Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

PODRÓŻE z Arhatem - Wyprawa nad BajkałZapraszam na wyprawę - Bajkał w 12 dni
-----------------------------

- 1 dzien
WARSZAWA - MOSKWA - IRKUCK:
Wylot samolotem do Moskwy; w Moskwie przesiadka na samolot do Irkucka;
-----------------------------
- 2 dzień
IRKUCK:
przylot do Irkucka o godz 6 rano; transfer do hotelu; zakwaterowanie; śniadanie, czas wolny

od ok. godz 14. zwiedzanie miasta, które jest kulturalnym i naukowym centrum Syberii; Wschodniej.

Zobaczymy:
- Plac Kirowa,
- historyczne drewniane dzielnice z „koronkową" ornamentacją domów i współczesną architektura,
- Muzeum Dekabrystów.
- Muzeum Krajoznawcze w Irkutsku; zawierające unikalne zbiory Cesarskiego Towarzystwa Geograficznego; w których gromadzeniu niebagatelną rolę odegrali wybitni polscy uczeni, przymusowo zsyłani na Syberię, najbardziej znanym z nich jest oczywiście badacz Bajkału B. Dybowski, którego podobizna została uwieczniona na murach muzeum.
- piękne cerkwie wybudowane w stylu tak zwanego "syberyjskiego baroku": cerkiew Objawienia Pańskiego i cerkiew Zbawiciela ,
- kościoły rzymsko-katolickie: katedrę p.w. Niepokalanego Serca M.B i tzw.Polski Kościół, dawniej p.w. NMP (obecnie sala organowa Filharmonii Irkuckiej);
- pomnik cara Aleksandra III

Dzień zakończymy romantycznym spacerem po ulicy Nabereżnoj, biegnącej zgodnie z nazwą brzegiem Angary

Wieczorem: obiadokolacja w restauracji hotelowej
-----------------------------
- 3 dzień
WYSPA OLCHON: CHUŻYR; SKAŁA SZAMANA
Po śniadaniu wyjazd z Irkucka na Wyspę Olchon - największą i jedyną zamieszkałą wyspę na Bajkale. Najstarsze ślady osadnictwa ludzkiego w tym miejscu sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Na wyspie znajdują się pozostałości tzw. Tajemniczych Murów powstałych miedzy VI a IX wiekiem.

Ze względu na swoje położenie wyspa posiada specyficzny mikroklimat. Jedną z jej największych atrakcji są naturalne stepy reliktowe w południowej części oraz bogata tajga w części północnej. Cała wyspa uznawana jest przez Buriatów za miejsce święte. W wielu miejscach możemy zobaczyć charakterystyczne buriackie obiekty kultowe w postaci słupów (serge) bądź drzew obwieszonych kolorowymi szmatkami. Przy odrobinie szczęścia możemy również natknąć się na miejsce ofiarne z wiszącą na drzewie świeżą skórą z konia wraz z kopytami.

Po dotarciu do Chużyru - "stolicy" wyspy Olchon; zakwaterowanie oraz spacer do Skały Szamana, świętego miejsce wyznawców szamanizmu

Kolacja w bazie turystycznej.

Dla chętnych możliwość zakwaterowania w buriackiej jurcie.

Podróź z Irkucka do Chużyru trwa ok. 8 godzin, wskazane jest więc zabranie suchego prowiantu.
-----------------------------
- 4 dzień:
OLCHON: PRZYLĄDEK CHABOJ
Po śniadaniu wyjazd samochodami terenowymi na przylądek Chaboj.

Przylądek Chaboj jest najdalej na północ wysuniętym skrawkiem wyspy. Dla Buriatów jest to miejsce święte, stąd obecność słupów serge. Z przylądka roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Bajkał, odległy półwysep Świety Nos i góry po drugiej stronie Małego Morza

Trasa podróży przebiegać będzie przez wioskę Harancy i słynną z ruchomych wydm wioskę Pieszczenaja. W wiosce Pieszczenaja w latach powojennych mieścił się obóz dla więżniów. W lesie znajduje się opuszczony cmentarz.

