Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

ZAGADNIENIA RELIGIJNE - Upiór

Upiór!

Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami opisem Upiora, zamieszczonym w Encyklopedii Staropolskiej Trzaski, Everta i Michalskiego w opracowaniu Aleksandra Brücknera z roku 1939.

Upiór, upierzyce (bo to poprawna forma), nawiedziły Polskę stosunkowo późno, w XVII i XVIII w., za to w  takiej ilości, że światłe duchowieństwo występowało urzędowo (za co np. Drużbacka biskupowi krakowskiemu Załuskiemu dziękowała) przeciw tej zarazie, którą nasze duchowieństwo nieraz raczej popierało.

Nazwa ruska upir już w r. 1049 wymieniona, oznacza dosłownie “nie ptak”; rzecz starsza niż Ruś; u nas strzyga (z łaciny dla obojej płci) albo wieszczyca. Obie nazwy polegają na powszechnym mieszaniu demonów wszelkich.

Właściwy upiór-strzyga, to martwiec wychodzący nocą z grobu i nawiedzający najpierw rodzinę, potem sąsiadów, aby im krew wysysać. Starożytność strzygi znała jako ptaków nocnych (trupów palono, więc sami wracać nie mogli), ostrymi dzuóbami do krwi się dobierających.

Ksiądz Jan Bohomolec w dziele “Diabeł w swojej postaci” 1772r. wyliczał środki przeciw nim stosowane, jak np. łajno świńskie włożyć mu w usta; najzwyklejszy: odkopać, głowę uciąć rydlem lub łopatą, między nogami położyć serce kołem osikowym przebić, albo ciało spalić; krew upiora z byle napojem zmieszawszy wypić, wreszczie ciało na twarz położyć a ręce związać. Przebijano także głowę długim gwoździem.

Wampir, nazwa bułgarska, to samo słowo co upiór rozszedł się po europie z Bałkanu w w. XVII i ożywił dawną  falę obłędu nowym przylewem.

 Wierzono też, że to diabeł wstąpił w trupa; upiór nie miał kości, twarz krwią obrzękła, byle przypadek niefortunny przy pogrzebie zwłok (np. kot je przeskoczył) mógł trupa w wampira obrócić; tak kończyli i czarownicy, wieszcze i i., szczególnie, jeśli im się nie powiodło przed zgonem udzielić swej wiedzy następcy.

Żródło: http://www.mlodedrwale.pl/2008/04/07/upiory/

Data utworzenia: 29/05/2008 @ 13:55
Ostatnie zmiany: 12/04/2012 @ 06:53
Kategoria : ZAGADNIENIA RELIGIJNE
Strona czytana 8883 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-ameryka-olmec.jpg0-ameryka-Aztec-xolotl.jpg0-ameryka-el-tajin.jpg0-ameryka-Xalapa.jpg0-ameryka-03-Sacsayhuaman.JPG0-ameryka_chichen_itza.jpg0-ameryka-inca.jpg0-ameryka-uxmal7.jpg0-ameryka-piramida2.jpg0-ameryka_Maize God.jpg0-ameryka-maska3.jpg0-ameryka-01.jpg0-ameryka-Uxmal_Pyramid_of_the_Magician.jpg0_maya4.jpg0-ameryka-saqsay4.jpg0-ameryka-03.jpg0-ameryka-gold2.jpg0-ameryka-machu-picchu_2.jpg0-ameryka-JaguarGod.jpgameryka-grzyb.png0-nazca.jpg0-moche.jpg0-ameryka-Palenque.jpgmask-teotihuacan.jpg0-ameryka_Kalasasaya_Tiwanaku_Bolivia.jpg0-ameryka-religia2.jpg0-ameryka-religion-aztecas2.jpg0-ameryka_Chac mool.jpg0-ameryka-Chichen-Itza.jpg0-america-Teotihuacan.jpg0-america-Teotihuacan2.jpg0-ameryka-gold.jpg0-ameryka-Inca2.gif0-ameryka-05.jpg0-mex_tula2.jpg0-ameryka-jukatan.jpg0-maja.jpg0-ameryka-skull.jpg0-ameryka-El_Tajin.jpg0-ameryka-Maya.jpg0-maya-pismo.gifprecolumbiana-peru.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6720011 odwiedzający

 155 odwiedzających online