Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Afryka
Ameryka
Australia i Oceania

PODRÓŻE z Arhatem - Wyprawa nad BajkałZapraszam na wyprawę - Bajkał w 12 dni
-----------------------------

- 1 dzien
WARSZAWA - MOSKWA - IRKUCK:
Wylot samolotem do Moskwy; w Moskwie przesiadka na samolot do Irkucka;
-----------------------------
- 2 dzień
IRKUCK:
przylot do Irkucka o godz 6 rano; transfer do hotelu; zakwaterowanie; śniadanie, czas wolny

od ok. godz 14. zwiedzanie miasta, które jest kulturalnym i naukowym centrum Syberii; Wschodniej.

Zobaczymy:
- Plac Kirowa,
- historyczne drewniane dzielnice z „koronkową" ornamentacją domów i współczesną architektura,
- Muzeum Dekabrystów.
- Muzeum Krajoznawcze w Irkutsku; zawierające unikalne zbiory Cesarskiego Towarzystwa Geograficznego; w których gromadzeniu niebagatelną rolę odegrali wybitni polscy uczeni, przymusowo zsyłani na Syberię, najbardziej znanym z nich jest oczywiście badacz Bajkału B. Dybowski, którego podobizna została uwieczniona na murach muzeum.
- piękne cerkwie wybudowane w stylu tak zwanego "syberyjskiego baroku": cerkiew Objawienia Pańskiego i cerkiew Zbawiciela ,
- kościoły rzymsko-katolickie: katedrę p.w. Niepokalanego Serca M.B i tzw.Polski Kościół, dawniej p.w. NMP (obecnie sala organowa Filharmonii Irkuckiej);
- pomnik cara Aleksandra III

Dzień zakończymy romantycznym spacerem po ulicy Nabereżnoj, biegnącej zgodnie z nazwą brzegiem Angary

Wieczorem: obiadokolacja w restauracji hotelowej
-----------------------------
- 3 dzień
WYSPA OLCHON: CHUŻYR; SKAŁA SZAMANA
Po śniadaniu wyjazd z Irkucka na Wyspę Olchon - największą i jedyną zamieszkałą wyspę na Bajkale. Najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego w tym miejscu sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Na wyspie znajdują się pozostałości tzw. Tajemniczych Murów powstałych miedzy VI a IX wiekiem.

Ze względu na swoje położenie wyspa posiada specyficzny mikroklimat. Jedną z jej największych atrakcji są naturalne stepy reliktowe w południowej części oraz bogata tajga w części północnej. Cała wyspa uznawana jest przez Buriatów za miejsce święte. W wielu miejscach możemy zobaczyć charakterystyczne buriackie obiekty kultowe w postaci słupów (serge) bądź drzew obwieszonych kolorowymi szmatkami. Przy odrobinie szczęścia możemy również natknąć się na miejsce ofiarne z wiszącą na drzewie świeżą skórą z konia wraz z kopytami.

Po dotarciu do Chużyru - "stolicy" wyspy Olchon; zakwaterowanie oraz spacer do Skały Szamana, świętego miejsce wyznawców szamanizmu

Kolacja w bazie turystycznej.

Dla chętnych możliwość zakwaterowania w buriackiej jurcie.

Podróź z Irkucka do Chużyru trwa ok. 8 godzin, wskazane jest więc zabranie suchego prowiantu.
-----------------------------
- 4 dzień:
OLCHON: PRZYLĄDEK CHABOJ
Po śniadaniu wyjazd samochodami terenowymi na przylądek Chaboj.

Przylądek Chaboj jest najdalej na północ wysuniętym skrawkiem wyspy. Dla Buriatów jest to miejsce święte, stąd obecność słupów serge. Z przylądka roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Bajkał, odległy półwysep Świety Nos i góry po drugiej stronie Małego Morza

Trasa podróży przebiegać będzie przez wioskę Harancy i słynną z ruchomych wydm wioskę Pieszczenaja. W wiosce Pieszczenaja w latach powojennych mieścił się obóz dla więżniów. W lesie znajduje się opuszczony cmentarz.

