prawem uczniowie, którzy na religię nie chodzą, powinni mieć lekcje etyki (ta ocena też będzie liczona do średniej). Jednak taki wybór to tylko teoria. Bo na blisko. 32 tys. szkół w całej Polsce etyki uczy się w zaledwie 334 - pisze "Gazeta Wyborcza".

A dla uczniów średnia jest bardzo ważna - decyduje o przyjęciu do dobrego gimnazjum czy liceum. Ci więc, którzy na religię nie chodzą, mają automatycznie mniejsze szanse.

Nagły boom na etykę to jednak kłopot i dla dyrektorów, i dla samorządów. Po pierwsze, nauczyciel do etyki to rzadkość. Muszą być po filozofii i z przygotowaniem pedagogicznym, a takich mamy w kraju około tysiąca. Czyli o wiele mniej niż szkół. Po drugie, na niezaplanowane wcześniej zajęcia z etyki trzeba by znaleźć dodatkowe pieniądze.

W Łodzi samorząd znalazł rozwiązanie w rozporządzeniach MEN z początku lat 90., kiedy religia wchodziła do szkół. - Etyka będzie w szkole, która zbierze przynajmniej siedmiu chętnych - zapowiada Jacek Człapiński dyrektor wydziału edukacji. A jeśli chętnych będzie mniej? - Wskażemy najbliższą szkołę z etyką i uczeń będzie dojeżdżał - dodaje.

W tej sprawie napisał kilka dni temu do MEN rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski: "Liczę, iż uda się we wszystkich szkołach lub grupach szkół zorganizować lekcje etyki, aby dla wszystkich uczniów na równych zasadach można było obliczyć średnią ocen z tej samej ilości przedmiotów".

Na razie jednak MEN szkołom nie pomoże. - To dyrektorzy mają obowiązek zadbać, by istniała oferta zajęć z etyki dla wszystkich zainteresowanych - odpowiada nam biuro prasowe ministerstwa.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 01:26
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:26
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 2460 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bloch-etruskowie.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgw-kregu-religii.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpglevi-strauss-totemizm.jpgdonini.jpghistoria-polski-sz.jpgmitologia-arabow.jpgstu-mat-2005.jpgpolska-piastow.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgmitologia-korei2.jpgklatwa-eng.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpg1001-o-bogu.jpgfedon2x.jpgMot-na-czarownice.jpgpopko-huryci.jpgtyloch-rekopisy.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgsandauer.jpgencyklopedia-kat-1.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgPOA2.bmptajemnice-biblii.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgpapiestwo.jpgmitologia-cz-afryki.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifmitologia-mezopotamii.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgmargul-jak-umier.jpgksiega-tura.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgmitologia-indyjska.jpgmitologia-sta-grecji.jpgmitologia-lu-syberii.jpgmalinowski-mit.jpghis-s.bmptradycje-tolerancji.jpgepos-Chassang.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegPiecioksiag-v.jpgpokarm-bogow.jpegsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifgilgamesz.jpgbog-einsteina.jpghomo-ludens-h.jpgkosidowski-rumaki.jpgNowy-Testament-H.jpgmitologia-slowian-gi.jpgzarys-dziejow.jpgsladami-etruskow.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgfreud-czlowiek.jpgdumezil.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgobrzedy-rytualy.jpgborkowski-socjologia.png1001-rzeczy-o-biblii.jpgHistoria-piekna-eco.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3042942 odwiedzający

 39 odwiedzających online