Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Nowinki - Rodzice żądają etyki

Rodzice żądają etyki

Ocena z religii od tego roku szkolnego jest wliczana do średniej (tak jak np. z polskiego, matematyki czy historii). Zgodnie z prawem uczniowie, którzy na religię nie chodzą, powinni mieć lekcje etyki (ta ocena też będzie liczona do średniej). Jednak taki wybór to tylko teoria. Bo na blisko. 32 tys. szkół w całej Polsce etyki uczy się w zaledwie 334 - pisze "Gazeta Wyborcza".

A dla uczniów średnia jest bardzo ważna - decyduje o przyjęciu do dobrego gimnazjum czy liceum. Ci więc, którzy na religię nie chodzą, mają automatycznie mniejsze szanse.

Nagły boom na etykę to jednak kłopot i dla dyrektorów, i dla samorządów. Po pierwsze, nauczyciel do etyki to rzadkość. Muszą być po filozofii i z przygotowaniem pedagogicznym, a takich mamy w kraju około tysiąca. Czyli o wiele mniej niż szkół. Po drugie, na niezaplanowane wcześniej zajęcia z etyki trzeba by znaleźć dodatkowe pieniądze.

W Łodzi samorząd znalazł rozwiązanie w rozporządzeniach MEN z początku lat 90., kiedy religia wchodziła do szkół. - Etyka będzie w szkole, która zbierze przynajmniej siedmiu chętnych - zapowiada Jacek Człapiński dyrektor wydziału edukacji. A jeśli chętnych będzie mniej? - Wskażemy najbliższą szkołę z etyką i uczeń będzie dojeżdżał - dodaje.

W tej sprawie napisał kilka dni temu do MEN rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski: "Liczę, iż uda się we wszystkich szkołach lub grupach szkół zorganizować lekcje etyki, aby dla wszystkich uczniów na równych zasadach można było obliczyć średnią ocen z tej samej ilości przedmiotów".

Na razie jednak MEN szkołom nie pomoże. - To dyrektorzy mają obowiązek zadbać, by istniała oferta zajęć z etyki dla wszystkich zainteresowanych - odpowiada nam biuro prasowe ministerstwa.

PAP - Nauka w Polsce - 2007


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 01:26
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:26
Kategoria : Nowinki
Strona czytana 2324 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-chiny-12.jpg0-chiny-18.jpg0-chiny-Taoism-Taichi-Sports-Priests.jpg0-chhiny_Beijing_opera.JPG0-chiny-11.jpg0-chiny_summer_place_bridge_beijing.jpg0-chiny-huayan-temple.gif0-chiny-22.jpg0-chiny-taoism.jpg0-chiny-tai.jpg0-chiny-07.jpg0-chiny-lama-temple.jpg0-chiny-tai-chi.jpg0-china-hui.jpg0-Chiny-Klasztor-Szaolin-cmentarz-mnichow.jpg0-chiny-opera.jpg0-chiny-Temple of Heaven.jpg0-chiny-09.jpg0-chiny-incense-temple-beijing.jpg0-chiny-14.jpg0-chiny-21.jpg0-chiny-accupuncture.jpg0-chiny-Hall of Prayer for Good Harvest.jpg0-chiny_GIRL_PRAYING.jpg0-chiny-10.jpg0-chiny-08.jpg0-chiny-wanshou_temple_beijing.jpg0-chiny-bian_lian.jpg0-chiny-Beijing2.jpg0_chinese_new_year.jpg0-chiny-dragon3.jpg0-Chinese Dragon.jpg0-chiny-Hunyuan_Xuankong.jpg0-chiny-opera2.jpg0-chiny-dragon2.jpg0-chiny-06.jpg0-chiny-15.jpg0-chiny-20.jpg0-chhiny_Beijing_opera2.jpg0-chiny-zuangh.jpg0-chiny-02.jpg0-chiny-Sakado_Xientengong_Tenmon.jpg0-chiny-24.jpg0-chiny-05.jpg0-chiny-terracotta-army2.jpg0-chiny-23.jpg0-chiny-dragon.jpg0-chiny-Hunyuan.jpg0-chiny-religion.jpg0-china-red-door-lions.jpeg0-chiny-17.jpg0-chiny-Confucius.jpgoltarz-nieba.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2951577 odwiedzający

 28 odwiedzających online