Podczas podrózy zobaczymy również pobliski malowniczy przylądek Tri Brata, zbudowany z marmurowych skał pokrytych porostami.

Obiad składający się z ugotowanej na ognisku zupy rybnej i herbaty spożyjemy w wiosce Uzury Was. Wioska znajduje się w pólnocno-wschodniej części wyspy. W pieczarze pobliskiej góry Tołgoj odnaleziono fragmenty neolitycznej ceramiki i nefrytowy nóż

Powrót w godzinach wieczornych; kolacja w bazie.
-----------------------------
- 5 dzień:
OLCHON: JEZIORO SZARA-NUR; SPOTKANIE Z SZAMANEM
Po śniadaniu wyjazd samochodami terenowymi nad jezioro Szara Nur.

„Szara Nur” po buriacku oznacza „Żółte Jezioro”. Jest to jedyne jezioro na wyspie z silnie zmineralizowaną wodą. Wokół jeziora rozciągają się malownicze pejzaże, można cieszyć się dziką przyrodą podziwiając obfitość zwierząt i ptaków. Woda w jeziorze ma właściwości lecznicze. Kąpiel w nim, jak się uważa, dodaje ciału zdrowia i urody.

Obiad przyrządzony na ognisku zjemy nad jeziorem:

Wieczorem po powrocie do Chużyru zwiedzenie Mzeum Krajoznawczego i spotkanie z buriackim szamanem.

Po spotkaniu z szamanem kolacja w bazie.

-----------------------------
- 6 dzień:
WYSPY MAŁEGO MORZA;
Po śniadaniu zaokrętowanie na łodzie.

Każda wyspa Małego Morza jest niepowtarzalna. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wyspa Barakczyn. Znajdują się tu pochówki starożytnego ludu Kurkykanów, spokrewnionego z Hunami, będącego prawdopodobnie protoplastami dzisiejszych Jakutów .

Na wyspie Ogoj możemy podziwiać buddyjską stupę.

Ugotowany na ognisku obiad zjemy na jednej z wysp.

Wieczorem wizyta w buriackiej wiosce pod Chużyrem

Kolacja w bazie.
-----------------------------
- 7. dzień:
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd z Chużyru do Irkucka; w godzinach wieczornych przybycie do Irkucka; zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 8 dzień:
UŁAN-UDE:
Po śniadaniu wyjazd z Irkucka do stolicy Buriacji Ułan-Ude. ok. 10 – godzinna podróz autokarem malowniczą trasą w pobliżu południowych wybrzeży Bajkału. Wskazane jest zabranie ze sobą suchego prowiantu.

W godzinach wieczornych przybycie do Ułan-Ude, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja w restauracji hotelowej
-----------------------------
- 9 dzień:
UŁAN-UDE
Po śniadaniu zwiedzanie miasta.

Zostało ono założone w 1666 r. przez rosyjskich Kozaków jako zimowisko Udińsk. Od 1689 r. było twierdzą Wierchnieudińską. W 1690 r. Wierchnieudińsk otrzymał prawa miejskie. W XVII wieku stanowił ośrodek wojskowy i administracyjny. Dzięki położeniu geograficznemu miasto szybko stało się centrum handlowym łączącym Rosję, Chiny i Mongolię. Do dzisiaj zachowały się w centrum stare obiekty handlowe, rzeźbione w drewnie i kamieniu, przykład rosyjskiego klasycyzmu. W 1878 r. miasto niemal doszczętnie spłonęło, po czym zostało odbudowane. W mieście można znaleźć przykłady współistnienia obok siebie lamaizmu i rosyjskiej cerkwi prawosławnej (Sobór Hodegetrii - powstały w latach 1741-1785, najstarszy murowany budynek na terenie Buriacji; Cerkiew Świętej Trójcy - powstała w 1809 r.). Miasto znane jest również z największej na świecie rzeźby przedstawiającej głowę Lenina oraz charakterystycznej postsowieckiej architektury.