Podczas podrózy zobaczymy również pobliski malowniczy przylądek Tri Brata, zbudowany z marmurowych skał pokrytych porostami.

Obiad składający się z ugotowanej na ognisku zupy rybnej i herbaty spożyjemy w wiosce Uzury Was. Wioska znajduje się w pólnocno-wschodniej części wyspy. W pieczarze pobliskiej góry Tołgoj odnaleziono fragmenty neolitycznej ceramiki i nefrytowy nóż

Powrót w godzinach wieczornych; kolacja w bazie.
-----------------------------
- 5 dzień:
OLCHON: JEZIORO SZARA-NUR; SPOTKANIE Z SZAMANEM
Po śniadaniu wyjazd samochodami terenowymi nad jezioro Szara Nur.

„Szara Nur” po buriacku oznacza „Żółte Jezioro”. Jest to jedyne jezioro na wyspie z silnie zmineralizowaną wodą. Wokół jeziora rozciągają się malownicze pejzaże, można cieszyć się dziką przyrodą podziwiając obfitość zwierząt i ptaków. Woda w jeziorze ma właściwości lecznicze. Kąpiel w nim, jak się uważa, dodaje ciału zdrowia i urody.

Obiad przyrządzony na ognisku zjemy nad jeziorem:

Wieczorem po powrocie do Chużyru zwiedzenie Mzeum Krajoznawczego i spotkanie z buriackim szamanem.

Po spotkaniu z szamanem kolacja w bazie.

-----------------------------
- 6 dzień:
WYSPY MAŁEGO MORZA;
Po śniadaniu zaokrętowanie na łodzie.

Każda wyspa Małego Morza jest niepowtarzalna. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wyspa Barakczyn. Znajdują się tu pochówki starożytnego ludu Kurkykanów, spokrewnionego z Hunami, będącego prawdopodobnie protoplastami dzisiejszych Jakutów .

Na wyspie Ogoj możemy podziwiać buddyjską stupę.

Ugotowany na ognisku obiad zjemy na jednej z wysp.

Wieczorem wizyta w buriackiej wiosce pod Chużyrem

Kolacja w bazie.
-----------------------------
- 7. dzień:
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd z Chużyru do Irkucka; w godzinach wieczornych przybycie do Irkucka; zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 8 dzień:
UŁAN-UDE:
Po śniadaniu wyjazd z Irkucka do stolicy Buriacji Ułan-Ude. ok. 10 – godzinna podróz autokarem malowniczą trasą w pobliżu południowych wybrzeży Bajkału. Wskazane jest zabranie ze sobą suchego prowiantu.

W godzinach wieczornych przybycie do Ułan-Ude, zakwaterowanie w hotelu; obiadokolacja w restauracji hotelowej
-----------------------------
- 9 dzień:
UŁAN-UDE
Po śniadaniu zwiedzanie miasta.

Zostało ono założone w 1666 r. przez rosyjskich Kozaków jako zimowisko Udińsk. Od 1689 r. było twierdzą Wierchnieudińską. W 1690 r. Wierchnieudińsk otrzymał prawa miejskie. W XVII wieku stanowił ośrodek wojskowy i administracyjny. Dzięki położeniu geograficznemu miasto szybko stało się centrum handlowym łączącym Rosję, Chiny i Mongolię. Do dzisiaj zachowały się w centrum stare obiekty handlowe, rzeźbione w drewnie i kamieniu, przykład rosyjskiego klasycyzmu. W 1878 r. miasto niemal doszczętnie spłonęło, po czym zostało odbudowane. W mieście można znaleźć przykłady współistnienia obok siebie lamaizmu i rosyjskiej cerkwi prawosławnej (Sobór Hodegetrii - powstały w latach 1741-1785, najstarszy murowany budynek na terenie Buriacji; Cerkiew Świętej Trójcy - powstała w 1809 r.). Miasto znane jest również z największej na świecie rzeźby przedstawiającej głowę Lenina oraz charakterystycznej postsowieckiej architektury.

