Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - Wigilijne wierzenia ludowe

Wigilijne wierzenia ludowe


W wigilijną noc pod śniegiem zieleni się trawa, w lesie zakwita paproć, zwierzęta rozmawiają ludzkim głosem, a woda w studniach zmienia się w miód lub wino - powiadają stare wierzenia ludowe. Według niektórych wierzeń, przebieg Wigilii może mieć wpływ na cały nadchodzący rok, dlatego należy zastosować się tego dnia do licznych zakazów i nakazów.Aby w następnych miesiącach zachować dobre samopoczucie i energię, w Wigilię należało wstać wcześnie rano i umyć się w rzece lub w strumieniu. Mimo obowiązującego postu, pozwalano sobie na kromkę chleba maczanego w miodzie i odrobinę wódki, by w ciągu całego roku nie brakowało jedzenia i picia. Nie wolno było niczego pożyczać, bo groziło to utratą mienia; nie zawadziła natomiast drobna kradzież - miała zapewniać powodzenie w handlowych przedsięwzięciach.

Powszechna była wiara, że dusze zmarłych mogą w Wigilię opuszczać zaświaty i pod różną postacią odwiedzać domy bliskich. Stawiano więc dla niespodziewanych gości dodatkowe nakrycie, pozostawiano dla nich resztki potraw z wigilijnej wieczerzy i nie mytą zastawę na stole. Na wszelki wypadek dmuchano na krzesło, zanim się na nim usiadło i szeptem przepraszano mogącą tam odpoczywać duszę. Aby nie przestraszyć, ani nie zranić duchów, nie wolno było pluć, wylewać pomyj, rąbać drew, prząść ani szyć.

Pełna cudów - według ludowych wierzeń - była wigilijna noc, bo cała ziemia i wszechświat łączyły się, by wspólnie uczcić narodziny Chrystusa. Wierzono, że ziemia otwiera się i pokazuje swe skarby, w sadach drzewa okrywają się kwiatami i natychmiast wydają owoce, zwierzęta leśne budzą się z zimowego snu, a bydło, przed wiekami obecne przy narodzinach Jezusa o północy na chwilę klęka przy swych żłobach.

Niewielu jednak mogło ujrzeć te cuda, bo były one dostępne tylko ludziom bez grzechu, o prawym charakterze i niezwykłej odwadze. Nie było też śmiałków, chętnych do podsłuchiwania nocnych rozmów zwierząt - legendy głosiły bowiem, że mogą one przepowiedzieć śmierć gospodarzy lub członków rodziny.

Boże Narodzenie jest obchodzone od VI w., lecz poprzedzający je dzień wigilijny zaczęto świętować dopiero dwa stulecia później. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa termin tych świąt był ruchomy. Ostatecznie za najwłaściwszy do obchodów narodzenia Chrystusa uznano czas przesilenia słonecznego - święto obchodzone również w kulturze antycznej, perskiej i egipskiej.TOT

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:14
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 07:32
Kategoria : Święta
Strona czytana 1934 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
seks-ar.jpghistoria-indii.jpgcezar-170.jpgmur_separacji_2.jpgwprowadzenie-d-filozofii.jpgstomma-zycie.jpgrel-rze-r-zielinski.jpgplaton-timajos.jpgonfray.jpgjoannici-hes.jpgelementarne.jpgbuzek-historia.jpgmezopotamia.jpghistoria-b.jpghis-kos=danielou.jpgLITERA-NA S-1987-11.jpgjazy-sw-ik.jpgjerozolima.jpg4746_big.jpgKrotkie wprowadzenie w zen.jpgwiek-rewolucji-seksualnej.jpgcarcopino.jpgpelka-sladami.jpgpawi-t.jpgflis-chrzescijanstwo-i-europa.jpgALCHEMIA-KULTURY.jpgbzzol.jpgfajdros-p.jpgwolski2.jpgkos-ks.jpgjasp-au.jpge-d-i-c.jpgcerny-rel.jpgzy-co-etru.jpgpo-mu-ko.pngbod-i-kobieta.jpggrant.jpgzl-ga-fr.jpgcyk baala.jpgwprow-do-et-rel.jpgwenus-e-l.jpgswiat-tr-ar.jpgczy-przed-wielkim-w.jpgkrolestwo.jpgz-ufnoscia-wp.jpghistorie-nie-st.jpgabc-ST.jpgdogmat-ch.jpgsk-po.jpgReligie-swiata.jpgetyka-m-s.jpgreli-kult2.jpgIlustro-historia-s.jpgLeroi-Gourhan - Religie prehistoryczne.jpgwinniczuk.jpgza-bi.jpgzagin-cyw.jpgtyloch.jpghymny-r-michalski.jpgmitologia-s-italii-krawczuk.jpgk-p-p.jpgG-Hetyci.jpgnie-w-za-i-h.jpggnilka-koran-i-ch.jpgprzyp.jpgcav-pis-nie.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BAHAIZM

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 2649986 odwiedzający

 33 odwiedzających online