W Ułan-Ude znajduje się również wiele interesujących muzeów, z których zwiedzimy dwa:

- Muzeum Historii Buriacji - eksponowane są tam przedmioty związane z historią, religią i kulturą Przybajkala, dzieła sztuki Indii, Nepalu, Tajlandii, Chin i Japonii. Do unikatowych eksponatów należy m.in. "Atlas medycyny tybetańskiej".

- Muzeum Etnograficzne Kultury i Życia Narodów Zabajkala - otwarte w 1973 r., położone na północnych peryferiach Ułan Ude. Znajduje się tam siedem następujących kompleksów przedstawiających architekturę i warunki życia ludności autochtonicznej i napływowej:

kompleks ewenkijski - przedstawia koczowiska Ewenków, m.in.: czumy i zagrodę dla reniferów;

kompleks Buriatów przedbajkalskich - przedstawia jurty ośmiościenne pochodzące z XIX wieku, trzy domy (siedziby zimowe) z zabudowaniami gospodarczymi oraz zagrodę dla bydła;

kompleks Buriatów zabajkalskich - prezentowana jest tam m.in. zimowa siedziba zamożnego Buriata, drewniana czterościenna jurta, spichlerz, wojłokowe jurty koczowników,

kompleks staroruski - przedstawia siedzibę atamana kozackiego, m.in. dom, stajnię, powozownię, spichlerz, a także lokum ubogiego chłopa;

kompleks staroobrzędowców - wiejska ulica zabudowana domostwami różniącymi się między sobą wielkością i wyglądem (zależne jest to od statusu materialnego gospodarza) oraz kaplica bezpopowców;

kompleks miejski - przedstawia warunki życia w Wierchnieudińsku z okresu XIX wieku, m.in. domy bogato zdobione i drewnianą cerkiew;

kompleks archeologiczny - eksponaty związane m.in. z życiem człowieka pierwotnego z epoki brązu, oraz z życiem Hunów oi innych ludów tureckich.

Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.

Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 10 dzień:
DACAN IWOŁGIŃSKI
Po śniadaniu wyjazd do Iwołgi Górnej, miejscowości będącej buddyjskim centrum całej Federacji Rosyjskiej.

Tu znajduje się siedziba zwierzchnika rosyjskiego lamaizmu Chambo-lamy. W skład kompieksu architektonicznego wchodzi klasztor oraz cztery świątynie. Tutaj też znajduje się największa na terenie Federacji Rosyjskiej buddyjska biblioteka, buddyjski instytut Daszi Czainhorlin, w którym kształci się ok. 200 osób oraz muzeum sztuki buddyjskiej.

W świątyniach obowiązuje zakaz fotografowania. Po wejściu należy zdjąć nakrycie głowy.

Powrót do Ułan-Ude w godzinach wieczornych. Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 11 dzień:
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd do Irkucka. Przybycie do Irkucka w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 12 dzień:
IRKUCK – MOSKWA - WARSZAWA
Śniadanie. O 14 wylot samolotem do Moskwy; w Moskwie przesiadka na samolot do Warszawy; lądowanie w Warszawie wieczorem tego samego dnia (różnica czasu); zakończenie imprezy.
-----------------------------


Dla zainteresowanych 12 dniową wyprawą z powyższym planem zwiedzania podaję dodatkowe informacje:
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu mailowego: mpedracki@wp.pl
Odpowiem natychmiast, jeśli tylko nie będę w tym czasie w podróży.

Łączna kwota wyprawy - 6214 PLN
Cena obejmuje:
- bilety lotnicze na trasie: Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa
- zakwaterowanie i wyżywienie podczas całej imprezy (w Irkucku i Ułan-Ude śniadania i obiadokolacje, na Olchonie: śniadadania, obiady, kolacje)
- wszystkie wycieczki przewidziane w programie imprezy
- usługi lokalnych przewodników
- wszelkie usługi transportowe na terenie irkutskiej obłastii i Republiki Buriacji
- bilety wstępu do muzeów
- opiekę polskiego pilota
- ubezpieczenie

Cena nie obejmuje:
- koszty uzyskania rosyjskiej wizy (ok. 200 PLN)

UWAGA: Cena zgodna z cenami biletów lotniczych obowiązującymi na trasie: Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa we wrześniu 2009. W okresie od stycznia do lipca 2010 możliwy jest sukcesywny wzrost cen na letnie loty na tej trasie.