W Ułan-Ude znajduje się również wiele interesujących muzeów, z których zwiedzimy dwa:

- Muzeum Historii Buriacji - eksponowane są tam przedmioty związane z historią, religią i kulturą Przybajkala, dzieła sztuki Indii, Nepalu, Tajlandii, Chin i Japonii. Do unikatowych eksponatów należy m.in. "Atlas medycyny tybetańskiej".

- Muzeum Etnograficzne Kultury i Życia Narodów Zabajkala - otwarte w 1973 r., położone na północnych peryferiach Ułan Ude. Znajduje się tam siedem następujących kompleksów przedstawiających architekturę i warunki życia ludności autochtonicznej i napływowej:

kompleks ewenkijski - przedstawia koczowiska Ewenków, m.in.: czumy i zagrodę dla reniferów;

kompleks Buriatów przedbajkalskich - przedstawia jurty ośmiościenne pochodzące z XIX wieku, trzy domy (siedziby zimowe) z zabudowaniami gospodarczymi oraz zagrodę dla bydła;

kompleks Buriatów zabajkalskich - prezentowana jest tam m.in. zimowa siedziba zamożnego Buriata, drewniana czterościenna jurta, spichlerz, wojłokowe jurty koczowników,

kompleks staroruski - przedstawia siedzibę atamana kozackiego, m.in. dom, stajnię, powozownię, spichlerz, a także lokum ubogiego chłopa;

kompleks staroobrzędowców - wiejska ulica zabudowana domostwami różniącymi się między sobą wielkością i wyglądem (zależne jest to od statusu materialnego gospodarza) oraz kaplica bezpopowców;

kompleks miejski - przedstawia warunki życia w Wierchnieudińsku z okresu XIX wieku, m.in. domy bogato zdobione i drewnianą cerkiew;

kompleks archeologiczny - eksponaty związane m.in. z życiem człowieka pierwotnego z epoki brązu, oraz z życiem Hunów oi innych ludów tureckich.

Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.

Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 10 dzień:
DACAN IWOŁGIŃSKI
Po śniadaniu wyjazd do Iwołgi Górnej, miejscowości będącej buddyjskim centrum całej Federacji Rosyjskiej.

Tu znajduje się siedziba zwierzchnika rosyjskiego lamaizmu Chambo-lamy. W skład kompieksu architektonicznego wchodzi klasztor oraz cztery świątynie. Tutaj też znajduje się największa na terenie Federacji Rosyjskiej buddyjska biblioteka, buddyjski instytut Daszi Czainhorlin, w którym kształci się ok. 200 osób oraz muzeum sztuki buddyjskiej.

W świątyniach obowiązuje zakaz fotografowania. Po wejściu należy zdjąć nakrycie głowy.

Powrót do Ułan-Ude w godzinach wieczornych. Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 11 dzień:
IRKUCK
Po śniadaniu wyjazd do Irkucka. Przybycie do Irkucka w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja w restauracji hotelowej.
-----------------------------
- 12 dzień:
IRKUCK – MOSKWA - WARSZAWA
Śniadanie. O 14 wylot samolotem do Moskwy; w Moskwie przesiadka na samolot do Warszawy; lądowanie w Warszawie wieczorem tego samego dnia (różnica czasu); zakończenie imprezy.
-----------------------------


Dla zainteresowanych 12 dniową wyprawą z powyższym planem zwiedzania podaję dodatkowe informacje:
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu mailowego: mpedracki@wp.pl
Odpowiem natychmiast, jeśli tylko nie będę w tym czasie w podróży.

Łączna kwota wyprawy - 6214 PLN
Cena obejmuje:
- bilety lotnicze na trasie: Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa
- zakwaterowanie i wyżywienie podczas całej imprezy (w Irkucku i Ułan-Ude śniadania i obiadokolacje, na Olchonie: śniadadania, obiady, kolacje)
- wszystkie wycieczki przewidziane w programie imprezy
- usługi lokalnych przewodników
- wszelkie usługi transportowe na terenie irkutskiej obłastii i Republiki Buriacji
- bilety wstępu do muzeów
- opiekę polskiego pilota
- ubezpieczenie

Cena nie obejmuje:
- koszty uzyskania rosyjskiej wizy (ok. 200 PLN)

UWAGA: Cena zgodna z cenami biletów lotniczych obowiązującymi na trasie: Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa we wrześniu 2009. W okresie od stycznia do lipca 2010 możliwy jest sukcesywny wzrost cen na letnie loty na tej trasie.

Zapraszam
Michał Pędracki

Wszystkich zainteresowanych podróżami zapraszam do kontaktu mailowego: mpedracki@wp.pl
Odpowiem natychmiast, jeśli tylko nie będę w tym czasie w podróży.

Data utworzenia: 02/01/2010 @ 14:53
Ostatnie zmiany: 15/06/2011 @ 01:37
Kategoria : PODRÓŻE z Arhatem
Strona czytana 3735 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
Kashi-Vishwanath-Temple.jpgislam-2.jpgL-21-2154-swayambhunath_monkey_temple__kathmandu__nepal-Z00DC8VZ.jpgpilgrim.jpgmonc.jpgkali-temple-calcutta.jpg~c200.jpgSri-Kalahasti-temple111.jpgpilgrim-3.jpgMahyavanshi.jpgL-27-2724-chinese_new_years_annual_parade__singapore-Z00DNYBN.jpgL-26-2663-keshava_temple__somnathpur__karnataka__india-Z00DUGSX.jpgfemalemonks.jpgL-21-2177-the_12th_century_keshava_temple__mysore__karnataka__india-Z00DCU2L.jpgMasjid.jpgTriveni-Ghat.jpgL-15-1577-counting_on_karma_tibet-Z00DDU4M.jpgGloje.JPGbahaisquare.jpegLalibela.jpgL-21-2177-thian_mok_keng_temple__singapore-Z00DCUTI.jpgL-21-2158-kavadis_holding_procession__festival_of_purification__singapore-Z00DC6K9.jpgZen temple.jpgPraying-Candles.jpgL-16-1600-rajastani_dancers_at_annual_elephant_festival__jaipur__india-Z00DF6U9.jpgmuslim-4.jpgL-21-2177-the_shee_neelchara_seva_sangha_temple__hauz_khas__delhi__india-Z00DCU9T.jpgL-21-2190-monks_on_rooftop_of_monastary__tikse__jammu_and_kashmir__india-Z00DAFQM.jpgrozeta.jpgL-21-2171-buddhist_monks_worshipping_inside_temple__wat_phrathat_doi_suthep__chiang_mai__thailand-Z00DCKNH.jpgL-16-1627-a_line_of_pilgrims_visiting_the_the_taj_mahal-Z00DFR5W.jpgL-22-2271-novice_buddhist_monks__doi_kong_mu_temple__mae_hong_son__northern_thailand__asia-Z00DZQA2.jpgL-16-1659-a_child_enacts_the_life_of_hindu_god_krishna_during_janamashtami_celebrations-Z00DGLY5.jpghinduism.jpgLalibela-Genna.jpgL-11-1173-decorated_and_painted_elephants_posing_for_judges_at_annual_elephant_festival__jaipur__india-Z000U4VZ.jpgmonk-2.jpegLDS Temples.jpgL-21-2189-man_in_traditional_costume__delhi__india-Z00DAF8C.jpgL-21-2164-pillars_in_the_temple_of_sobek_and_horus__kom_ombo__egypt__north_africa__africa-Z00DCALL.jpgBorobudur Temple.jpgL-21-2187-men_in_traditional_costume_carrying_phra_bang_buddha_image__luang_prabang__laos-Z00DABWA.jpgL-11-1177-costumed_figures__part_of_ati_atihan_festival__kalibo__aklan__philippines__western_visayas-Z000UCNN.jpgMuslims.jpgmountain-monastery.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 4623482 odwiedzający

 32 odwiedzających online