Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Judaizm okresu II Świątyni - Judaizm świątynny

Judaizm świątynny

Judaizm świątynny powstał w czasach niewoli babilońskiej, po wypędzeniu ludności Izraela na tereny dzisiejszego Iraku i po najeździe Palestyny przez Achemenidów. W tym czasie ostatecznie zredagowano większą część Starego Testamentu oraz przeprowadzono reformę religijną (reforma Ezdrasza). Odnowiony judaizm zaczerpnął prawdopodobnie niektóre nowe koncepcje z zaratusztrianizmu: idee wędrówki dusz po śmierci do piekła lub nieba, Sądu Ostatecznego, przyjścia Mesjasza i osobistej odpowiedzialności za swoje czyny przed Bogiem[1][2][3]. Reforma wiązała się z włączeniem w kanon Biblii pism proroków: Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i innych. Po powrocie z niewoli babilońskiej oprócz odnowionego systemu wierzeń opracowano skomplikowaną liturgię, która była sprawowana wyłącznie przez kapłanów w Świątyni Jerozolimskiej wybudowanej w 536-515 p.n.e. na miejscu starej świątyni króla Salomona. W świątyni tej nie było już jednak zaginionej Arki Przymierza.

Pod panowaniem hellenistycznej dynastii Seleucydów (190-141 p.n.e.) próbowano zmusić Żydów do kultu bogów greckich, co spowodowało powstanie machabejskie. W II w. p.n.e. obok kapłanów i związanego z nimi stronnictwa saduceuszy, którzy bronili znaczenia kultu świątynnego, pojawili się "uczeni w piśmie" i stronnictwo faryzeuszy, którzy kładli nacisk na znajomość pism pięcioksięgu mojżeszowego i proroków oraz na skrupulatnym wypełnianiu zawartych w Biblii przepisów moralnych, rytualnych oraz prawnych. Oprócz nich powstawały mniejsze "sekty": ascetycznych esseńczyków, których poglądy zachowały się w rękopisach z Qumran, zwolenników Jana Chrzciciela oraz zwolenników Jezusa Chrystusa, którzy dali początek religii chrześcijańskiej. Po podbiciu kraju przez Rzymian (63 p.n.e.) rosnące znaczenie zdobywało niepodległościowe stronnictwo zelotów, których wysiłki spowodowały w końcu wybuch powstań żydowskich i zburzenie Jerozolimy przez Tytusa w 70 r. n.e., a następnie przez Hadriana w 135 r. We wszystkich dotychczasowych etapach rozwojowych judaizmu największe znaczenie religijne posiadali kapłani na czele z arcykapłanem.

1. Jacques Duchesne-Guillemin Zoroastrianizm w Encyclopaedia Britannica (ang.)
2. Gherardo Gnoli Dualism w Encyclopaedia Iranica. (ang.)
3. Shaul Shaked Eschatology in Zoroastrianizm and Zoroastrian Influence w Encyclopaedia Iranica (ang.)
vivki

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 01:03
Ostatnie zmiany: 14/08/2011 @ 02:32
Kategoria : Judaizm okresu II Świątyni
Strona czytana 2905 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
historia-polski-sz.jpgHistoria-piekna-eco.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgkosidowski-rumaki.jpglevi-strauss-totemizm.jpghis-s.bmpstu-mat-2005.jpg1001-o-bogu.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifPiecioksiag-v.jpgmitologia-arabow.jpgfedon2x.jpgbog-einsteina.jpgksiega-tura.jpgtradycje-tolerancji.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgw-kregu-religii.jpgmitologia-sta-grecji.jpggilgamesz.jpgpokarm-bogow.jpegmalinowski-mit.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgmitologia-cz-afryki.jpgPOA2.bmp5-wielkich-religii-swiata.jpgbloch-etruskowie.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifpapiestwo.jpgfreud-czlowiek.jpgzarys-dziejow.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgmitologia-mezopotamii.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegdumezil.jpgtyloch-rekopisy.jpgepos-Chassang.jpgmitologia-slowian-gi.jpghomo-ludens-h.jpgsandauer.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgklatwa-eng.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpgdonini.jpgmitologia-korei2.jpgmargul-jak-umier.jpgmitologia-indyjska.jpgpolska-piastow.jpgMot-na-czarownice.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgmitologia-lu-syberii.jpgtajemnice-biblii.jpgborkowski-socjologia.pngkrawiec-seksualnosc.jpgencyklopedia-kat-1.jpgpopko-huryci.jpgsladami-etruskow.jpgNowy-Testament-H.jpgobrzedy-rytualy.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3044778 odwiedzający

 40 odwiedzających online