Zapraszam
Michał Pędracki

Wszystkich zainteresowanych podróżami zapraszam do kontaktu mailowego: mpedracki@wp.pl
Odpowiem natychmiast, jeśli tylko nie będę w tym czasie w podróży.

Data utworzenia: 02/01/2010 @ 14:53
Ostatnie zmiany: 15/06/2011 @ 01:37
Kategoria : PODRÓŻE z Arhatem
Strona czytana 2916 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
bhagawad-piesn-pana.pngbibliografia_cz2/Nowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegochrzczeni-w-duchu.jpgbibliografia_cz1/judaizm.jpgatlantyda-zajdler.jpgbibliografia_cz1/archeologia_biblijna.jpgbibliografia_cz3/kobieta-w-czasach.jpgzycie-se-ksiezy.pngbibliografia_cz1/historia-gotow.jpgpolemicznie-wipszycka.gifbibliografia_cz1/tho-bib.JPGmajowie-gall.jpgbibliografia_cz3/renan.jpghistoria-koloru.jpgbibliografia_cz1/historia-hiszpanii.jpgbibliografia_cz2/kuncewicz-piotr-antyk.jpgbibliografia_cz2/Piecioksiag-v.jpgbibliografia_cz2/sandauer.jpgbibliografia_cz2/1001-o-bogu.jpgbibliografia_cz3/azja-i-afryka.jpgbibliografia_cz2/tajemnice-biblii.jpgbibliografia_cz2/Historia-piekna-eco.jpgpettazzoni.jpgbibliografia_cz3/ile-lat-ma-wsz.jpgbibliografia_cz3/chrzescijanstwo-przyszlosci.jpgreligia-encyklopedia-pwn5.jpgbibliografia_cz3/rel-sw-rzymskiego.jpgmeksykanskie-abc.jpgbibliografia_cz1/kow-w-ch.JPGbibliografia_cz3/grant-dz-izraela.jpghistoria-z.jpgbibliografia_cz3/swiat-symb-chrzesc.jpgbibliografia_cz2/ksiega-tura.jpgbibliografia_cz3/dennett-odczarowanie.jpgbibliografia_cz2/groby-b-u.jpgbibliografia_cz2/mitologia-korei2.jpgbibliografia_cz1/zycie-cawrhorne.jpgbibliografia_cz1/religie-slowian-sz.jpgbibliografia_cz1/papiez.jpgwprowadzenie-dr.jpgbibliografia_cz2/freud-czlowiek.jpgstarzy-nowi-bo-japonii.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-1.gifbibliografia_cz1/Ludzie-bogowie-i-przybysze-z-kosmosu-Stoczkowski.jpgbibliografia_cz3/ksiega-rzeczy-dziwnych-1.jpgbibliografia_cz3/religie-sw-ency.jpgbibliografia_cz2/zary-ency-rel.jpgbibliografia_cz2/w-kregu-religii.jpgbibliografia_cz1/cha-kos.JPGlocke.jpgdanecki.jpgzorian-dolega-chodakowski3.gifbibliografia_cz2/krawczuk-s-do-starozytnosci.jpgaztekowie-narod-wybrany-p-s.jpegbibliografia_cz2/polska-piastow.jpgDrozdowicz-G-nurty-now-f-franc.jpgbibliografia_cz2/sztuka-starozytnego-wschodu-2.gifbibliografia_cz1/sarmaci-sulimirski.jpgbibliografia_cz2/Sredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpghis-g.jpgbibliografia_cz2/boas-umysl-cz-pierwotnego.jpgbibliografia_cz3/historia-p.jpgbibliografia_cz1/30-wyznan.jpgHistoria