Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

Judaizm II Świątyni - Judaizm świątynny

Judaizm świątynny

Judaizm świątynny powstał w czasach niewoli babilońskiej, po wypędzeniu ludności Izraela na tereny dzisiejszego Iraku i po najeździe Palestyny przez Achemenidów. W tym czasie ostatecznie zredagowano większą część Starego Testamentu oraz przeprowadzono reformę religijną (reforma Ezdrasza). Odnowiony judaizm zaczerpnął prawdopodobnie niektóre nowe koncepcje z zaratusztrianizmu: idee wędrówki dusz po śmierci do piekła lub nieba, Sądu Ostatecznego, przyjścia Mesjasza i osobistej odpowiedzialności za swoje czyny przed Bogiem[1][2][3]. Reforma wiązała się z włączeniem w kanon Biblii pism proroków: Izajasza, Jeremiasza, Ezechiela i innych. Po powrocie z niewoli babilońskiej oprócz odnowionego systemu wierzeń opracowano skomplikowaną liturgię, która była sprawowana wyłącznie przez kapłanów w Świątyni Jerozolimskiej wybudowanej w 536-515 p.n.e. na miejscu starej świątyni króla Salomona. W świątyni tej nie było już jednak zaginionej Arki Przymierza.

Pod panowaniem hellenistycznej dynastii Seleucydów (190-141 p.n.e.) próbowano zmusić Żydów do kultu bogów greckich, co spowodowało powstanie machabejskie. W II w. p.n.e. obok kapłanów i związanego z nimi stronnictwa saduceuszy, którzy bronili znaczenia kultu świątynnego, pojawili się "uczeni w piśmie" i stronnictwo faryzeuszy, którzy kładli nacisk na znajomość pism pięcioksięgu mojżeszowego i proroków oraz na skrupulatnym wypełnianiu zawartych w Biblii przepisów moralnych, rytualnych oraz prawnych. Oprócz nich powstawały mniejsze "sekty": ascetycznych esseńczyków, których poglądy zachowały się w rękopisach z Qumran, zwolenników Jana Chrzciciela oraz zwolenników Jezusa Chrystusa, którzy dali początek religii chrześcijańskiej. Po podbiciu kraju przez Rzymian (63 p.n.e.) rosnące znaczenie zdobywało niepodległościowe stronnictwo zelotów, których wysiłki spowodowały w końcu wybuch powstań żydowskich i zburzenie Jerozolimy przez Tytusa w 70 r. n.e., a następnie przez Hadriana w 135 r. We wszystkich dotychczasowych etapach rozwojowych judaizmu największe znaczenie religijne posiadali kapłani na czele z arcykapłanem.

1. Jacques Duchesne-Guillemin Zoroastrianizm w Encyclopaedia Britannica (ang.)
2. Gherardo Gnoli Dualism w Encyclopaedia Iranica. (ang.)
3. Shaul Shaked Eschatology in Zoroastrianizm and Zoroastrian Influence w Encyclopaedia Iranica (ang.)
vivki

Data utworzenia: 13/08/2011 @ 01:03
Ostatnie zmiany: 14/08/2011 @ 02:32
Kategoria : Judaizm II Świątyni
Strona czytana 7083 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
0-Trinity Lavra.jpgkosciol-prawoslawny.jpgprawoslawny-koszyczek.jpgprawoslawny-ornat.jpg0-vladimir-church-2.jpgMastichari_Kos_Greece.jpgba4ko_1.jpgPanagia_Damiotissa_Naxos_Greece.jpgAgios_Theologos_Kos.jpgLavra_Easter.jpg0-cerkiew-5.jpgprawoslawna-ikona.jpg0-Belogorsk Monastery.jpg0-cerkiew.jpg0-st-isaac-cathedral.jpg0-prawoslawie2.jpg1170761.jpg0-Church Trinity.jpgsvkanstanty_and_alena_kopia.jpgprawoslawny-slub-korony.jpggrecki-prawoslawny.jpgcyryl_metody.jpgprawoslawny-pop.jpg0-Novgorod.jpgprawoslawny-krzyz.jpg0-dome-cross.pngDafni_Christ.jpgPatmos_church.jpg0-Belgrade.jpg0-petersburg.jpgRhodos_Agios_Nikolaos_Foundoukli.jpg23359664.jpg0-cebule2.jpg0-bochu.jpgbazylika_Paros.jpg0-Nicholas_in_Kronstadt.jpglampy-prawoslawne.jpg0-lodz2.jpg0-monas.jpgcerkiew_turzansk.jpg0-cebule.jpeg402462_85_th.jpg0-cebule3.jpgprawoslawne-swiece.jpgprawoslawny-haft.jpg141t.gif0-cerkiew2.jpg0-Savior of Spilled blood.jpg0-ortho4.jpg0-archangel.jpgPanagia_Vrisiani_Mesochori.jpg0-christ-the-saviour.jpgnaksos.jpgOrthodox_Brno.jpg0-moskwa.jpg0-StPetersburg.jpgprawoslawny-slub.jpg0-moscow-2.jpg0-dome-cross2.pngalexei-ii.jpgKalymnos_Emporeios.jpgAgioi_Asomatoi-Athens.jpgbatiuszka.jpgRhodos_Asklipio_Church.jpgmoscow14.jpgSaint_Michael_Smichov.jpgkrzyz-prawoslaawie.jpg0-sofia.jpgprawoslawne-krzyze.jpg0-st-basils-moscow-3.jpg0-Our Saint Petersburg.jpgkarlowe-wary.jpg0-The_Trinity_Cathedral.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij => WISZNUIZM <<==

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 6429209 odwiedzający

 118 odwiedzających online