Religioznawstwo
Zagadnienia Religijne
Europa Pogańska
Azja
Hinduizm i odłamy
Judaizm i odłamy
Chrześcijaństwo i odłamy
Islam i odłamy
Ameryka
Australia i Oceania

Święta - 8 października - Święto Sukot

Obchody żydowskiego święta Sukot w Tykocinie

Drewniany szałas stanął w niedzielę 8 października obok zabytkowej synagogi w Tykocinie (Podlaskie), w związku z obchodami radosnego święta żydowskiego Sukot. Obchody przygotował tykociński oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.W szałasie można było spróbować świątecznych specjałów, a w synagodze wysłuchać prelekcji na temat święta i innych żydowskich uroczystości.

Święto Sukot, nazywane też świętem Szałasów lub świętem Kuczek, upamiętnia 40-letnią wędrówkę Izraelitów po pustyni od wyjścia z Egiptu, gdy musieli mieszkać w szałasach.

Świąteczny szałas symbolizuje Eden, ogród rajski, ale musi być skromny, z nieszczelnym dachem, najlepiej pokrytym gałęziami z igliwia, po to, by było przez niego widać gwiazdy i by do środka mógł padać deszcz.

Jak tłumaczy kierownik tykocińskiego muzeum Ewa Wroczyńska, chodzi też o to, by szałas nie dawał prawdziwej ochrony, co ma symbolizować, że prawdziwą ochroną i prawdziwym domem jest Bóg. Ściany dekoruje się kartkami z tekstami modlitw.

Ponieważ święto Sukot to także święto plonów, w szałasie ustawia się stół, na którym kładzie się przede wszystkim owoce, ale i inne jedzenie. W czasach starożytnych podczas tego święta Żydzi pielgrzymowali do Jerozolimy, niosąc doroczne zbiory, aby złożyć z nich ofiarę w świątyni.

Święto trwa tydzień. Według tradycji, jeśli w tym czasie wierni nie mogą mieszkać w szałasie, to powinni tam spożywać przynamniej dwa posiłki dziennie. W Izraelu obchody święta widać na każdym kroku dzięki szałasom - wznoszonym na pamiątkę biblijnych wydarzeń - na placach miejskich, przed domami, na płaskich dachach i balkonach.

Gmina żydowska działała w Tykocinie od 1522 roku. Tamtejsza synagoga pochodzi z końca XVII wieku. Przestała pełnić funkcję świątyni, w sierpniu 1941 roku, gdy w pobliskim Lesie Łopuchowskim Niemcy rozstrzelali blisko 2,5 tys. miejscowych Żydów. Do tego czasu obok sąsiadów - Polaków mieszkało tam osiemnaście pokoleń Żydów.

Obecnie Tykocin to miejsce coraz liczniejszych wycieczek Żydów z całego świata, którzy odwiedzają odrestaurowaną synagogę i tam się modlą. Szacuje się, że rocznie jest to kilkadziesiąt tysięcy osób, w dużej części młodzież, która uczestniczy w międzynarodowych programach edukacyjnych.

Mieszczące się tam muzeum od wielu lat przypomina zwiedzającym ważniejsze święta żydowskie i związane z nimi tradycje.

PAP - Nauka w Polsce - 2006


Data utworzenia: 04/01/2008 @ 06:31
Ostatnie zmiany: 10/08/2011 @ 04:09
Kategoria : Święta
Strona czytana 3254 razy


Wersja do druku Wersja do druku

 

Komentarze

Nikt jeszcze nie komentował tego artykułu.
Bądź pierwszy!

 
Trzecie Oczko
malinowski-mit.jpglevi-strauss-totemizm.jpgmitologia-sta-egiptu.jpgbog-einsteina.jpgmichalowski-n-t-piramidy.jpgNowodworski-Encyklopedia_koscielna.jpegobrzedy-rytualy.jpgtradycje-tolerancji.jpgkrawczuk-s-do-starozytnosci.jpghis-s.bmpNowy-Testament-H.jpgwojcik-historia-p-XVII.jpgborkowski-socjologia.pngpopko-huryci.jpgSzamanizm-Andrzej-Szyjewski.jpgtajemnice-biblii.jpg1001-o-bogu.jpgkrawiec-seksualnosc.jpgmitologia-korei2.jpgpapiestwo.jpgmitologia-mezopotamii.jpgsladami-etruskow.jpgmitologia-slowian-gi.jpgfreud-czlowiek.jpgmitologia-indyjska.jpgMot-na-czarownice.jpggilgamesz.jpg5-wielkich-religii-swiata.jpgzarys-dziejow.jpgmitologia-cz-afryki.jpgw-kregu-religii.jpgsandauer.jpg1001-rzeczy-o-biblii.jpgWandalowie-i-ich-afrykanskie-panstwo-Strzelczyk.jpghistoria-polski-sz.jpgepos-Chassang.jpgKsiega-Rodz-interlinearna.jpgboas-umysl-cz-pierwotnego.jpgSredniowieczne-herezje-Malcolm-Lambert.jpgdonini.jpgklatwa-eng.jpgdumezil.jpgpokarm-bogow.jpegfedon2x.jpgkuncewicz-piotr-antyk.jpgPOA2.bmpHistoria-piekna-eco.jpgpolska-piastow.jpgbloch-etruskowie.jpgmitologia-sta-grecji.jpgmitologia-arabow.jpghomo-ludens-h.jpgkosidowski-rumaki.jpgPiecioksiag-v.jpgtyloch-rekopisy.jpgencyklopedia-kat-1.jpgmargul-jak-umier.jpgstu-mat-2005.jpgMagia-w-Sredniowieczu_Richard-Kieckhefer.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-1.gifmitologia-lu-syberii.jpgokultyzm-magia-wrozby.jpgsztuka-starozytnego-wschodu-2.gifksiega-tura.jpg
Rel-Club
Sonda
Czy jest Bóg?
 
Tak
Nie
Nie wiem
Jest kilku
Ja jestem Bogiem
Ta sonda jest bez sensu:)
Prosze zmienić sondę!
Wyniki
SzukajArtykuły

Zamknij - Japonia

Zamknij BUDDYZM - Lamaizm

Zamknij BUDDYZM - Polska

Zamknij BUDDYZM - Zen

Zamknij JUDAIZM - Mistyka

Zamknij NOWE RELIGIE

Zamknij NOWE RELIGIE - Artykuły Przekrojowe

Zamknij NOWE RELIGIE - Wprowadzenie

Zamknij POLSKA POGAŃSKA

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Archeologia

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Bałtowie

Zamknij RELIGIE WYMARŁE - Manicheizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Konfucjanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Satanizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Sintoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Taoizm

Zamknij RELIGIE ŻYWE - Zaratustrianizm

-

Zamknij EUROPA I AZJA _ _ JAZYDYZM* <<==

Nasi Wierni

 3041251 odwiedzający

 21 odwiedzających online