medycyny-1988.jpgbohater-o-1000t.jpgbibliografia_cz2/mitologia-sta-egiptu.jpgbibliografia_cz2/margul-jak-umier.jpgbibliografia_cz1/keller-katolicyzm.jpgi-historia-powszechna-b.jpgbibliografia_cz3/voodoo.jpgbibliografia_cz3/bez-ograniczen.pngbibliografia_cz1/mus-ant.JPGreligia-ludow-pierwotnych.jpgbibliografia_cz1/b-religia-staro-egiptu.jpgfahry-piramidy.jpgteodoret.jpgpaleografia-lacinska-1951.jpegbibliografia_cz2/slow-sy.jpgbibliografia_cz1/graves-mity-heb.jpgbibliografia_cz3/kramer-smierc.jpgswiat-fenicjan.jpgzycie-codzienne-galii.jpgbibliografia_cz2/michalowski-n-t-piramidy.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-biel.jpggrecja_niepodlegla.jpgbibliografia_cz2/mitologia-indyjska.jpghughes-rzym.jpgbibliografia_cz3/haasler-tajne-sprawy-papiezy.jpgbibliografia_cz1/swiety-baldachim.JPGbibliografia_cz1/zycie-co-g-merowingow.jpgbibliografia_cz2/mitologia-arabow.jpgbibliografia_cz2/klatwa-eng.jpgskrzypekoswiecenie-fr.jpgbibliografia_cz1/atlas-miejsc-biblijnych.jpgbibliografia_cz3/poczet-pap-jwk.jpgbibliografia_cz2/Szamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgbibliografia_cz1/gni-pie.JPGbibliografia_cz3/Norbu - Krysztal.jpgpseudonauka-i-p.jpgbibliografia_cz3/religie-s-b-wschodu.jpgbibliografia_cz1/sim-cyw.JPGbibliografia_cz1/hellenizm-a-j.jpgbibliografia_cz1/po-sztuki_chrzescijanskiej.jpgazja-pacyfik13.jpgbibliografia_cz2/papiestwo.jpgbibliografia_cz2/bloch-etruskowie.jpgbibliografia_cz2/Ksiega-Rodz-interlinearna.jpgbibliografia_cz1/his-chrzex-p-johnson.jpgbibliografia_cz3/tajne-stowarzyszenia.jpgNiwinski-bostwa-kulty.jpgbibliografia_cz3/zycie-cwa.bmpbibliografia_cz3/his-niem.jpgbibliografia_cz2/tradycje-tolerancji.jpghistoria-wierzen-i-idei-religijnych.jpgbibliografia_cz3/houria-historia-ar.jpgbibliografia_cz2/wojcik-historia-p-XVII.jpgseptymiusz-sewer-k.jpgbibliografia_cz2/prawoslawie-k.jpgreligie-uniwersalistyczne.jpgaztekowie.gifbibliografia_cz1/484.jpgdakowie-HD.jpgbibliografia_cz1/gardner-potomkowie.jpgbibliografia_cz3/zarys dziejow-r.jpgbibliografia_cz2/borkowski-socjologia.pnghis-iranu.jpgbibliografia_cz3/do-ziemi-swietej.jpgency-pow-1976.jpgbibliografia_cz1/levy-Bruhl-czynnosci-umyslowe.jpgbibliografia_cz3/religie-aaaaio.jpgbibliografia_cz2/Paul-Herrmann.jpgbibliografia_cz3/mity-green.jpgbibliografia_cz1/al-ar-pal.JPGmoralnosc-mozgu.jpgbibliografia_cz1/d-r-zycie.JPGbibliografia_cz1/liverani-nie-tylko-b.pngbibliografia_cz2/popko-huryci.jpgbibliografia_cz1/w-kregu-swiatowida.jpgbibliografia_cz3/joga-swie.jpgbibliografia_cz3/historia-chin.jpgswietowanie-doroczne-pl.jpgstarozytny-egipt=w.jpgjudaizm-solomon.jpgw-kregu-upiorow.jpgbibliografia_cz3/religia-en.jpgkoran.jpgbibliografia_cz2/pokarm-bogow.jpegbibliografia_cz2/malinowski-mit.jpgbibliografia_cz2/donini.jpgbibliografia_cz1/N-dziedzictwo-goliata.jpgdzieje-dawnych_turkow.jpgbibliografia_cz2/zarys-dziejow.jpgbibliografia_cz1/mejor-buddyzm.jpgbibliografia_cz1/historia-cudow.jpgbibliografia_cz3/messadie-diabel.jpgbibliografia_cz2/gilgamesz.jpgmahometanizm=g.jpgbibliografia_cz3/kataryzm.jpgbibliografia_cz2/Wandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpgbibliografia_cz1/z-ch-an.JPGbibliografia_cz3/FitzGerald - Chiny.jpgbibliografia_cz1/tro-pie.JPGbibliografia_cz3/kierul-newton.jpgbibliografia_cz3/jezus-i-samarytanka.jpgbibliografia_cz2/1001-rzeczy-o-biblii.jpgbibliografia_cz3/buddyzm-b-p-l-a.jpgbibliografia_cz2/mitologia-slowian-gi.jpgbibliografia_cz1/socjo-reli.jpgbibliografia_cz3/stomma-slonce.jpgbibliografia_cz1/religie-chin.jpgholownia-kos-d-s-z.jpgharding-r-s.jpgbibliografia_cz3/wilson-o-naturze.jpgbibliografia_cz3/peck-w-poszukiwaniu.jpgbibliografia_cz1/Monologion Proslogion.jpgbibliografia_cz1/po-arch_chrzescijanskiej.jpgbibliografia_cz3/rytualy-dawne-i-w.jpgupadek2.jpgbibliografia_cz2/tyloch-rekopisy.jpgbibliografia_cz3/alpatow-2.jpgbibliografia_cz3/religie-w-a-poludniowej.PNGbibliografia_cz1/kultura-wiekow-srednich.jpgbibliografia_cz1/tresc-wierzen-r.jpgbibliografia_cz1/kosidowski-opowiesci-bib.jpgparandowski-mitologia.jpgbibliografia_cz1/his-filo-tat.pngbibliografia_cz3/Angelo Scarabel.jpgbibliografia_cz2/POA2.bmpbibliografia_cz3/Religie Aryow W.jpegNorbu - Krysztal.jpgbibliografia_cz1/zapomniany-s-s.jpgbibliografia_cz1/dramat-i-kult.jpgbibliografia_cz2/historia-polski-sz.jpgbibliografia_cz1/starozytna-palestyna.gifbibliografia_cz1/religie-bw.jpgbibliografia_cz1/poniatowski-wstep.jpgbibliografia_cz3/legowicz-zarys.jpgbibliografia_cz2/okultyzm-magia-wrozby.jpgrzecz-z-od.gifrouss-bog-zla.jpgbibliografia_cz1/historia-seksu.jpgbibliografia_cz2/encyklopedia-kat-1.jpgbibliografia_cz3/Hetyci-klingel.pngzrozumiec_araba.jpgbibliografia_cz2/historia-powszechna-sredniowiecze.jpgbibliografia_cz1/zycie-codzienne-prusow2.jpgbiblia=aramejska.jpegbibliografia_cz1/dz-ze-za.jpgbibliografia_cz3/tokarczyk-4-j-a.jpgbibliografia_cz1/f-mity-grekow-i-rzymian.jpgbibliografia_cz3/hubert-mauss.jpgbibliografia_cz2/obrzedy-rytualy.jpgbibliografia_cz3/zloty-przewodnik-p-r-halu.jpgbibliografia_cz2/sladami-etruskow.jpgbibliografia_cz3/antropologia-b-tylor.jpgbibliografia_cz1/skrok-na-tropach.jpgbibliografia_cz3/biblia2.jpgbibliografia_cz3/historia-grzechu.jpgre-afryki.jpgbibliografia_cz1/ksiega-ukryta-wb.jpgbibliografia_cz2/levi-strauss-totemizm.jpgbibliografia_cz1/homerski-wstep-ogolny-do-pisma-swietego.jpgbibliografia_cz2/Magia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgRamadan-Sladami-Proroka.jpgbibliografia_cz3/twardecki.jpgbibliografia_cz1/euz-his.JPGbibliografia_cz3/konstantyn-w-krawczuk.jpgbibliografia_cz1/starozytnosc-bajeczna.jpgsztuka-indonezji.jpgbibliografia_cz3/h-kk.jpgbibliografia_cz1/eliade-sacrum-mit-historia.jpgbibliografia_cz3/dionizos-kere.jpgbibliografia_cz1/dialog-kultur-cywi-i-rel.jpgbibliografia_cz1/d-r-ko-pi.JPGzdybicka.jpgbibliografia_cz3/rod-argeadow.jpgbibliografia_cz1/szczepanowicz-ziemia-swieta.jpghistoria-duchowosci-chrzes.jpgbibliografia_cz2/Nowy-Testament-H.jpg3-Rosja.jpgbibliografia_cz2/dumezil.jpgbibliografia_cz3/boilton.JPGbibliografia_cz3/gibbon-zmierzch.jpgbibliografia_cz3/mitologia-cel.jpgbibliografia_cz1/kud-hinduizm.jpgbibliografia_cz2/mitologia-lu-syberii.jpgbibliografia_cz1/komentarz-his-kul-do-biblii-h.jpgbibliografia_cz2/epos-Chassang.jpgbibliografia_cz2/homo-ludens-h.jpgbibliografia_cz2/mitologia-mezopotamii.jpgbibliografia_cz3/Minois-kosciol-i-n.jpgbibliografia_cz3/hist-kos.jpgbibliografia_cz3/schylek-sr-eu.jpgbibliografia_cz3/budda.jpgbibliografia_cz3/Petoia-wampiry.jpegbibliografia_cz3/50-najwiekszych-k.jpgbibliografia_cz2/his-s.bmpbibliografia_cz3/judaizm-u-poczatkow.jpgbibliografia_cz2/stu-mat-2005.jpgi-znowu-zapial-kur.jpgbibliografia_cz3/kanert-buddyzm.jpgbibliografia_cz2/fedon2x.jpghistoria-holandii-b.jpgLITERA-NA-SW-12-1987.jpggnoza-q.jpgbibliografia_cz2/mitologia-cz-afryki.jpgbibliografia_cz3/sladami-amuletu.jpgbibliografia_cz1/swiderkowna-rozmowy-o-bib-nt.jpgSilnicki-Sobory powszechne a Polska.jpghistorya powszechna kosciola.jpgsladami-klatwy.jpgbibliografia_cz1/har-klu.JPGbibliografia_cz2/krawiec-seksualnosc.jpgbibliografia_cz2/kosidowski-rumaki.jpgbibliografia_cz1/pluzanski-7sensacji-w-n.jpgbibliografia_cz3/tragedia-narodu.jpgbibliografia_cz1/historia-biblii.jpgbibliografia_cz1/tajemnice-krety.jpgateizm=nowicki.jpgbibliografia_cz2/5-wielkich-religii-swiata.jpgreligie-w-p.jpgbibliografia_cz3/teksty-piramid.jpgcairns-e2.bmpbibliografia_cz2/bog-einsteina.jpgslownik religii.jpgbibliografia_cz1/miedzy-s-a-n-testament.jpgbibliografia_cz1/wip-kos.JPGbibliografia_cz2/mitologia-sta-grecji.jpgbibliografia_cz2/Mot-na-czarownice.jpgbibliografia_cz1/wilson.jpghermiasz.jpgbibliografia_cz1/girard-sacrum-i-p.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3884135 odwiedzający

 34 odwiedzających online